Budapeşte’de kahve akşamları

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de “Budapeşte kahvehanelerinin 300 yıllık tarihi” isimli seminer düzenlendi. Macar tarihçi yazar Gyula Zeke, Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleştirilen seminere katılarak bir konuşma yaptı.

Ülkede kahve ve kahvehane kültürünün Osmanlı ile beraber geldiğini belirten Zeke, kahvehanelerin 2. Dünya Savaşı’na kadar işlevini koruduğuna değinerek, “Kahvehaneler, Macarların sosyal hayatında önemli bir yere sahipti. Buralarda gazeteciler, yazarlar, sanatçılar bir araya gelir, hem sanatlarını icra eder hem de sosyal sorulara cevap ararlardı” dedi.

Modern kahvehanelerin yaygın olmadığı dönemlerde buralara genelde erkeklerin gittiğini belirten Zeke, modern çağda kahvehane kültürünün de değiştiğini söyledi.

‘Türk Kahve Evi Akşamları’ beş yaşında

Türk kültürünü beş önce Macarlara tanıtmak amacıyla başlatılan ‘Türk Kahve Evi Akşamları’ da beşinci yılına girdi. Bu kapsamda seminer programlarına konuşmacı olarak katılan akademisyen ve sanatçılar enstitüde bir araya geldi.

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Yakup Gül, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü çatısı altında her ay düzenlediğimiz ‘Türk kahve evi akşamları’ isimli programımız Macarlardan büyük ilgi görüyor. Bu akşam programımızın yıldönümü dolayısıyla değerli sanatçı ve akademisyenlerimizi merkezimizde misafir ettik. Türk kültürüne gösterilen ilgi bizleri ziyadesiyle memnun etti” diye konuştu.

Önceki Yazı

Barista kahve yerine müşteriye “mesaj” verirse…

Sonraki Yazı

Kahve dünyası bu filmi konuşuyor: Barista

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com