En çok kahve tüketen 10 meslek

En çok kahve tüketen 10 meslek belirlendi. Dünyanın yaygın küresel kahve zincirlerinden Dunkin’ Donuts tarafından yapılan anket çalışmasına göre, en yoğun kahve tüketimine sahip meslek grupları şöyle sıralanıyor:

Bilim adamları
Pazarlama/PR çalışanları
Okul Müdürleri
Editörler/Yazarlar
Doktorlar
Profesörler
Finansçılar
Bürokratlar
Sektör Profesyonelleri
Reklamcılar /Grafikerler

En çok kahve stresli zamanlarda tüketiliyor

En çok kahve tüketen 10 meslek 1

Mesleğin türünden ziyade stres ve çalışma şartlarıyla ilgili bir bağlantı kuruluyor olsa da; araştırmalar gösteriyor ki belli meslek gruplarından insanlar çok daha fazla kahve içiyor.

Avrupa ve Amerika’da yapılan araştırmalara göre gazeteciler, eğitimciler, sağlık çalışanları, beyaz yakalı ofis çalışanları, bilgi-işlem elemanları ve polisler en çok kahve tüketen meslek üyeleri.

Ülkemizde tablo biraz daha farklı olabilir. Elinde donut ve kahveyle dikilen polis görüntüsü epeyce Amerikanvari. Bu arada, üst tüketim grubuna dâhil olmaktan ve “çok kahve”den, günde dört bardak ve üzeri kahve içmek kast ediliyor.

Kalp rahatsızlığı olanlar dikkat!

Güney Karolina Üniversitesi’nde yapılan bilimsel araştırmalar da, günde 200-250 mg kafeinin bizi bozmayacağını, hatta zinde tutmaya yardımcı olacağını öne sürüyor ki bu da ik 2 bardak kahveye tekabül ediyor. Bir bardak filtre kahvede 110-120 mg civarında kafein bulunuyor. 4 bardaktan sonrası farklı sağlık sorunlarında tetikleyici olabiliyor. Özellikle kalp rahatsızlığı konusunda risk grubunda olanların günde 6 bardak kahve içmesi, kalp krizi riskini epeyce artırıyor. Kafein bir bağımlılık, orası kesin. Gelin görün ki kalp ve damar rahatsızlığı olanlar için günde 4 bardak ve üzeri kahve tüketimi belli olumsuz etkiler, kan basıncında artış ve aritmi anlamına gelebiliyor.

Sektör büyüyor

Araştırmalara göre Türkiye’de her 100 kişiden 78’i düzenli olarak kahve tüketiyor. Dünyada en çok kahvesever ülkeler olarak Avusturya ve Hollanda’da yılda kişi başı tüketim 9 kg seviyesinde. Avrupa genelinde ortalama 4,8 seviyelerinde. Türkiye’de ise kişi başına ortalama tüketim yıllık 550 gram seviyesinde. Dünya kahve pazarının büyüklüğü 100 milyar dolar olarak tahmin edilirken, Türkiye’de henüz 500 milyon TL seviyesinde ve önümüzdeki 5 yıl içinde %100’lük büyüme öngörülüyor.

 

En çok kahve,En çok kahve tüketen,En çok kahve tüketen meslekler,En çok kahve tüketen 10 meslek,kahve tüketimi,

Önceki Yazı

Prag kahve rehberi

Sonraki Yazı

Türkiye’de kahve üretimi yapılabilir mi?

Haber son yazılar

Kenya Kahve Rehberi

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak…

Kahvehane ahalisinin derdi bitmez

Sait Faik Abasıyanık, 1948 tarihli Yedigün dergisinde İstanbul kahvehanelerinden şöyle bahseder: “…Soğuk, temiz, beyaz mermerli, ince…

Kahire’nin kahveleri

İngiliz gazeteci – foto muhabiri Stuart Freedman’ın Kahire’ye yaptığı yolculuktan geriye harike fotoğraflar kaldı. Kahvenin Mısır halkının…

Kahvenin göze faydaları

Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, düzenli olarak her gün bir fincan kahve içmenin göz sağlığını…

error: © 2021 Kahvve.com