Donald Trump, Starbucks’a meydan okudu: “Eyyy Starbucks”

3 dk

Türkiye’nin gündeminden uzak olsa da konu kahve olunca her haberi size duyurmaya çalışıyoruz. Bugünkü gündemimiz ABD Başkanlık seçimleri… Kimin başkan olacağı ya da anketler konusunu bir kenara bırakalım ve bizi ilgilendiren konuya, kahve savaşlarına değinelim.

Cumhuriyetçilerin aday adayı Donald Trump bu seçimlerin kuşkusuz en çok konuşulan ismi. Emlak zengini Trump’ın renkli kişiliği kendisinden sürekli bahsedilmesine de neden oluyor. Kimi zaman dikkate alınsa da çoğu zaman alay konusu oluyor.

Muhafazakar kesime yakınlığıyla tanınan Donald Trump son olarak adını gündemde tutmayı başaran bir konuya daha el attı. Starbucks’a savaş ilan etti!

Nedeni Starbucks’ın Noel tatilinde kullandığı kırmızı zeminli kaplarında bu yıl sadeliği seçmesi ve kutlamaları hatırlatan, kar tanecikleri, Ren geyiği, Noel Baba gibi motifleri bu yıl kullanmayacak olması. Şaka gibi ama gerçek…

Starbucks’ın bu kararı bazı muhafazakar dinci Amerikalıları kızdırdı. Trump da bunu seçim kampanyasına monte edip oy derdine düşünce konu büyüdü. Starbucks’ı boykot gündeme geldi.

Donald Trump seçim kampanyası nedeniyle bulunduğu Illinois eyaletinin Springfield kentinde Starbucks’ı hedef alan çok ağır açıklamalarda bulundu. Kendisinin de sadık bir Starbucks müşterisi olduğunu söyleyen Donald Trump, “Başkan olduğumda tüm Amerika tekrar rahatlıkla ‘Mutlu Noeller’ diyebilecek. Starbucks’ın kararı yanlış. Boykot edilebilir.” dedi.

İhtimaller zayıf da olsa Trump’ın ABD Başkanı olduğunu bir an da olsa gözünüzde canlandırın. Dev kahve zincirini gerçekten boykot edebilir mi? Ederse bu bize nasıl yansır. Trump Towers’daki Starbucks şubesi kapanır mı?

Donald Trump’ın ne kadar gerçekçi olduğu, bu sözleri neden söylediği bilinmez ama son birkaç gündür Amerikan medyası bu konuyu işlemekle meşgul. Yani Trump’ın provokatif seçim stratejisi yine işe yaradı.

Noel sezonuna hazırlanan Sturbucks bu yılki kahve kaplarında kırmızı zeminli sade bir tasarımı tercih etti. Ancak şirket “Noel karışımı” adını verdiğini kahveyi, hediye kartlarını ve naneli mokaları satmaya devam ediyor.

error: © 2020 Kahvve.com