Dr. Öz kahve için ne dedi?

03/06/2016

Dr. Öz kahve konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtladı…

Yıllık tatilini geçirmek için Türkiye’ye gelen Dr. Mehmet Öz kahveseverlere tavsiyelerde bulundu. Kahve konusunda en çok merak edilen konulara da değinen Dr. Öz, uyandıktan iki saat sonra içilen kahvenin vucudun dengesini koruduğunu söyledi.

Dr. Öz kahve konusunda konuştu

Dr. Öz kahve için ne dedi? 1

Geçen hafta Tarabya’da ailesinin evinde röportaj yapma fırsatı bulduğumuz Dr. Öz bizimle Türklere özel tavsiyelerinin yanı sıra ‘Yemek Gerçeği’ adı altında topladığı son araştırmasından çıkan tespitlerini de paylaştı. Bu çalışmanın başlama sebebi ‘’yediklerimiz neden tamamen değişti’’ sorusu olmuş. Çalışma önce gıda endüstrisinin besinler üzerinde yaptığı oynamalarla yediklerimizi nasıl bağımlılık yaratır hale getirdiğini ele almış. Daha sonra yediklerimizin nasıl daha ucuz ama aynı zamanda daha lezzetsiz ve besin değeri açısından daha fakir hale geldiğini araştırmışlar. İşte soru ve cevaplarıyla en önemli bulgular.

Kahvenin kavrulma yöntemlerinin sağlık açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Dr. Öz şunları dedi:

“Önemli antioksidanlardan biri olan polifenol için dünyanın en iyi kaynaklarından biri kahve. Ama dikkat etmeniz gereken ne kadar kavrulmuş olduğu. Kahve kavruldukça antioksidan özelliğini kaybediyor, yani az kavrulmuş çeşitleri tercih etmelisiniz. Daha hafif kavrulmuş kahvenin başka bir iyi tarafı da koyu kavrulmuş kahve kadar şeker koyma ihtiyacı yaratmaması.”

Kahvenin saklanması ve korunması konularında da bilgiler veren Dr. Öz kahve konusunda şunları söyledi:

“Oksijen ve parlak ışık kahvenin tadını bozar. Kahve alırken ışık ve havadan korunmuş olmasına dikkat edin. Vakumlu ambalajlarda kahve satın almayın. Çünkü vakumlu ambalaja çok taze kavrulmuş kahve koyamazsınız, eğer koyarsanız çıkan karbon dioksit ambalajı patlatır. Çekirdek veya çekilmiş haldeki kahvenizi asla buzdolabına koymayın. Kahve ısı değişikliklerinden hemen etkilenir. Ayrıca kahve nem ve koku çeker, buzdolabında tadı bozulur.”

CNNTürk

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?