Dünyanın kahve deposu Brezilya krizde

3 dk

Geçtiğimiz yıl Güney Amerika’da yaşanan kuraklığın etkileri bugünlerde ortaya çıkıyor. İklim değişikliğinin tarım üretimini yavaşlattığı ülkelerin başında Brezilya geliyor. Dünyanın kahve deposu olarak bilinen Brezilya tarihinde ilk kez yabancı bir ülkeden kahve alacak.

Kahve devi Brezilya’da kahve krizi

Kahve ihraç eden ülkeler listesinin zirvesinde yer alan Brezilya, Vietnam’dan kahve satın alacak. Brezilya’nın ithal edeceği Vietnam kahvesi iç piyasada kullanılacak. Bir başka deyişle Brezilya ürettiği iyi kahveyi satmaya devam edecek ama kendi vatandaşlarına Vietnam’dan aldığı kahveyi içirecek.

Brezilya Tarım Bakanlığı’ndan Silvio Farnesi‘nin açıklamasına göre Vietnam’dan alınacak kahveler iç piyasada granül kahve olarak tüketilecek. Satın alınacak kahve miktarının 500 bin çuval (her çuvalda 60 kg kahve bulunuyor) olacağı tahmin ediliyor.

İklim değişikliği Brezilya’yı vurdu

Dünyanın en büyük kahve satıcısı olan Brezilya 2015 yılında 5.6 milyar dolarlık bir kahve geliri elde etmişti. Aynı zamanda granül kahvenin de en çok tüketildiği ülke olan Brezilya’nın ihracatı kuraklık nedeniyle geçtiğimiz yıl yüzde 25 oranında düştü. Açığı kapama yollarını araştıran kahve yetkilileri çözümü Uzakdoğu’dan kahve ithal etmekte buldu. Satın alınan düşük kaliteli Vietnam kahvesi iç piyasada tüketilecek. Vietnam en çok kahve ihraç eden ülkeler listesinde üçüncü sırada yer alıyor.

Brezilya üç yıldır aşırı kuraklıkla mücadele ediyor

Kahve üretiminde lider olan Brezilya üç yıldır aşırı kuraklıkla mücadele ediyor. Tarımı ve buna bağlı olarak da ihracatı ve ekonomiyi tesiri altına alan kuraklığın, ülkedeki kahve üreticilerini kötü bir şekilde etkilediği bildirildi. Kuraklıktan etkilenen bölgelerde yaşayan 70’li, 80’li yaşlardaki çiftçiler bu kadar şiddetli bir kuraklık görmediklerini söyledi. Dünyanın en büyük kahve üreticisi olan ülkenin, kahve ithal eder hale geldiği ve bilhassa robusta kahvelerinde büyük bir problem yaşandığı ifade edildi.

Kahve üretiminde yaklaşık yüzde 60 oranında bir düşüş olduğu belirtiliyor. Bu durumdan dolayı, ülke genelindeki birçok kahve üreticisi borçlarını zamanında ödeyemiyor ve ülkedeki ekonomik kriz daha da derinleşiyor.

Öte yandan, yüzde 90’ı yurt içinde tüketilen robusta kahvelerinin kuraklık sebebiyle azalması, iç pazarı da yeni alternatiflere götürüyor; ülkede kahve ithalatına başlandı. Ancak kahve ithalatı, üreticilerin durumunu daha da kötüleştiriyor ve ülkeyi dışa bağımlı hale getiriyor.

Önceki Yazı

Kahve Kantatı 23 Şubat'ta Kadıköy'de

Sonraki Yazı

Kahveler barista Michael Bolton'dan...

error: © 2020 Kahvve.com