Espresso makinası alırken nelere dikkat etmeli?

02/08/2022

Tiryaki derecesinde kahveye meraklısınız. İyi kahvenin tadını kokusundan anlayanlardansınız… Dışarda kahve içmek yerine bu keyfi evde ya da ofiste çıkarmanın peşindesiniz…

Bu kriterlere uyanlar, bu yazı sizin için…

Ev ya da işyerinize bir espresso makinası almak için nelere dikkat etmeliyim?

Espresso makinası makinesi satın alırken öncelikle kesin bir karar vermeniz gerekiyor. Tam otomatik bir makina mı arıyorsunuz, yarı otomatik bir makina mı?

Espresso makinası alırken nelere dikkat etmeli? 2

Bu soruya yanıt verdikten sonra seçiminiz biraz daha kolaylaşacak. Önce bu iki tip makina arasındaki farkı özetleyelim.

Tam otomatik makinalar kahve çekirdeklerini içinde öğüten, istediğiniz miktar çekilmiş kahveyi yüksek basınçlı buharda çözen ve bunu fincanınıza kahve özü olarak sunan makinalardır. Kahvenin yoğunluğunu ayarlamak sizin elinizdedir. Suyun fazla ya da az olması için seçenekleriniz vardır. Dünya genelinde en tanınmış markalar Saeco, MieleBezzera, Rancilio, Vibiemme, Expobar, Breville veya DeLonghi‘dir.

Yarı otomatik makinalar profesyonel kahve barlarında gördüğümüz, baristaların kullandığı makinalara benzer. Kahve çekirdeği bir başka yerde öğütülür. Bu işlemden önce çekirdekler ya taze taze kavrulur ya da önceden kavrulmuştur. Sütü buharlaştırma ve krema yapabilme özellikleri vardır. Bu özellik tam otomatik makinalarda da bulunur ama fonksiyonu yarı otomatikler kadar etkili değildir. Ayrıca yarı otomatik makinaları kullanmak için iyi bir kahve altyapınız olması gerekmektedir.

Kolaylık ve hızdan yanaysanız ve de dağınıklıktan hoşlanmıyorsanız sizin için en ideali tam otomatik kahve makinalarıdır. “Zamanım var, mutfağı temizlerim benim için kahvenin kalitesi önemli” diyorsanız yarı otomatik seçin.

Espresso makinasında kahve öğütücünün önemi

“Espresso makinası mı yoksa öğütücü mü?” derseniz bence öğütücü her zaman ön plandadır. Bir öğütücünüz varsa kahvenizin zevkini makinasız da çıkarabilirsiniz. Öğütücüsüz bir kahve makinası kumandasız televizyona benzer. Kahve yapabilmek için tam çekirdek yerine öğütülmüş kahve almak zorundasınız ya da bağımsız bir öğütücü makinası kullanmak durumundasınız. Bunun dezavantajları çok. Her şeyden önemlisi öğütülmüş kahve zaman içinde çabuk bayatlar. Uzun süre bekleyen kahve özelliğini yitirir. Beklemiş kahve artık kahve değildir.

Tam otomatik makinalarda çekilmiş kahve ile su bir tam miktarı bellidir. Bir düğmeye basarak bunu ayarlayabilirsiniz. Yarı otomatiklerde espresso yapmak için sizin belirleyeceğiniz zaman etkili olur ve her zaman bunun sonucu başarılı olmayabilir.

Kahveyi hazırladınız, ya sütü?

Espresso makineleri iki ana işlevi vardır: Espresso oluşturmak ve sütü basınçlı buharda köpürterek kıvamını bulmak…

Tam otomatiklerde genellikle bu iki fonksiyon bir arada sunulur. Bu iki fonksiyon arasında geçişler mevcuttur.

Özetle

Her iki tip makina da işinize fazlasıyla yarayacaktır. Yukarda da belirttiğimiz gibi seçimi yaparken vereceğiniz kararlar makinanızın şeklini belirleyecek.

Espresso makinaları her şeyden önce pahallı aletlerdir. Almadan önce düşünmek ve doğru kararı vermek gerekir. Bu makinaları satan mağazalara birkaç kez uğramanızda fayda var. Makinayı satan temsilciler öncelikle kendi markalarını denemenizi isterler. “Denemek” doğru seçim için son derece önemli bir süreçtir. Makinanızı almadan önce mutlaka sonuçları test edin.

Eğer varsa Saeco, MieleBezzera, Rancilio, Vibiemme, Expobar, Breville ya da DeLonghi gibi markaları tercih edin.

Remzi Gökdağ

Not: Bu yazıda espresso makinalarını özetledik. İyi kahveyi içmenin farklı yolları var. Filtre kahve ya da pres kahve bunlardan sadece ikisi. Bunlara da ilerki günlerde yer vereceğiz…

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?