Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi

22/01/2016

Bugün sizlere Moka Express‘i tanıtacağız. Nedir, nasıl kullanılır, nereden temin edilir? Bu soruların cevabını ayrıntılı Moka Express rehberimizde bulabilirsiniz.

Bir yıldızın doğuşu: Moka Express

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 2

1933 yılında Alfonso Bialetti İtalyan halkına Moka Express‘i tanıtırken ülkede derin bir ekonomik kriz vardı. Bankalar birbiri ardına iflas ediyor, işsiz İtalyanlar karınlarını nasıl doyuracağını düşünyordu. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’na giden karanlık dönemin başlangıcıydı.

Bunalımlı günlerde İtalyanlar tasarruflu yaşamak zorundaydı. Vazgeçemedikleri şaraptan, geleneksel kahvelerinden kısıntı yapmak gerekiyordu.

Alfonso Bialetti’nin insanlığa armağanı…

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 3

İşte Alfonso Bialetti böyle bir dönemde İtalyanlara Moka Express‘i sundu. Bu alet bir anlamda onların hayatını kurtardı. Çünkü espresso içmek için kafelere gitmek yerine bu içeceği evde kendileri hazırlayacak ve bütçedeki açığı bir miktar da olsa kapayacaklardı.

Bu yöntem işe yaradı. İtalyanlar Moka Express’i çok sevdi. Tam anlamıyla espresso tadında olmasa da (Espresso makinalarına göre su basıncı çok daha az) espressoya en yakın lezzeti sunuyordu.

İtalya’da mutfakların vazgeçilmez demirbaşı

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 5

Moka Express o gün bugündür mutfaklarının demirbaşı oldu. Günümüzde 10 İtalyan aileden dokuzunun mutfağında en az bir adet Moka Express var. Artık Moka Express dünya genelinde bir ikon. Müzelerde sergileniyor, İtalyanlar kendilerini bu aletle tanımlıyor.

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 9

İspanya’da da yaygın olarak kullanılıyor ancak İspanyollar bu alete cafetera diyor. İspanyanlarla İtalyanlar arasında yıllardır süregelen bir itişmenin de kaynağı bu alet. Her iki millet “bizim geleneksel malımız” dese de dünya İspanyolları pek ciddiye almıyor.

“Bıyıklı küçük adam”

Bugün kullanılan Bialetti marka Moka Express’lerin üzerindeki logo 1953 yılında İtalyan artist Paul Campani tarafından tasarlandı. Campani bu figürü “l’omino coi baffi” yani “bıyıklı küçük adam” olarak tanıttı. Aslında parmağını havaya kaldırmış bıyıklı küçük adam Alfonso Bialetti‘den başkası değildi. (Alfonso bu adamın en büyük oğlu Renato olduğunu sonra açıklayacaktı).

Moka Express nedir?

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 1

Moka Express uzaktan bakıldığında metal bir surahiyi andırır ama orjinal şekli hiçbir mutfak aletine benzemez. Onu özel kılan iki bölümden oluşmasıdır. En altta su ve üstünde kahvenin yer aldığı ilk bölüme, en üstteki kahvenin demlendikten sonra toplandığı bölüm eşlik eder. Ocak üstünde ısınan su, buhar basıncının etkisiyle üstteki kahvenin olduğu bölüme geçer ve buradan da en üstteki depo olarak adlandırabileceğimiz alanda yolculuğunu tamamlar. Bu yolculuk birkaç dakika sürer. Yolculuğun sonunda içilecek kahve elde edilir.

Türkiye’de Moka Express’i nereden bulabilirim?

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 7

Piyasada moka pot adı altında pekçok markanın ürünü mevcut. Ancak hiçbiri Bialetti’nin orjinal aletinin yanına yaklaşamıyor. Nedeni basit… Yaklaşık bir asırdır süren üretim ve asla yok olmayan kalite. Tabi buna Bialetti’nin dayanıklılığını da eklemek lazım.

Neden bu kadar çok kullanışlı?

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 10

Moka Express hiçbir elektronik sistem barındırmıyor. Yani herşey manuel. Bu da aletin ömrünü uzatıyor, dayanıklılığını arttırıyor. Moka Express İtalya’da babadan oğula geçen en yaygın miraslardan biri. Kullanımı kadar bakımı da kolay. Kahvenizi yapın, sonra da suda yıkayın. İtalyan tarzı “bakım” biraz daha farklı. Rivayete göre İtalyanlar kahvenin toplandığı üst hazneye hiç su değdirmezmiş. Burada biriken kahve yağı zamanla metalin ütünde bir tabaka oluştururmuş. Bu tabaka da kahveye lezzet verirmiş. 

Neden bu kadar lezzetli?

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 13

Moka ile yapılan kahvenin tadı gerçekten güzel. Espresso kadar kıvamlı ve yoğun olmasa da espressoya en yakın tad…

Espresso makinaları 9 bar basınç kullanırken mokadaki basınç 3 bar civarında. Bu da kahvenin üstündeki doğal kremanın espressodaki kadar yoğun toplanmamasına neden oluyor. Bu durum bazı kahve tiryakileri için bir avantaj sayılabilir. Çünkü herkes espressonun acı ve yoğun tadına uyum sağlayamayabilir.

Moka Express’in bir başka avantajı da taşıması ve saklaması. Bir arkadaşınızın evine giderken yanınızda götürebilirsiniz. Mutfakta da saklaması kolay. Fazla yer kaplamayan bu aleti her yere kolayca sıkıştırabilirsiniz.

Daha iyi Moka deneyimi için birkaç ipucu!

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 17

Zaman zaman farklı kahve pişirme teknikleri konusunda yazıyoruz. Bugün de konumuz Moka olduğundan size Moka’nın pek bilinmeyen ama uygulandığında daha kaliteli sonuç alabileceğiniz 5 ipucu sunacağız.

1- Bazı İtalyanlar Moka’yı hazırlarken aletin içine hiçbir zaman soğuk su koymaz. Aslında soğuk su koyup ocağa yerleştirmek daha kolay olsa da onlar sıcak su ile ocağa konan Moka’dan daha kaliteli sonuç alındığına inanır. Çünkü sıcak su daha çabuk kaynayacağından ocağın üstündeki Moka’nın içindeki kahve taneciklerinin yanmasını engeller. Aslında kahveler yanmaz ama sıcaktan etkilenmesi engellenir.

2- İkinci ipucumuz Moka’yı tamamen kaynamadan hemen önce ocaktan indirmeniz. Böylece kahvenin açırı ısıdan etkilenip içindeki aromanın yok olmasını engelleyebilirsiniz. Alete kulak vermeniz yeterli. O en doğru zamanı (kaynamaya başlamadan hemen önce) size hatırlatır. Kaynamaya başladığı an ateşi azaltın ya da yavaş yavaş Moka’yı ocaktan uzaklaştırın.

3- Bu uyarımız çekilmiş kahvenin inceliği konusunda olacak. Çok ince kahve kullanmayın. Yani Türk kahvesi şeklinde çekilen kahveyi Moka’da kullanmayın. İnce çekilmiş kahvenin yoğunluğu fazla olduğundan altta kaynayan suyun üst kısıma geçmesi zor olabilir. Basınç kahveyi başka yollardan atmayı dener. Moka’da kullanılabilecek en iyi kahve espresso için hazırlanmış kahvedir. Kahvecinizden alırken bu ayrıntıyı unutmayın.

4– Çekilmiş kahveyi koyacağınız hazneye gerektiğinden fazla kahve doldurmayın. Kaşıkla kahvenin üstüne baskı uygulamayın. Yüzeyi hafifçe düzeltmeniz yeterli. Bir de iki hazneyi birleştirirken kenarlarda kahve taneciklerinin olmadığına emin olun. Yani arada hiçbir boşluk kalmayacak şekilde üst bölümle alt bölümü sıkıştırın.

5- Ve geldik son kuralımıza… Aslında bu kurala sadece Moka ile ilgilenenler için değil evde kahve içen herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Kuralımızın adı “Kahvede 15”

Evde kahve hazırlayanlar bu kuralı hiç unutmasın… Kaliteli kahve içmek istiyorsanız 15 aydan eski yeşil kahve, 15 günden eski kavrulmuş kahve, 15 dakikadan eski çekilmiş kahve kullanmayın. Bu kuralı uygulayın, lezzetin farkını hissedeceksiniz…

Kahve meraklılarına ayrıntılı Moka Express rehberi 18

(Moka Express ile hazırlanan kahvenin videosunu buradan izleyebilirsiniz.)

“Bu kadar ayrıntıdan sonra sıra uygulamaya geldi” diyorsanız Kahhve.com‘dan Bialetti’nin moka pot çeşitlerinden birini satın alabilirsiniz.

Moka pot nasıl temizlenir?

Moka Pot temizleme rehberi için buraya tıklayın.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?