“Fallingwater” kahve makinelerine ilham kaynağı oldu

30/06/2020

Çağdaş mimarlığın öncülerinden Frank Lloyd Wright‘ın bir kahve makinesine ilham kaynağı olabileceği birkaç ay öncesine kadar kimsenin aklından geçmedi.

Kahve makinelerinin şekilden şekile girdiği günümüzde ünlü mimarın Pennsylvania’daki ikonik Fallingwater evi, genç bir endüstri tasarımcısı Connor Canavan‘a ilham kaynağı oldu.

Canavan’ın tasarımıyla Fallingwater evi arasındaki esrarengiz benzerlikler var! Üst bölmelerden aşağı kısımlara akan su ile üç parçaya bölünen makine kahve yapma sürecine minyatür şelale havası veriyor.

Bu ayrıntılı tasarımın amacı kahve makinesinin mutfaktaki en önemli cazibe merkezi haline getirmek. Bunu yaparken de kahvenin kalitesinden ödün vermemek.

Mimarlığın öncüsü Frank Lloyd Wright

Modern mimarlığın tarihinde başat kişiliklerden birisi olarak kabul edilen Frank Lloyd Wright, 20. yüzyılın ilk yarısı boyunca, uzun soluklu ve üretken mesleki yaşamı içerisinde yarattığı tasarımları ile büyük etki uyandırdı. 1889 yılında Illinois Oak Park’ta bulunan kendi evinin tasarımı ile başlayan kariyeri, sayısız konut, ticaret, eğitim ve kamu yapıları ile devam etti.

Wright’ın usanmadan olgunlaştırdığı araştırmalar, ilk meyvelerini 1929 büyük ekonomik bunalımı sonrasında vermiştir. “Şelale Evi” (Pensilvanya, 1936) bu büyük düş gücünün sonucudur. Yapısal ve biçimsel temalarını, özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında gerçekleştirdiği çok sayıdaki yapı ve şehircilik projelerinde bulmuştur. Özellikle New-York Guggenheim Müzesi (1956-1959) gibi sarmal yapılar, günümüze kadar özgünlüğünü koruyan eserleri arasındadır.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?