Havalı kahvecilerde kahve keyfi

Başlıktaki “Havalı kahveciler” lafı sizi yanıltmasın, kaliteli kahvecilerden bahsediyoruz. Ancak bazıları onları havalı kahveciler olarak adlandırmaktan vazgeçmiyor. Onlara ne ad verirseniz verin Türkiye’de özellikle son iki yılda kahvenin kalitesi arttı. Bu konu her ne kadar istismar edilse de kaliteli kahveyi hakkıyla içebileceğimiz çok sayıda alternatifimiz var artık.

Türkiye’de kaliteli kahve akımı özellikle son iki yıldır çok popüler. Yeni nesil kahvecilere günbegün yenileri ekleniyor. Düne kadar bir kahveciye girip filtre kahve dememiz yeterliydi. Artık bu yeni akımın trendlerini de öğrenmek gerekiyor. Şarap nasıl bir tad ve uzmanlık işiyse kahve de bu yolda hızla ilerliyor.
Şarap seçerken aüzümleri öğrenip, toplanma/üretilme yıllarından çıkarımlar yapıyorsak, bir süre sonra kahve konusunda da benzer uzmanlıklar göstermeye başlıyoruz.

Havalı kahvecilerde kahve keyfi 1

Üçüncü dalga kahvecilerin ortaya çıkışının dünyanın sağlıklı ve işlenmemiş gıda trendine kaydığı döneme denk gelmesi tesadüf değil. Yeni dalga kahveciler, çiftçi haklarına, adil ticarete önem veriyor. Uzun ömürlü süt ya da sertliğinden emin olmadıkları suları kullanmıyorlar. İşlenmiş şekere karşılar. Tüketici olarak da durum aynı. Gezdiğiniz, tattığınız kadar uzmansınız.

Yeni nesil kahve akımını merak edenler artık kahve bilgilerini geliştiriyor. Biz bu yazımızda kaliteli kahveciler dediğimiz havalı kahvecilerde havalı görünmek için birkaç ipucu vereceğiz. Aslında kahvve.com okurları bu bilgilerin çok daha detaylılarını bu sayfalarımızda okudu. Bugün yaptığımız okumayanlara kısa bir kahve kültürü özeti…

Havalı kahveciler neden havalı?

Kaliteli kahvenin sırrı ne? 1

• Espresso referans içecek. Kendine has kuralları var. 7 gram kahveyle yapılıyor, 5 saniyede demleniyor. Fazla bekletilmeden de içiliyor.

• Kahvenin ülkesini bilmek yetmiyor. Nitelikli kahvenin ülkesi, bölgesi, tarlası hatta çiftçisini bilmeniz gerekiyor. Kaliteli kahvecilerde bu konulardaki sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

• İçtiğiniz her kahvede başka bir aroma gizli. Çiçekler, meyveler, çikolatalar, fındık gibi tatlar alabilmeniz gerekiyor. Standart olmaması gerekiyor.

• Daha meyvemsi aromaları Syphon’dan ve V60’dan elde edebilirsiniz. Latin bölgelerinde, Kolombiya, Kosta Rika bölgesinin volkanik özellikli kahvelerinde Chemex daha mantıklı.

• Ortalama kavrulma süresi 13-14 dakika. Ancak 7 dakikada kavurmayı tercih eden de var. Hangisini sevdiğinize siz karar vermelisiniz.

• Her şeyi bilmek zorunda değilsiniz. Ama sormalısınız. İçeceğiniz kahvenin çekirdeğinin özellikleri ne? Nereden geliyor? Kahvecinin de bunları yazılı olarak paylaşması gerekiyor. Paylaşmamışsa biraz homurdanabilirsiniz.

Önceki Yazı

İklim değişikliği kahve üretimini azalttı

Sonraki Yazı

Çikolatalı mus nedir, nasıl yapılır?

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com