Bu kahvenin adı Necmettin Kahvesi

09/10/2015

Kayseri’nin yeni lezzeti Necmettin Kahvesi. Kayseri Gündem gazetesinin haberinden öğrendiğimize göre Kayseri bu kahveyi konuşuyor. Adı Necmettin Kahvesi. Mucitleri de Ebru Billur ve Betül Özer. Gazetenin muhabirlerinden Bünyamin Gültekin ve Taha Tayfun Bağcı Necmettin Kahvesi’nin peşine düştü ve Necmettin Kahvesi’nin Kayserili mucitleri Ebru Billur Ve kız kardeşi Betül Özer ile Necmettin kahvesini konuştu. İşte o haber…

Söyleşi: Bünyamin Gültekin/Taha Tayfun Bağcı

Necmettin Kahvesi’nin ismini ilk duyanlar için biraz tuhaf geliyor aslında. Necmettin Kahvesi’nin BİR hikâyesi var mıdır? Necmettin ismi nereden geliyor?

Bizim Necmettin adında bir müşterimiz vardı. Alpaslan mahallemizdeki kafemize sürekli gidip geliyordu. Ahbap olduk. Ama kahve sevmiyor. Bizim orada da kahveden başka bir şey yok. Her iş çıkışı geliyor. Biz de artık biraz kakao, süt tozu koyuyoruz sevecek mi diye derken belirli bir karışım oldu. Sonrasında Necmettin Bey her gün gelip onu içmeye başladı. Biz müşterilerimize bu kahveden hiçbir zaman vermiyorduk. Necmettin kahvesini 4 ay boyunca Necmettin Bey’e ve Necmettin beyin yanında gelenlere ikram ettik. Sonra Necmettin Beyi’n yanında bir başkasını getirdi. Böylelikle ‘Necmettin’ kulaktan kulağa yayıldı. Sonrasında gelen herkes Necmettin kahvesi istedi. Bu nedenle kahvenin adı Necmettin kaldı. Müşterilerimiz Sipariş verirken bir orta Necmettin, bir sade Necmettin demeye başladı.

Peki, ilk duyanların tepkisi nasıl oldu?

İsmi karıştıranlar çok oldu Necati diyen oluyor. Necmiye diyen oluyor. Sonra Necmettin kahvesinin hikâyesini herkese anlatıyoruz. Biz bunun patentini aldık. Hatta o zaman da korkttuk başkası alınmıştır diye. Necmettin kahvesi oturmuş bir kahve simi gibi. Ama kimse de yoktu. Necmettin kahvesi bize yani Billur Kahvesi’ne ait olarak patentlenmiş oldu. Şuan marketlerde ambalajları satışa çıkıyor. Artık herkes tanımaya da başladı. Hikâyesini bilenlerin benim adıma da kahve yapın diye istekleri de oluyor. Geçenlerde bir bayan geldi. Hani ünlü birini tanırsınız da görünce şaşırırsınız ya öyle bir tepki verdi. Bayan Necmettin beylerin bağ komşusuymuş. Kahve almaya gelmiş. Görünce şaşırdı “Necmettin bizim bağ komşumuz bizim oğlumuz bizim oğlan o yaa” diyor.

Biraz da içeriğinden bahseder misiniz Necmettin’i Necmettin yapan şey ne?

Başta da dediğim gibi Necmettin Kahvesi karışım olan bir şey tamamen kahveden oluşmuyor. Necmettin’in içerisinde süt tozu, kakao var. Bir de onun kahvesi daha yumuşak. Ondan dolayı çok böyle kahve tiryakileri değil de daha az kahve tüketenlerin içtiği bir kahve türü olarak yerini aldı. Necmettin şuan menülerin içerisinde yer alan bir kahve…

Kaç şubeniz var?

Şuanda billur kahveye bağlı 2 adet kafemiz var. Ayrıca Talas Bahçelievler’de kuzenimizin bir kafesi var. Yani merkez ve üretim hanemizle birlikte toplamda 5 şubemiz var.

Necmettin Kahvesini Kaç liraya içeceğiz peki?

Necmettin Kahvesi’ni sadece bizim şubelerimizde bulabilirler. Şuan için patenti sadece bizde var. Biz de Müşterilerimize 5 TL karşılığında hazır bulabilecekleri gibi 27 Mayıs bankalar caddesindeki şubemizde de kilosunu 30 TL’den satın alabilirler. Yapımı Türk Kahvesi gibi olduğu için herkes evlerinde rahatlıkla yaparak tüketebilirler.

Necmettin Bey kafenize gelmeye devam ediyor mu?

Evet, sürekli gelir daha dün gelmişti hatta.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Okuyucular için firmamızı tanıtacak olursak biz 53 yıllık bir firmayız. Dedem kurmuş, dedemden sonra babam, babamdan sonrada biz 3. Kuşak olarak devraldık. Alpaslan’daki kafemizi açalı 4 yıl oldu. Şuan Köşk Mahallesi’ndeki şubemiz ise hizmete girdi. Ama resmi açılışı daha yapmadık 17’sinde açılışımız olacak. Köşk Şubemizi 4 kız kardeş olarak açıyoruz. Öyle de bir özelliği var. Necmettin kahvesi ise 4 yıllık bir kahve..

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com