Geç uyuyanlar mı erkenciler mi?

19/05/2023

Başlık biraz iddialı oldu sanki. Erken uyuyanlar bize kızacak. Ancak haberin devamını okuduğunuzda bize hak vereceksiniz. Öncelikle belirtelim bu haberin kaynağı BBC. Yani güvenilir bilgi…

İngiliz haber devi BBC’ye göre geç yatan ve sabah geç kalkanlarda diğerlerine oranla daha az kas ve baş ağrısı görülüyor. Soğuk algınlığına yakalanma oranları da erken kalkanlara göre daha düşük.

Geç yatmanın farklı nedenleri olabilir ancak kahve faktörü bu nedenlerin başında geliyor. Gece kahve içenler uykuyu bir anlamda iteliyor.

Kahve onları ayakta tutuyor ve yatağa girmeleri de kahve içmeyenlere oranla daha geç saatlere denk geliyor. Kafeinin de etkisiyle vucutta ortaya çıkan enerji beyin ve vucut hücrelerini hareketlendiriyor. Düşünme reaksiyonları artıyor, hafıza iyi çalışıyor ve bir konuya odaklanma kabiliyeti artıyor. Bütün bu olumlu etkenlerde kahvenin payı yüksek.

Geç saatlerde öğrenilen bilgilerin akılda kalma süresi de uzuyor. Yine bir başka araştırmaya göre geç yatmaya alışkın olanlar uykuya dalmadan önce okuduklarını kolay kolay unutmuyor.

Geç yatma alışkanlığının kahveyle ilişkisi kaçınılmaz. Tabi başka etkenler de olabilir ancak kafein bunların içinde en güçlülerinden biri.

Erken kalkmaya alışkın olanların gün içinde tükettikleri kahve, geç yatanlara göre vucutlarını daha derinden etkiliyor. Yani erkenciler gün içinde kahve miktarını kaçırırsa akşam uykularından uyanma ihtimali diğerlerine göre artıyor.

Son bir söz… Her insanın vucut yapısı farklı maddelere farklı direnç gösterdiğinden bu araştırmanın sizi nasıl etkileyeceğini denemeden öğrenme ihtimali yok.

 

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?