Arı ve kelebeklerin kahveye etkisi

17/03/2022

Arı ve kelebeklerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olmaları kahvenin geleceğini nasıl etkiler?

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre, bitkilerin tozlaşmasında rol oynayan arıların ve kelebeklerin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olmaları, çikolata ve kahve gibi çok tüketilen ürünlerin arzında gelecekte sıkıntı yaşanmasına neden olabilir.

Arı ve kelebeklerin kahveye etkisi 1

Birleşmiş Milletler’in (BM) hazırladığı arılarla ilgili rapor, çikolata ve kahve üreticilerini endişelendirdi.

Dünyanın çeşitli yerlerinde araştırmalar yapan bilim insanlarının iki yıllık çalışmaları ışığında hazırlanan raporda, biyo-çeşitliliğin azalmasına vurgu yapılıyor.

Raporun yazarı Reading Üniversitesi Tarımsal Çevre Araştırmaları Merkezi direktörü Simon Potts, tehlikeye dikkat çekerek ‘’Ciddi bir çöküş dönemi içindeyiz ve bu durum gittikçe büyüyen sonuçlar doğuracak’’ açıklamasında bulundu.

Meyvelerden, sebzelerden kahveye ve çikolataya kadar birçok ekinin tozlaşması, sayıları 20 bini bulan böcek türleri aracılığıyla gerçekleşiyor.

Tozlaşmayı sağlayan böcek türlerinin 5’te 2’si tarımsal faaliyetler, böcek ilaçları, yaşam alanlarının kaybolması ve benzeri nedenlerle tehdit altında.

Arı ve kelebeklerin kahveye etkisi

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?