5 aşamada kaliteli Türk kahvesi tarifi

05/12/2021

Kendine has tadı, köpüğü, kokusu ve sunuluş biçimiyle oldukça sevilen Türk kahvesi tarifini internet ortamında kolayca bulabilirsiniz. Bu tarifler aslında sizin de kullandığınız yöntemlerle aynı ama biz bir kez daha Türk kahvesi tarifi verelim istedik.

İşte 5 aşamada Türk kahvesi tarifi…

1 – Taze kavrulmuş kahve şart!

Kahvenizin gerçekten güzel ve lezzetli olması için taze ve ince çekilmiş olması ilk faktör olmalı! Ayrıca taze kavrulmuş kahvenizi uygun şartlarda saklamanız gerekiyor. Aksi taktirde kahvenin kokusu değişebilir, hava almamasına özen gösterin…

2 – Bir fincan için 2 çay kaşığı kahve

Kahve pişirirken cezveye kattığımız miktar elbette ki önemli. Kıvamının yoğun, tadının ise tam kıvamında olması için fincan başı tepeleme 2 çay kaşığı koymanız yeterli olacaktır.

3 – Şeker oranı

Şekeri ise tamamen damak zevkinize bağlı. Nasıl arzu ederseniz…

Kahvenizi nasıl içmek isterseniz ya da nasıl arzu edilirse o şekilde hazırlayın. Sade kahve; şeker eklenmeyen, az şekerli; 1 küp (1 çay kaşığı), orta şekerli; 1.5 küp (tepeleme 1 çay kaşığı), şekerli ise; 2 küp (2 çay kaşığı) olacak şekilde yapabilirsiniz.

4 – Mutlaka soğuk ve içme suyu kullanın

Türk kahvesini yaparken kullanacağınız su soğuk ve temiz olmalı. Musluk suyu ile yapılan kahveler gerçekten çok lezzetsiz oluyor. Hele ki böyle bir günde aklınızdan bile geçirmeyin! Cezveyi ocağa koymadan önce malzemelerinizi iyice karıştırın. Ateşe koyduktan sonra karıştırma işlemini kesinlikle yapmayın.

5 – Kısık ateş devreye girsin

Her şey yolunda, gayet güzel gidiyorsunuz. Malzemeleri karıştırdınız, cezveyi ocağa aldınız buraya kadar her şey tamam. Şimdi kahveyi, ortalama olarak 3-4 dakika kısık ateşte pişirmeye başlayın. Baktınız ki kahveniz yavaş yavaş köpürüp kabarmaya başlıyor, o sırada köpük taşmadan, cezveyi ocaktan alın ve köpüğü eşit şekilde fincanlarınıza dağıtın. Ardından cezveyi ocağa tekrar koyun. Kahveniz ikinci kez tekrar kabaracaktır. Yine ilk aşamada olduğu gibi kahve taşmadan köpürdüğü an ocaktan alın ve birkaç saniye kahveyi dinlendirin. Tekrardan eşit bir şekilde köpük dağılımını gerçekleştirin.

Kaliteli Türk kahvesi tarifleri

Bol köpüklü Türk Kahvesi

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?