Bugün dünyanın konuştuğu 10 konu

06/11/2015

Kahve konusuna odaklanıp dünya kahve piyasasında olup bitenleri yazarken dünyanın konuştuğu gündem maddelerine de bakmakta fayda var. Şimdilik kahvemizi bir kenara bırakıp bugün dünya neleri konuşuyor kısa bir özetini yapalım.

İşte 6 Kasım günü dünya kamuoyunun en çok konuştuğu 10 konu:

1. Rus yolcu uçağının Mısır’ın Sina Yarımadası’nda düşmesinden sonra Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentiyle İngiltere arasında yapılan uçuşları askıya alan İngiliz hükümeti bu kenete uçuşlara güvenlik önlemlerini arttırarak yeniden başladı.

2. ABD Başkanı Barack Obama’nın Mısır’da düşen uçakla ilgili olarak yaptığı açıklama IŞİD’in tekrar dünya gündemine girmesine neden oldu. Obama, ellerinde yeterince kanıt olmadığını belirtirken, “Uçakta bir bomba olma ihtimali bulunduğunu düşünüyorum” demişti.

3. Reuters haber ajansına göre IŞİD ağustos ayında Suriye’de kimyasal silah kullandı.

4. Ekonomik ambargonun kaldırılmasına hazırlanan İran, ABD’den ithal edilecek ürünlere sınırlama koydu.

5. Yunanistan’da, hükümetin üçüncü kurtarma paketi karşılığında kreditörlere taahhüt ettiği reformlar mesliste kabul edildi.

6. Brezilya’da bir maden ocağında çoken çatı 17 kişinin ölümüne 50 kişinin yaralanmasına neden oldu.

7. Devlet başkanlarının kandırılması furyasına bir haber de ABD’den… Jon Meacham’ın yazdığı, bu ay piyasaya çıkacak yeni bir kitapta 41’nci ABD Başkanı George H.W. Bush, sessizliğini bozarak 2003 yılında Irak işgalini başlatan oğlu George W. Bush’ın başkanlığı dönemindeki isimlere ağır eleştirilerde bulundu, onları fazla şahin politikalar uygulamakla itham etti.

8. Bilim insanları Mars atmosferinin yok oluşunun sorumlusu ise zaman zaman şiddetini arttıran ve hızı saatte milyonlarca kilometreye ulaşabilen Güneş rüzgârları olduğunu açıkladı.

9. BM 2015’in sonuna kadar Avrupa’daki göçmen sayısının 1 milyonu aşacağını tahmin etti.

10. Bilim insanlarının insan geninde yaptığı çalışmalardan sonra elde ettikleri genetik ilaç bir yaşında kan kanserine yakalanan bir hastayı kanserden kurtardı.

Ve son olarak…

H&M mağazalarındaki çılgınnlık sadece Türkiye’ye özel değil. Mağazalardan kapışılan indirimli mallar dünyanın pekçok kentinde Ebay üzerinden satışa çıkarıldı.

Dünya gündemi, dünyada neler oluyor, dünyanın konuştuğu 10 konu, kahvve

Önceki Yazı

Instagram’ın son modası kahve fotoğrafları

Sonraki Yazı

Barista kahve yerine müşteriye “mesaj” verirse…

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?