Bunlar kahve değil reçel!

29/01/2022

Kahve zincirlerinin en çok sattığı ürünler listesindeki aromalı ve şuruplu latte, mocha gibi popüler sütlü kahvelerin şeker deposu olduğunu biliyor muydunuz?

Özellikle Starbucks‘ın çok satanlar listesinde yer alan ve kahveden çok reçeli andıran bu tür içecekler insan sağlığı için önemli bir risk oluşturuyor. Starbucks’ın portakal ve tarçınlı sıcak içeceği, 25 tatlı kaşığı şeker içeriyor. Yanlış okumadınız bu içeceklerin her birinde 25 tatlı kaşığı şeker var!

Kahve kültürünün yaygın olduğu İtalya’da bu tür içecekler az tüketildiğini önceki gün bu sayfalarda yazmıştık.

Aromalı latte’lerde kola kadar şeker var

BBC‘de yer alan bir habere göre kahve adı altında satışı yapılan aromalı ve şuruplu içeceklerde yaklaşık 9 kaşık şeker bulunnuyor. İngiltere’de fazla şeker kullanımına karşı kampanya yürüten bir grup tarafından yapılan araştırmanın sonuçları önceki gün açıklandı.

Sağlığınız için bu içeceklerden uzak durun!

Kafelerde satılan 131 sıcak içeceği inceleyen grbun vardığı sonuç tehlikeyi gözler önüne seriyor.

Bunlar kahve değil reçel 1

Şeker deposu kahve çeşitleri

Buna göre şuruplu lattelerde, mocha gibi içeceklerde her biri 9 kaşık şeker içeren en az bir teneke kutu Pepsi ya da Coca-Cola kadar şeker olduğu belirlendi.

Action on Sugar adlı grup, bazı sıcak içeceklerde şeker miktarının 20 tatlı kaşığının üzerine çıktığını kaydetti.

İncelenen sıcak içecekler arasında mocha ve latte gibi aromalı kahveler, meyveli sıcak içecekler ve sütlü çikolata hot chocolate’lar da bulunuyor.

Action on Sugar, üzerinde besin değerini gösteren bir etiket olsaydı, bu içeceklerden yüzde 98’inin yüksek şeker içerdiği için kırmızı etiket alacağını söyledi.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri, 11 yaş ve üzerindekilere günde en fazla 30 gram, ya da 7 tatlı kaşığı şeker almalarını öneriyor.

KFC’nin mocha’sı ve Starbucks’ın sıcak çikolatasından uzak durun

Fast Food zinciri KFC’nin mocha‘sı ile Starbucks’ın sıcak çikolatasında 15 kaşık, Caffe Nero’nun Caramelatte’sinde ise 13 kaşık şeker bulundu.

Action on Sugar adına araştırma yapan Kawther Hashim, kahve zincirlerine kullandıkları şeker miktarını azaltmaları, etiketleme işini daha iyi yapmaları ve en büyük boy içecekleri kaldırmaları çağrısında bulundu.

error: © 2021 Kahvve.com