Bir Porto klasiği: Cafe Majestic

07/07/2024

Cafe Majestic, Porto’yu ziyaret edenlerin uğramadan dönmediği yerlerden biridir. Kentin dokusunda vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bir dönem kentin seçkin sanatçılarının buluşma yeri olan mekan bugün Porto’yu ziyaret edenlerin uğradığı popüler yerlerden biri durumunda. Gün boyu kalabalığın eksik olmadığı kafede Portekiz’e özgü seçkin tadları deneyebilir ve bu muhteşem ortamı hissedebilirsiniz.

Porto’nun görkemli Cafe Majestic’i

Cafe Majestic, kentin en ünlü caddelerinden biri olan Santa Catarina’da yer alıyor. Trafiğe kapalı bu cadde İstiklal Caddesi’ni anımsatıyor. Caddenin kent tarihinde önemli bir yeri var. Tıpkı İstiklal’de olduğu gibi burası da bir zamanlar kent hayatının kalbinde yer alıyormuş. Kentin seçkinleri bu cadde üzerinde bulunan kafe ve restoranlarda buluşup sohbet etmeden güne başlamıyormuş.

Tarihi özelliklerini bugün de koruyan caddenin en önemli adreslerinden olan Cafe Majestic, 1921 yılında Café Elite adı ile bugünkü yerinde açıldı. 1923 yılında Cafe Elite, Fransız Belle Epoke’den esinlenerek adı ve dekorunu değiştirdi ve Cafe Majestic oldu. O yıllarda Birinci Dünya Savaşı bitmişti ve Avrupa’da yeni ir savaşı kimse öngöremiyordu. Oysa Portekiz tarihine damga vuracak olaylara gebeydi. Siyasi atmosfer hızla değişti ve ülke kendini bir anda diktatörlük rejiminin sert yönetiminde buldu. O yıllarda siyasi tartışmaların vazgeçilmez adreslerinden biri de Cafe Majestic’ti.

II. Dünya Savaşı sırasında uygulanan “savaş vergisi” nedeniyle Cafe Majestic hızla unutulmaya başlandı. Müşterilerinin büyük bölümünü kaybetti. Ekonomik bunalımdan payına düşeni aldı. Dekorasyonun vazgeçilmez parçalarından olan klasik lambalar, bilardo masası gibi orijinal mobilyalarının çoğu satıldı. Personelinin çoğunun görevine son verildi. Bu süreç uzun sürdü. Cafe Majestic, şehir kültüründen silinmek üzereyken Agostinho Barrias tarafından yapılan girişimlerle 1983’te yeniden hayat buldu.

Agostinho Barrias ve oğulları II. Dünya Savaşı nedeniyle oldukça harap duruma düşen Cafe Majestic’i aslına uygun olarak yeniden yarattı. Kaybolan mobilyalar bulundu. Satılan eşyalar geri alındı. Kafe, eski fotoğraflardaki haline getirildi.

Bugün Cafe Majestic Porto’nun kültürel koruma varlıklarından biri. Ancak son derece kalabalık. İçeri girmek için kapıda uzun süre beklemeyi göze almak gerekiyor. Eski dekorunu korusa da bugün tamamen turistlerin akınına uğranış durumda. Yolu buraya düşen ve nostaljiyi seven Portolular zaman zaman kafeye uğrasa da genelde turistlerden pek fırsat bulup burada anılarını tazeleyemiyorlar.

Turistik bir yer olmasının bir etkisi de fiyatlara yansımış. Fiyatlar da diğer kafelere oranla yüksek. Ancak Porto’ya geldiyseniz burada bir kahve içip nefis çikolatalı pastalarının tadına bakmadan dönmek olmaz!

Eğer Cafe Majestic’in kalabalığı size göre değilse Café Guarany’yi deneyebilirsiniz. O da son derece yerel bir kafe ve turizm fırtınasından henüz nasibini almamışa benziyor.

Adres:
Rua Santa Catarina, 112
4000-442 Porto

 

 

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com