Bir zamanlar kahve de yargılandı ve mahkum oldu

Bu başlığa bakıp mecazi bir anlam çıkarılabilir ama işin aslı öyle değil. Bir zamanlar kahve kelimenin tam anlamıyla sanık konumundaydı ve yargılanmıştı. Hakkında karar verildi. Hüküm ona karşı okundu. Suçlu bulunup idamına (ateşte yakılma) karar verildi. Ve bu karar uygulandı…

Bu yazılanların şaka olduğunu zannetmeyin. Olay bizzat Arap yarımadasında yaşandı ve tarihin tozlu sayfalarında yerini aldı.

Bir zamanlar kahve!

Kahvenin bugünkü konumuna gelişi hiç de kolay olmadı. Tarihin tozlu sayfalarında kahveyle ilgili alınmış çok sayıda hüküm var. Kahve bir zamanlar tehlikeli içecekler sınıfındaydı. Bırakın içmeyi bulundurmak bile suç sayılıyordu.

Kahvenin müthiş yolculuğunda toplumlar çok farklı uygulamalara tanık oldu. Hem Müslüman hem de Hristiyan aleminde kahveye hiç de iyi gözle bakılmazdı. Kahve konusunda sayısız kararlar alındı. Bu kararlar kahve konusunu netleştirmekten çok kafaları daha çok karıştırdı.

Sizlere bu sayfalarda kahvenin Arap yarımadasında yayılmaya başlamasıyla ortaya çıkan yasal boşluktan bahsetmek istiyorum. Bu boşluğu daha iyi anlayabilmek için bu konuda alınan kararlardan bir tanesini hatırlatmakta fayda var. Bu aynı zamanda kahvenin başından geçen ve unutulmaması gereken gerçek bir öykü. Kahvenin mahkemede yargılanma öyküsü!

Bu hikayeye başlamadan kahvenin Arap yarımadasındaki yolculuğuna gözatalım.

1 2 3 4 5

Günlük Kahve Yazıları

Posta Kutunuzda

E-posta listemize abone olun