Festival sohbetlerinde durağımız Caffe Mio

24/10/2015

Istanbul Coffee Festival kapsamında Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirdiğimiz sohbetlerimize bugün de devam ettik.

Festivalin üçüncü gününde Caffe Mio‘nun konuğu olduk. Haydarpaşa Garı’na akın eden kahve tutkunlarının yoğun ilgisi Caffe Mio‘nun da standına yansımıştı. Barın ardında telaşlı ama neşeli bir koşturma, tezgahta da onları dikkatle izleyen kahve tutkunları vardı. İşlerine fazla engel olmamaya da özen göstererek sohbetimize başladık.

Caffe Mio’nun hikayesi kahve tutkunu iki kardeşin kaliteli kahvenin peşine düşmesiyle başlıyor. Kahvenin peşindeki bu yolculuk İtalya’ya dek uzanıyor. Kahve dünyasının merkezinde birbirinden kaliteli kahveleri, o bölgeye özgü küçük kahve dükkanlarında yudumladıktan sonra Ankara’ya dönüyorlar. Mehmet Yamak ve Boğaç Yamak TOBB Üniversitesi’nin kampüsünde 1.5 yıl önce Caffe Mio‘yu açıyor. Ardından İzmir’de ikinci şube faailyete geçiyor… Dev kahve zincirlerine inat, yerli ve genç girişimcinin başarı öyküsüne imza atıyorlar. Felsefelerini de zaten şöyle özetliyorlar:

“Biz; genç ve ruhu gençlerden oluşan bir işletmeyiz. Yiyip içtiğimiz, gidip gördüğümüz, gezdiğimiz sadece bizim olsun diyenlerden değiliz. Bizim memlekette olsa nasıl olur, bizim insanımız ne isterdi, ne beklerdi diye aklını durduramayanlardanız.”

İşte iki genç kardeşin kaliteli kahve peşindeki serüveni:

 

Neden böyle bir işe giriştiniz?

Kahvedeki gelişimin farkındaydık. Türkiye’deki kahve kültürünün nereden geldiğinin biliyorduk. Nereye gidebileceğini de tahmin ederek kahve işine girdik. Aslında bu sektörün yabancısı değiliz. Ankara’da zaten pastane şeklinde işlettiğimiz bir yer vardı. Önce orayı yeni bir düzenlemeyle kafe konseptine uygun hale getirdik. Kahve ithalatçısı arkadaşlarımızdan özel, kaliteli kahve tedarik ediyoruz. Bunu yaparken numune usulünden hareket ediyoruz. 8-10 parça farklı kahveyi deneyip tadını beğendiğimiz takdirde siparişimizi veriyoruz. En önemli hedefimiz Caffe Mio’ya gelenlere kaliteli kahve sunabilmek.

Kavurma işini nasıl hallediyorsunuz?

Kahve tedarikçilerimizden yeşil kahve çekirdekleri alıyoruz. Bunları kendi özel yöntemlerimizle kavuruyoruz. Bizi farklı kılan bir başka konu da üçüncü nesil demleme yöntemleri.

Caffe Mio’ya gelenler hangi çeşit kahveyi tercih ediyor?

Müşterilerimiz öncelikle espresso bazlı içecekler tercih ediyor. Latte ve cappucino da en fazla tercih edilenler arasında. Ama son zamanlarda demleme usulü kahvelere ilgi arttı. Üniversite içinde faaliyet gösterdiğimizden öğrenciler yeniliklere açık ve demleme usulü kahveyi seviyorlar. Yeniliğe açık bir ortamda bulunmamız da bu yöntemlerin tanınarak sevilmesinde önemli rol oynuyor.

İyi bir demlemenin süresi nedir?

Ortalama bir demleme 3.5 ya da 4 dakika sürüyor. Demlemenin en önemli özelliği kahvenin zaman içinde filtreden süzülüp aşağıdaki kaba dökülmesidir. Suyun devamlılığı, kahve ve su oranı da demleme usulü kahvelerde çok önemli etkenlerdir. Her 1 gram kahve için 16.5 gram kahve kullanılması gerekiyor. Bunu göz kararı ya da el yordamıyla yapmak mümkün değil. Yani hassas tartı sistemi üzerinde her kahve en uygun su oranıyla demleniyor. Suyun ısısı için de termometre kullanmak zorundayız.

Farklı demleme usülleri var? Hangisi tercihiniz?

Demleme kahveler dediğiniz gibi farklı yöntemlerle haırlanabiliyor. Biz de bunun eğitimlerini alarak en uygun yöntemi müşterinin zevkine göre hazırlıyoruz.

Gelen müşteriler kahve çekirdeklerinin orjinini ya da kavrulma zamanını soruyorlar mı?

Bu kültür yavaş yavaş oturuyor. Başta sadece filtre kahve istiyorlardı. Bugünlerde içtikleri kahvenin çeşidini merak edip soranların sayısı artıyor. Gelenler artık o gün ne tür kahve sunulduğunu, ertesi gün hangi kahveyi demleyeceğimizi soruyorlar. Bu tür sorularla karşılaştıkça bizler de mutlu oluyoruz. Belli bir damak kalitesini yakalayanlar doğal olarak o kalitenin altına inmeyeceklerdir. Bu da ülkemizde kaliteli kahve kültürünün gelişeceği, kahveden anlayan tüketicilerin sayısının artacağı anlamına geliyor.

İstanbul’da şube açmayı düşünüyor musunuz?

Ankara’da TOBB, İzmir’de de Ekonomi Üniversitesi’nde faaliyet gösteriyoruz. İstanbul’dan da bir teklif alırsak burada da yeni bir şube açabiliriz. Burada görüştüğümüz bazı vakıf üniversiteleri var. Uygun koşullarda anlaşabilirsek neden olmasın.

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

İstanbul’da Machu Picchu esintisi! Peru kahvesi Haydarpaşa Garı’nda

Sonraki Yazı

Bu aracın kaportası telveden, dış döşemesi kahveden

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?