Cunda Adası’ndaki Taş Kahve’ye nazar değdi

Cunda Adası’ndaki Taş Kahve mahkemelik oldu!

Cunda Adası’ndaki Taş Kahve

Ayvalık Cunda Adası’nın en bilinen yapılarından biri olan Taş Kahve’ye nazar değdi. Neo-Klasik mimari yapısı, sarımsak taşından duvarları, geniş camlı pencereleriyle Cunda Adası’nın merkezinde yer alan tarihi Taş Kahve’nin binasına izinsiz müdahalede bulunulduğu ve eklentiler yapıldığı tespit edildi. Geçtiğimiz yıl izinsiz müdahale edildiğini tespit eden Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü savcılığa başvurdu. Konuyla ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) başvuru yapan CHP’li Hüseyin Sağ’a verilen cevap ise Ayvalık Belediyesi’nin kaçak yapılaşmaya göz yumduğunu ortaya çıktı.

Balıkesir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından CİMER’e gönderilen yazıya göre, Ayvalık ilçesi Cunda Adası sahil boyunda yer alan tescilli Taş Kahve’de izinsiz uygulamalar uzmanlar tarafından tespit edildi. 29 Kasım 2018 tarihinde Kurul, Ayvalık Belediyesi’nden kanuna aykırı eklentiler kaldırılmasını ve yapının eski haline getirilmesini talep etti ve kaçak yapılaşmaya yapan ve yaptıranlar hakkında da Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Ayvalık Belediyesi’nin 10 aydır herhangi bir işlem yapmadığını söyleyen Hüseyin Sağ, “Taşınmazlarda yapılan izinsiz uygulamaların durdurulması, kaldırılması ve mühürlenmesi belediyenin görev ve yetki sorumluluğunda. Ayvalık Belediyesi’nin tescilli yapıyı eski haline getirtip, binayı kapatan eklentiyi söktürtmesi gerekiyor” diye konuştu.

Cunda’nın göz bebeği

150 yıllık binasıyla Taş Kahve, Cunda adasının en ünlü kahvecisi. Sakızlı kahvesini denemeden Cunda’dan ayrılmayın. Burada Ayvalık tostu da yiyebilirsiniz. Bina, tarihi boyunca kahvehane olarak işletilmiş ve hala günümüzde dokusunu koruyabilmiş nadir mekanlardan biri.

Ayvalık’ın Cunda Adası’nda bulunan taş kahve, yaz kış hep aynı serinlikte olmasıyla ünlüdür.

Adanın en işlek sahil yolu üzerinde, kendisini çevreleyen balık lokantalarının arasında, beyaz taştan duvarları ve geniş camlı pencereleriyle büyük bir azametle yükselir.

Kapısından içeri girip yüksek tavanlı taş kahve’nin kokusunu içine çektiğinizde, kahvehanenin kendine has ruhu sizi sarar. Taş Kahve ağırbaşlıdır, gururludur; yıllardır pek çok şeye göğüs germiştir.

Önceki Yazı

Her köşeye bir kahveci

Sonraki Yazı

Starbucks Çin’deki şubelerini yeniden açtı

Tarih son yazılar

Viyana kahveleri

“Salâh Bey Tarihi”, kahvenin Viyana’ya yine Kanuni’nin elçilerinden, Mehmet Ağa tarafından tanıtıldığını ve buradan da tüm…

Kahve tarihinden ilginç notlar

Kahvenin tarihine göz attığımızda birbirinden ilginç olaylarla karşılaşıyoruz. Günlük yaşamımızda severek içtiğimiz kahve geçmişte pek çok…

error: © 2021 Kahvve.com