En pahalı kahve nerede içiliyor?

En pahalı kahve

En pahalı kahve hangi kentte içiliyor? Bu sorunun yanıtına geçmeden önce yeni bir araştırmanın sonuçlarını vereceğiz. İsviçre merkezli finansal danışmanlık şirketi UBS’nin yayınladığı satın alma endeksi verilerine göre, İstanbul’da bir fincan kahvenin ortalama fiyatının 1,41 dolar. İstanbul bu fiyatla, dünyanın en pahalı kahve içilen şehirler listesinde 71’inci sırada yer aldı.

Peki dünyada en pahalı kahve nerede içiliyor?

Listenin ilk sırasında ise Katar’ın başkenti Doha bulunuyor. Dünyada en pahalı kahve Doha’da içiliyor. Bir fincan kahvenin ortalama 6,4 dolar olduğu Doha’yı, 6,24 dolar ile Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve 5,70 dolarla Dubai takip etti. Dünyanın kişi başına en çok kahve tüketilen ülkesi Finlandiya’nın başkenti Helsinki, 3,65 dolarla listenin 23’üncü sırasında yer alırken, Nijerya’nın başkenti Lagos ise 0,62 dolar ile dünyada en ucuz kahve satılan şehir oldu. Doha’daki bir bardak kahve fiyatıyla Lagos’da ortalama 10,5 bardak kahve içilebiliyor.

Dünya Kahve Tüketim Raporu

En pahalı kahve

Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun (ICO) hazırladığı Dünya Kahve Tüketim Raporu 2018 açıklandı. Rapora göre Türkiye’de son 5 yılda yüzde 13,2 artış gösteren kahve tüketimi, 93,9 bin tona ulaştı.

Listenin başında yıllık 1,5 milyon tonla ABD gelirken, ikinci sırada 1,3 milyon tonla Brezilya ve üçüncü sırada 465 bin tonla Japonya yer aldı.

Avrupa Birliği ülkelerinde toplam 2,6 milyon ton kahve tüketilirken, kişi başı yıllık 12 kilogramı aşan kahve tüketimiyle Finlandiya dünyanın zirvesine yerleşti.

Kahve tutkunu Finlandiya’yı, Avrupa’nın en soğuk ülkeleri İsveç, Norveç, İzlanda ve İsviçre izledi. 2018 yılında Türkiye’de ise ilk defa kahve tüketimi kişi başı yıllık 1 kilogramı aşarak 1,1 kilograma ulaştı.

En pahalı kahve

Önceki Yazı

Starbucks ismi nasıl doğdu? Kahve devinin az bilinen isim hikayesi…

Sonraki Yazı

Falı boşverin kahveden cilt maskesi yapın!

Haber son yazılar

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com