Çin’de sansür işkence kıvamında

05/04/2016

Çin’de sansür her geçen gün boyut değiştiriyor ve artarak devam ediyor. Çin yönetimi, ülkedeki otoriteler ve internet servis sağlayıcılarının bilgisi dahilinde Çin’de alan adı almayan internet sitelerine erişimi engellemeyi planlıyor.

25 Nisan’da görüşülmesi planlanan yas tasarısı yürürlüğe girerse Çin’den dünyadaki diğer internet sitelerine erişmek imkansız hale gelebilir.

İnternet sansürleriyle bilinen Çin yönetimi bu sansürleri daha da sıkılaştırmak için harekete geçti. Yeni hazırlanan kanun tasarısında Çinli internet servis sağlayıcılarla (ISP) ve otoritelerle anlaşarak Çin’de alan adı (domain) almayan websitelerine erişimin yasaklanması amaçlanıyor.

Çin’de sansür ve Alibaba

Çin'de sansür işkence kıvamında 2

Bu yasanın tüm internet siteleri için mi yoksa sadece Çin’de faaliyet gösteren siteler için mi geçerli olacağı netlik kazanmış değil. Eğer tahmin edildiği gibi bu yasa tüm internet sitelerine uygulanırsa, Çinli kullanıcıların internetin büyük bir kısmına erişimi engellenmiş olacak. Ülkede internet sitesi işletmek isteyen herkesin Çin’de alan adı alması demek, tüm internet sitelerinin devlet kontrolünde olması anlamına gelecek. Uzmanlar Çin’in zaten uzun zamandır bu yönde çalışmalar yürüttüğünü belirtiyor.

Böyle bir yasanın yürürlüğe girmesi halinde, internet servis sağlayıcıları da oldukça güçlü hale gelecek. Çin’in en güçlü servis sağlayıcısı Wan Wang ünlü e-ticaret şirketi Alibaba’nın kontrolünde. Yasa tasarısına göre, yasaya uymayanların 1.500 ila 4.500 dolar para cezası ödemesi gerekecek. Çin Endüstri ve Bilişim Bakanlığı, yasanın 25 Nisan’da görüşüleceğini açıkladı. Çin bu tarz yasaları önceden haber vermeksizin hazırlayıp yürürlüğe sokması ile biliniyor.

Sansür konusunda oldukça acımasız olan Çin yönetimi, geçtiğimiz dönemde sivri dilli yorumları nedeniyle iş adamı Ren Zhiqiang’ın tüm sosyal medya hesaplarını engellemişti. Çin Siberalan İdaresi, Xi Jinping yönetimi altına girdiğinden beri bu tarz hamlelerde bulunuyor. İnterneti kontrol altına almak adına sürekli yeni önlemler üreten Çin yönetimi, bu son hamlesiyle Çin dışından gelecek tüm internet trafiğini engellemeyi amaçlıyor olabilir.

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com