Bazı şeyleri neden daha çok isteriz? Kafeinin sırrı…

12/09/2023

Amerikalı bilim insanları yaptıkları bir deneyle bir fincan kahvenin sadece canlandırıcı bir etki yapmadığı aynı zamanda hafızayı da güçlendirici bir etkisinin olduğunu ispatladılar.

Kahvenin hafıza üzerindeki etkileri bugüne kadar bilinmiyordu. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Johns Hopkins Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, kafeinin hafıza üzerindeki canlandırıcı etkisini ortaya koydular. Bilim insanları kafeinin bazı hatıraların ortaya çıkmasından sonra en az bir gün daha fazla zihinde tutulmasına yol açtığını ispatladılar.

“Kafeinin sağlıklı ve uzun yaşam konusundaki faydaları biliniyor, ancak bu deneyle birlikte alzeimer gibi hafıza kaybına yol açan hastalıkların tedavisinde kafeinin koruyucu bir etki yapabileceği ortaya çıktı”

Kafeinin beyine etkileri

Bilim insanları bazı şeyleri neden daha çok hatırlamak istediğimiz sorusuna cevap aramak için ilginç bir deney yaptı: 73 gönüllüye, bir sepet ya da saksofon gibi, farklı nesnelere ait resimler gösterdiler. Daha sonra gruptakilerin yarısına 200 miligram kafein verildi. Bu miktar kafein iki fincan espresso’ya denk geliyor. Grubun diğer yarısına da deneklerin kafein olduğunu sandıkları etkisiz bir madde (plazebo) verildi.

Deneklerin tümünden üçer ve 24’er saat arayla vücutlarındaki kafein oranını ölçmek için tükürük örneği alındı. Bir gün sonra deneklerin hepsinden yeniden fotoğraflara bakmaları istendi ve hangilerinin yeni hangilerinin benzer ve hangilerinin bir önceki gün gösterilen resimler olduğunu göstermeleri istendi. Kafein verilen grup aynı resimleri (örneğin, tek ya da iki tutacaklı bir sepet) bulmakta çok daha iyi sonuçlar elde ettiler.

Alzeimer tedavisinde çığır açabilir

Yardımcı Doçent Doktor Michael Yassa, bu deneyden şu sonucu çıkarıyor: Beyin detayları hafızalamak konusunda, sadece benzerlikler ve yeni resimler konusunda olduğundan daha fazla bir çaba sarfetmek zorunda kalıyor. Kafein beynin bu ekstra çabasını güçlendiriyor.

‘Nature Neuroscience’ adındaki saygın bir bilim dergisinde yayınlanan deney sonuçları, beyin çalışmaları konusunda yeni bir çığır açabilir.

Michael Yassa, ‘Kafeinin sağlıklı ve uzun yaşam konusundaki faydaları biliniyor, ancak bu deneyle birlikte alzeimer gibi hafıza kaybına yol açan hastalıkların tedavisinde kafeinin koruyucu bir etki yapabileceği ortaya çıktı’ diyor.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?