ABD’de Gezici Türk Kahvesi Projesi

2 dakikalık okuma

Kar amacı gütmeyen “Gezici Türk Kahvesi Projesi”, 2012 yılında gönüllüler tarafından Türk kültürünün zenginliğini ABD toplumuna birebir aktarmak ve kahve seven iki toplumu birbirine yakınlaştırmak amacıyla başlatıldı.

Türk kahvesini tanıtmak için gönüllü elçilik yapan ülke markalaştırma uzmanı Gizem Şalcıgil White, ABD ve Avrupa’yı şehir şehir dolaşıp binlerce kişiye geleneksel Türk kahvesi ikram ettiklerini, Türk kahvesini ilk kez dünya turuna çıkardıklarını söyledi.

“Türk Kahvesi, 500 yıldır Dostluğun Tadı” temasıyla yola çıktıklarını belirten White, şöyle konuştu:

“Çıktığımız bu uzun yolda, ABD’de çok popüler olan yemek kamyonlarından kiraladık ve aracı renkli Türkiye görselleriyle giydirdik. Türk ve Amerikan gençlerinden oluşan 10 kişilik gönüllü bir ekiple kendimize bir yol haritası belirledik ve takipçilerimizin kamyonumuzu rahatça bulabilmeleri için bir etkinlik takvimi yayınladık. İlk kahve turumuzda Washington, Baltimore, New York City, New Haven ve Boston şehirlerini ziyaret ettik. Bu şehirlerde öncelikle seçkin üniversitelere ve festivallere geziler düzenledik. Harvard, Yale, Georgetown gibi önde gelen Amerikan üniversitelerinde uzman sunumları aracılığıyla 500 yıllık kahve kültürümüzü tanıttık. Avrupa’ya ve Batı dünyasına Türkler aracılığıyla tanıştırılan ve bugün dünyada sudan sonra en çok tüketilen içecek olan kahve, tarih boyunca insanları birbirine yakınlaştıran bir unsur olmuş ve toplumsal ilişkileri şekillendirmiş. Bu anlamda projemizin genişlemesi ile beraber yurt dışında kahve denilince Türkiye çağrışımı yapmasını amaçlıyoruz. “

Önceki Yazı

Çikolata niyetine plastik yedik

Sonraki Yazı

Kahve Sohbetleri Pera Müzesi'nde başladı

error: © 2021 Kahvve.com