Dünyanın en güçlü dilleri listesinde Türkçe 18. sırada

Fransa’nın en önemli işletme okulları arasında gösterilen INSEAD’da görevli Kai Chan, dünyanın en güçlü dilleriyle ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

Günümüz itibarıyla dünyada konuşulan dil sayısı 6 bin olsa da bunlardan 2 bin tanesini konuşanların sayısı bini geçmiyor. Fakat 15 tanesi, dünyadaki iletişimin neredeyse yarısını karşılıyor. Fransa’nın en saygın işletme okullarından olan INSEAD’da görevli Kai Chan, dil beceresinin yarattığı fırsatlar üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmanın sayısal verilere dayandığını, dillerin güzelliği ölçütüyle değerlendirilmemesi gerektiğini söyleyen Kai, Güç Dili Endeksi adını verdiği sıralama ölçütünden bahsetti.

Kai, dil beceresiyle kazanılan ve dilin gücünü belirleyen 5 ana kriterin olduğunu söylüyor. Bunlar:

– Coğrafya (Seyahatte kullanabilme)

– Ekonomi (İş hayatında kullanabilme)

– İletişim (Diyalog kurabilme)

– Bilgi ve medya (Bilgiye erişip haber alabilme)

– Diplomasi (Uluslararası ilişki kurabilme)

Peki dünyanın en güçleri dilleri sıralamasında zirvede hangi dil yer alıyor? Elbette İngilizce. Bu dille birlikte diğer dillerin de olduğu sıralama şu şekilde:

– İngilizce

– Çince (Mandarin)

– Fransızca

– İspanyolca

– Arapça

– Rusça

– Almanca

– Japonca

– Portekizce

– Hintçe

Akademisyen, listedeki ilk 6 dilin Birleşmiş Milletler’in resmi olduğunu, dünyanın en büyük 10 finansal şehrinden 8’inde İngilizce’nin konuşulduğunu söylüyor. Türkçe ise listede kendisine 18. sırada yer buldu.

Araştırmasında 2050 yılı tahminlerine de yer veren Kai, nüfus dalgalanmalarını göz önünde bulundurarak İspanyolcanın üçüncü sıraya tırmanacağını, Japoncanın da son sıraya gerileyeceğini öngörüyor.

Kaynak: Al Jazeera

Önceki Yazı

Starbucks Mobil Uygulaması’na ilgi büyük

Sonraki Yazı

İtalya turları denince ilk akla gelen İtalyan köyleri

Yaşam son yazılar

error: © 2021 Kahvve.com