Evde Buzlu Kahve Nasıl Yapılır?

Evde içtiğiniz buzlu kahvenin tadının neden sırada beklediğiniz kahve kadar iyi olmadığını merak ediyorsanız bu yazıyı okuyun. Baristalar evde içecek hazırlarken yapılan en yaygın hatalar hakkında bize b,rşeyler söyleyecek.

Baristalar büyük fark yaratan birkaç basit püf noktası sunuyor.

Sıcak bir günde havuza atılan neşeli bir gülle gibi, buzlu kahve tüm yaz boyunca canlandırıcı, serinletici bir enerji verir. Ancak kahve dükkanında harika olsa da, aynı içeceği kendi başınıza yapmaya çalışmak genellikle hayal kırıklığı yaratan sonuçlara yol açabilir. Evde içtiğiniz buzlu kahvenin tadının neden sırada beklediğiniz kahve kadar iyi olmadığını merak ediyorsanız bu yazıyı okuyun. Baristalar evde içecek hazırlarken yapılan en yaygın hatalar hakkında bize b,rşeyler söyleyecek.

Eğer lezzetli bir buzlu kahve istiyorsanız – sadece buzdolabında sakladığınız dünden kalma değil – kusursuz bir yöntem sıcak demlenmiş, soğutulmuş ve buz üzerinde servis edilmiş kahveyi içmektir. Bu, telveyi birkaç saat boyunca soğuk suda bekleten cold brew ile aynı şey değildir. En iyi buzlu kahve, en iyi çekirdeklerle, doğru öğütmeyle ve buzun üzerine döküldüğünde lezzetini korumasını sağlayacak hassas bir oranla yapılır.

Kaliteli Çekirdeklerle Başlayın

Çekirdekler buzlu kahveyi diğerlerinden ayıran en önemli faktör. Bazı baristalar arabica çekirdeklerine kıyasla iki kat daha fazla kafein içeren düşük asitli robusta çekirdekleri kullanır. Robusta çekirdekleri arab,icaya oranla daha düşük kaliteli çekirdeklerdir ve dünya çapında cevizimsi, topraksı tonlarıyla bilinirler. Ancak uzmanlar, hangi türü tercih ederseniz edin, en iyisinin çekirdekleri özel bir kahve kavurucusundan almak ve lezzetlerinin zirvesindeyken kullanmak olduğu konusunda b,rleşiyor. Kavrulmuş kahve çekirdekleri, kavrulma tarihinden bir ila üç hafta sonra en iyi halini alır, bunu unutmayın.

Doğru Öğütün

Uzmanlar bize asla önceden öğütülmüş kahve kullanmayın diyor. Bunun yerine, demlemeye hazır olmadan hemen önce çok ince bir öğütücü ayarı kullanarak çekirdekleri öğütün. En iyi öğütme için, yüksek kaliteli bir düz çapaklı öğütücü, kahveden en iyi asitliği ve tatlılığı elde etmenizi sağlayacaktır.

Dikkatlice Ölçün

Doğru oranlara dikkat edilmemesinin, evde içilen buzlu kahvenin başarısız olmasının ardındaki temel sorunudur.

Kahvenizi ölçmek için çorba içtiğiniz kaşığı kullanmayın. Soğuk demleme için gizli oran bir ölçek kahveye 12 ölçek sudur.

Fransız kahve presi veya diğer damla kahve yöntemlerininyanı sıra fincanın üzerine yerleştirilen paslanmaz çelik bir phin kahve filtresi ile otantik Vietnam yöntemini deneyebilirsiniz. Öğütülmüş kahveyi ekleyin ve ardından bir miktar sıcak su dökün ve 30 saniyelik demlenme süresini bekleyin. Bu süre çok önemlidir ancak evde çoğumuz bu adımı atlar. 30 saniyelik bekleme süresinden sonra kalan sıcak suyu ekleyin, üzerini kapatın ve dört ila beş dakikalık bir demleme süresi tanıyın.

Çalkalayın

Tercihlerinize göre sırada süt ve buz var. Yulaf sütü ve hindistan cevizi sütü lezzet katar ve baristalar sütten sonra bol bol buz koyar. Buzun kahveyi çok fazla sulandıracağını düşünebilirsiniz ama aslında lezzetine lezzet katar. Buzlu kahveniz için “hafif buz” istiyor ve daha fazla değer elde ettiğinizi düşünüyorsanız, içeceğinizin kalitesini olumsuz yönde etkiliyor olabilirsiniz. Yudumlamadan önce kahve bardağınızı çalkalamayı unutmayın.

Buzdolabı kahvesi

Bazı baristalar artık kahve sıvılarını buzdolabında saklamakta sakınca görmezken, bazıları da sadece taze kahve içmek konusunda kararlı. Kahveyi buzdolabında saklarsanız, özellikle de kap hava geçirmez değilse, oksitlenme olabilir ve kahve balık veya çiğ yiyecek gibi diğer kokuları hapsedebilir. Taze yapmaktan vazgeçmeyin, tadı her zaman daha güzel olacaktır. İçeceğinizden biraz kaldıysa buzdolabında saklamak mümkün ancak en kısa sürede buzlu kahvenizin tadını çıkarmaya çalışın. Soğuk damla veya soğuk demleme buzdolabında beş güne kadar saklanabilir. Ancak ne kadar erken içerseniz o kadar iyi olacaktır.

Önceki Yazı

Haldun Taner’den Kahvehaneler Üzerine

Sonraki Yazı

Kahvenin tadı kadar geçmişi de zengin

Lezzet son yazılar

Starbucks’ın mozaik kek tarifi

Kahvenizi içerken yanında birşeyler atıştırmayı sevenlere Starbuck'ın ünlü mozaik keki tarifini veriyoruz. Kahveyle birlikte ağzınızda kalıcı…

error: © 2021 Kahvve.com