Dunkin Donuts adını neden değiştirdi?

14/08/2017

Dünyanın en büyük yiyecek zincirlerinden Dunkin Donuts, kendisi için küçük ama sektör için büyük bir yeniliğe gidiyor. Adındaki ‘Donuts’tan kurtulup Dunkin’ olarak yola devam etmeye karar veren şirket McDonald’s ve Starbuck’ın kahve piyasasındaki gücüne göz dikti.

Dunkin Donuts aslında sıradan bir fast-food zinciri değil. Satışlarının önemli bölümünü kahve oluşturuyor. 2016’daki gelirlerinin % 58’ini kahve ve diğer içeceklerin satışından elde eden donut zinciri, sadece donat satarak para kazanmadığını dünyaya duyurmak istiyor. Aslında şirket bu konuda haksız da sayılmaz. Çünkü Dunkin markası en az rakipleri kadar kahve satıyor. Kahve sektöründeki pastaya göz diken marka yeni dönemde kahve ürünlerine odaklanmayı planlıyor.

2011 yılında Starbucks benzer bir girişimle adındaki “kahve” kelimesini atıp yoluna devam etmişti. Bu girişim Starbucks’ın gelirini katladı. Bugün Starbucks’ın en az kahve menüsü kadar, zengin yiyecek çeşitleri de dikkat çekiyor.

Aynı planı uygulamaya hazırlanan Dunkin’ markası da sadece donut satmadığını, kahve piyasasında da iddialı olduklarını dünyaya duyurmayı amaçlıyor.

 

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?