Herkes için Osmanlı… Her ayrıntısıyla Osmanlı…

11 dk
623 yıllık Osmanlı tarihini 432 sayfaya sığdırmayı başaran Kerem Çalışkan’ın hazırladığı Herkes İçin Osmanlı adlı kitap Caretta Yayıncılık‘tan çıktı. Özellikle genç kuşak için kaynak kitap niteliğindeki Herkes İçin Osmanlı, imparatorluğun yaşanmış gerçeklerini anlatırken bu topraklarda gelişen kahve kültürünü de ele alıyor…

Herkes İçin Osmanlı…

“Osmanlı” günümüzün yükselen yıldızı. Tarihin sayfalarını televizyon dizilerinden öğrenen bir kuşak yetişiyor. Kitapçıların tarih bölümleri Osmanlı’yı anlatan eserlerle dolu. Bu konuda yüzlerce farklı isim ve kitap raflarda sıralanıyor. Hangisini alıp okuyacağız? Kimin yazdıklarına güveneceğiz? Tarihin karanlık yüzünü öğrenmek için ne yapmalıyız?

Buna benzer sorulara cevap arayan tarih severler tarihin her zaman yazıldığı gibi yaşanmadığının da farkında. Bazı gerçeklerin bazı amaçlar uğruna değiştirildiğini biliyorlar. İçinden geçtiğimiz karanlık dönemde medyaya güvenimiz kalmadı. Köşelerin başını tutmuş yazıcılar bize birşeyler pazarlama telaşında. Günlük siyasetin yanında tarihi de kendi pencerelerinden anlatmayı seviyorlar. Onların masallarına inananların olması insanın canını sıkıyor. Bu sıkıntıdan kurtulmanın formülleri var. Karşılaştığımız bilgi kirliliğinin üstesinden gelmek için okumak gerekir. Kitap okumaktan zarar gelmez. Karşılaştırma yaparak okumayı alışkanlık haline getirmekte fayda var. Herkes İçin Osmanlı bu açıdan önemli bir kitap. Osmanlıyı çok iyi bilen fakat anlatmayı yeterince beceremeyen kaynaklar yerine Herkes İçin Osmanlı‘da bilgiler anlaşılır bir Türkçeyle karşımıza çıkıyor. Kerem Çalışkan tarihin elekten geçirilmiş gerçeklerini Herkes İçin Osmanlı adlı kitabında deşifre etmeyi başarıyor.

40 yıllık gazetecinin kaleminden Osmanlı

Herkes İçin Osmanlı... 2

Kerem Çalışkan gazetecilik mesleğinde 40 yılı geride bıraktı. Kimseye eğilip bükülmeden sürdürdüğü bu meslekte önemli görevlerde bulundu. Yetiştirdiği gazeteciler onu yakından tanıyor ve saygı duyuyor. Mesleğine şu sıralar kitap yazarak devam ediyor. Yakın tarihe ışık tutan başarılı kitaplarının ardından Osmanlı’yı kaleme alan Kerem Çalışkan bu işi de hakkıyla yaptı. Aylar süren titiz araştırmanın sonunda yüzlerce kaynaktan topladığı bilgileri Herkes İçin Osmanlı kitabıyla okurlara sundu.

Herkes İçin Osmanlı – Günümüze Işık Tutan Derslerle Dolu 623 Yıl adlı kitapta Kerem Çalışkan Osmanlı’nın tarihini neden-sonuç ilişkileriyle ele alıyor. 432 sayfalık kitapta Osmanlı, anlaşılır ve akıcı bir Türkçe ile okurun kafasını karıştırılmadan anlatılıyor… Yazılanlar kimileri için  sürpriz olmayabilir ancak kitabın formatı ve anlatım dili “Herkes İçin Osmanlı”yı benzerlerinden ayırmaya yetiyor.

Kerem Çalışkan bu çalışmasında okurun konular içinde kaybolmamasına da özen göstermiş. Dallanıp filizlenen, uzayıp giden akademik kavramların sıkıcı paragrafları yerine derinlikli tespitler öne geçiyor ve imbikten süzülenler akıcı bir üslupla okura iletiliyor. Bu kitapta Osmanlıca yok. Bu kitapta “Her şeyi ben bilirim” tavrı yok. Bu kitap kariyer endişesiyle yazılmamış. Bu kitapta beklentiler uğruna birilerine göz kırpılmamış. 623 yıllık tarih 150’den fazla kaynaktan edinilen bilgiyle herkesin anlayabileceği bir dille anlatılmış. Biraz tarih bilgisi olan herkes kitapta anlatılan Osmanlı’yı kolayca anlayabilecek ve tarihini kolay kolay unutmayacak.

Özlü, derinlikli, kompakt, neden-sonuç ilişkilerini veren temel bir Osmanlı kitabı

Herkes İçin Osmanlı, yazarın Osmanlı üzerinde yaptığı kapsamlı bir araştırmanın özgün sentezini sunuyor. Diğer kitaplardan farklı olarak yazar, sayfalar süren bir giriş bölümü yerine tek sayfada kitabı özetliyor ve önsöz bölümünde şunları diyor:

“Türkiye, 21. yüzyıla Neo-Osmanlı rüzgarıyla girdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı yaklaşırken 623 yıllık Osmanlı’nın şanı, görkemi ve gücü, Cumhuriyet kuşaklarının torunlarını yeniden sarıyor. Siyasal iktidarın kan ve ateş çemberine dönüşen Osmanlı coğrafyasında yeniden söz sahibi olması bu gelişmede etkili oldu. Bu kitap Türkiye’de genç, yaşlıherkesin Osmanlı’ya dair bilgisini zenginleştirmek için yazıldı… Özlü, derinlikli, kompakt, neden-sonuç ilişkilerini veren temel bir Osmanlı kitabı… Anlaşılır, günümüz diliyle Osmanlı… Her ayrıntısıyla Osmanlı… Herkes için Osmanlı…”

4 bölümde Osmanlı tarihi

Kitap dört bölümden oluşuyor. Birinci bölümde Osmanlı deyince ilk akla gelen kavramlardan bir derleme sunuluyor. İkinci bölümde Osmanlı’nın padişahlar kronolojisine yer veriliyor. Osman Gazi’den Vahdettin’e uzanan güçlü ve dirayetli pahişahların yanında zayıf ve basiretsiz “kafes padişahları” da anlatılıyor. Üçüncü bölümde Osmanlı’nın kurumları yer alıyor. Bu bölümde Osmanlı nasıl devlet oldu sorusunun yanıtları aranıyor. Kurumlarda yaşanan yozlaşmanın çöküşü nasıl hazırladığı da net ve açık bir dille okura anlatılıyor. Dördüncü bölüm Osmanlı’nın sosyal yaşamına ayrılmış. Bu bölümde başkentler, kadın-erkek ilişkileri, kölelik gibi kavramlar anlatılıyor. Toplumsal katmanların çizgileri, Ahiliğe dayalı esnaf dayanışması ile devletin çok dinli ve milletli yapısı inceleniyor.

623 yıllık tarihi 432 sayfaya sığdırmayı başaran Kerem Çalışkan‘ın hazırladığı Herkes İçin Osmanlı özellikle genç kuşağın geçmişini öğrenebilmesine büyük bir kolaylık sağlayan kaynak bir kitap özelliğinde.

Osmanlı’nın sosyal mekanı: Kahveler

Herkes için Osmanlı... Her ayrıntısıyla Osmanlı... 1

Kitapta Osmanlı’nın sosyal yaşamında önemli yere sahip kahveler de anltılıyor. 363. sayfada başlayan bölümde yer alan bilgilerden Osmanlı’nın en yaygın içkisi kahvenin hikayesini de öğreniyoruz. İstanbul’da ilk kahvelerin Kanuni döneminde açılıyor. Halepli Hakem ve Şamlı Şems adlı iki kişinin Tahtakale’de açtıkları kahveyle başlayan bu dönem günümüze dek sürüyor. Bu hikayeyi gelecek günlerde size alıntılarla anlatacağız.

Kerem Çalışkan Kimdir?

Kerem Çalışkan

1950′de Balıkesir’de doğdu. 1970′de İstanbul Alman Lisesi’nden mezun oldu.
1977-80′de Aydınlık Gazetesi‘nde çalıştı.
1983-1992 yıllarında Cumhuriyet‘te editörlük, dizi yazılar şefliği ve Yazı İşleri Müdürlüğü görevlerinde bulundu.
1992-94 yılları arasında Sabah gazetesi Yazı İşleri’nde çalıştı.
1994-98 yılları arasında kuruluşunda da büyük emek verdiği Yeni Yüzyıl gazetesinde Yazı İşleri Müdürü olarak görev aldı.
1999-2001 yılları arasında Yeni Yüzyıl’dan ayrılan ekibiyle birlikte kurudğu NTVMSNBC internet haber sitesini yönetti.
2001-2005 yılları arasında Tempo Dergisi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı.
2005-2008 arasında Hürriyet Avrupa Genel Yayın Yönetmeni olarak Frankfurt’ta bulundu.
2009′da bir süre Hürriyet’in Yazı İşleri Müdürü olarak çalıştı.
2009-2012 yıllarında Euractiv.com.tr haber sitesi Genel Yayın Yönetmeni oldu.
Alman şair Bertolt Brecht’in “Aşk Şiirleri” ve “Tiyatro Şiirleri” ile Alman sinema yönetmeni Wim Wenders’in biyografi kitabını Türkçeye kazandırdı.
Son yıllarda tarih konusunda araştırmalar yaptı kitaplar yazdı.
1912 Balkan Savaşı’nda yaşanan Türk ve Müslüman soykırımının 1915 Ermeni tehcirini nasıl tetiklediğini ele alan “100 Yılın Rövanşı” ve 1913′te yaşanan Bab’ı Ali Darbesi’ni anlatan “100 Yılın Darbesi – Babıali Baskını” adlı kitabı Carreta’dan yayınlandı. “100 Yılla Yüzleşme -Anlaşılır Tarih Dizisi” kapsamındaki son kitabı “100 Yılın Örgütü – İttihatçiler” adını taşıyor.

2015’te Alman Cihadı ve Ermeni Sürgünü kitabı ile yazar tarafından 100 yıl sonra ilk kez Türkçeye çevrilen Alman gazeteci Friedrich Schrader’in “İstanbul” adlı eseri Remzi Kitapevi tarafından yayınlandı.

error: Uyarı: © 2019 KAHVVE.COM