Donald Trump, Starbucks’a meydan okudu: “Eyyy Starbucks”

Türkiye’nin gündeminden uzak olsa da konu kahve olunca her haberi size duyurmaya çalışıyoruz. Bugünkü gündemimiz ABD Başkanlık seçimleri… Kimin başkan olacağı ya da anketler konusunu bir kenara bırakalım ve bizi ilgilendiren konuya, kahve savaşlarına değinelim.

Cumhuriyetçilerin aday adayı Donald Trump bu seçimlerin kuşkusuz en çok konuşulan ismi. Emlak zengini Trump’ın renkli kişiliği kendisinden sürekli bahsedilmesine de neden oluyor. Kimi zaman dikkate alınsa da çoğu zaman alay konusu oluyor.

Muhafazakar kesime yakınlığıyla tanınan Donald Trump son olarak adını gündemde tutmayı başaran bir konuya daha el attı. Starbucks’a savaş ilan etti!

Nedeni Starbucks’ın Noel tatilinde kullandığı kırmızı zeminli kaplarında bu yıl sadeliği seçmesi ve kutlamaları hatırlatan, kar tanecikleri, Ren geyiği, Noel Baba gibi motifleri bu yıl kullanmayacak olması. Şaka gibi ama gerçek…

Starbucks’ın bu kararı bazı muhafazakar dinci Amerikalıları kızdırdı. Trump da bunu seçim kampanyasına monte edip oy derdine düşünce konu büyüdü. Starbucks’ı boykot gündeme geldi.

Donald Trump seçim kampanyası nedeniyle bulunduğu Illinois eyaletinin Springfield kentinde Starbucks’ı hedef alan çok ağır açıklamalarda bulundu. Kendisinin de sadık bir Starbucks müşterisi olduğunu söyleyen Donald Trump, “Başkan olduğumda tüm Amerika tekrar rahatlıkla ‘Mutlu Noeller’ diyebilecek. Starbucks’ın kararı yanlış. Boykot edilebilir.” dedi.

İhtimaller zayıf da olsa Trump’ın ABD Başkanı olduğunu bir an da olsa gözünüzde canlandırın. Dev kahve zincirini gerçekten boykot edebilir mi? Ederse bu bize nasıl yansır. Trump Towers’daki Starbucks şubesi kapanır mı?

Donald Trump’ın ne kadar gerçekçi olduğu, bu sözleri neden söylediği bilinmez ama son birkaç gündür Amerikan medyası bu konuyu işlemekle meşgul. Yani Trump’ın provokatif seçim stratejisi yine işe yaradı.

Noel sezonuna hazırlanan Sturbucks bu yılki kahve kaplarında kırmızı zeminli sade bir tasarımı tercih etti. Ancak şirket “Noel karışımı” adını verdiğini kahveyi, hediye kartlarını ve naneli mokaları satmaya devam ediyor.

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

#BenimiçinAtatürk bitmeyen bir sevdadır, onurlu bir mücadelenin adıdır

Sonraki Yazı

İçinde bolca kahve olan bir film: Coffee Town

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com