Dünya Latte Art Şampiyonu Caleb Cha’nın başarısındaki sır!

30/03/2016

Caleb Cha’nın ilginç bir kariyer hikayesi var. Kore’de geçen dort yıllık ekonomik danışmanlık işinden sonra Avustralya’nın Melbourne kentine taşındı. Orada ne yapacağına dair hiçbir fikri yoktu.

Melbourne’deki bir kahve akademisine başvurdu. Kahve sanatının inceliklerini öğrenmek, kariyerini bu alanda geliştirmek istedi. Eğitimi devam ederken Cafenatics adlı kafede çalışmaya başladı.

Cha’nın en büyük şansı patronunun eski bir Latte Art Şampiyonu olmasıydı. Ondan mesleğinin detaylarını öğrendi. Okulda anlatılmayan incelikleri patronu ona anlattı.

Kısa zamanda “boynuz kulağı geçti” ve Cha patronunu gölgede bırakacak bir performansa sahip oldu.

Bu çalışması, bilgi birikimi ve tecrübesiyle bu yıl İsveç’te düzenlenen Dünya Latte Art Şampiyonası‘na katıldı. Sonuç onu tanıyanlar için sürpriz olmadı. Caleb Cha pekçok baristanın katıldığı bu şampiyonada birinciliği kazandı.

Dünya Latte Art Şampiyonu Caleb Cha’nın işi bu!

Latte Art, kahve fincanınıza kremayla yapılan şekillere verilen addır. Hiç de kolay bir işlem değildir. Yapılacak küçük bir hata müşteriye sunulacak lattenin çöpe gitmesine neden olabilir. Baristaların performansı kadar uyguladıkları bu çizimler de kariyerlerinde önemli bir rol oynar.

Dünya Latte Art Şampiyonu Caleb Cha'nın başarısındaki sır! 2

El tecrübelerini geliştiren baristalar önce yerel yarışmalarda kendilerini test ederler. Kazananlar için uluslararası yarışmaların kapısı aralanır. Özellikle Dünya Latte Şampiyonası bu performansın sergilenebileceği son duraktır.

Bu yıl İsveç’te düzenlenen Dünya Latte Art Şampiyonası’na katılan 36 barista tecrübelerini jüri üyelerinin önünde sergileme fırsatı buldu. Her birinden ikişer adet birbirinin aynısı özel macchiato, latte ile iki adet belirlenen şekillerin yer aldığı latte yapmaları istendi.

Yarışmaya katılan 36 barista kendilerinden istenilenleri belirlenen zaman içinde hazırlayıp sunmak zorundaydı. Oldukça heyecanlı ve bir o kadar da stresli bu yarışmada juri üyeleri latte teknikleri kadar, şekillerin birbiriyle uyumu ve süreyi de göz önüne alarak değerlendirmelerini yaptı.

Bu uzun ve titiz işemin sonunda birinciliği kazanan isim Caleb Cha oldu.

Caleb Cha’nın başarısı tesadüf değil

Dünya Latte Art Şampiyonu Caleb Cha'nın başarısındaki sır! 3

Dünya Latte Art Şampiyonu Caleb Cha’nın bu başarısı tesadüfi bir sonuç değildi. Bugüne dek yarışma pratiğini hergün tekrarladı ve toplamda 12 bin fincan latteye şekil çizdi. Kendisiyle yapılan bir röportajda Cha şunları söyledi:

“Her şekil için farklı miktarda vrema gerekir. Cappuccino için kuğu, latteler için lale şekilleri tercihimdir. Bu şekiller aynı zamanda en çok kullanılan yöntemlerdir. Yaratıcılık için sınırları zorlayıp farklı eserler üzerinde de çalışmak gerekir. Ben bunu başardım.”

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?