Howard Schultz’un ayrılışı Starbucks’ı nasıl etkileyecek?

04/12/2016

Dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks, önceki gün yaptığı açıklamayla CEO Howard Schultz‘un görevinden ayrılacağını açıklamıştı. 3 Nisan 2017’ye kadar görevine devam edecek Schultz’un yerine yedi yıldır Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Kevin Johnson gelecek.

Peki bu değişim bizi nasıl etkileyecek?

Bu görev değişimi çok önceden planlanmış bir açıklama değil. Herkes bu “sürpriz” açıklamanın ardında yatan gerçekleri merak ediyor. Biz de ABD’de yaşanan ancak kısa süre içinde dünyayı etkileyecek bu değişimin sırrını sizler için çözmeye çalıştık.

Öncelikle belirtelim… Trump’ın ABD’nin yeni başkanı olmasıyla bu değişim arasında bir ilişki görünmüyor. Bu soruyu pekçok okurumuzdan işittik. Ancak siyasi iklimdeki değişim ile Starbucks’ın uzaktan yakına ilgisi yok.

Wall Street etkilendi

The Create Jobs for USA program was launched last October, soon after Starbucks Chief Executive Howard Schultz publicly scolded politicians on both sides of the aisle for not doing more to deal with the country’s fiscal woes.

Starbucks‘ı yakından takip eden kahve ve finans çevreleri bu sorunun yanıtını arıyor. Bu değişimin etkileri zaman içinde ortaya çıkacak. Ancak Kahvve.com okurlarına bu değişimin olası etkilerini sıralamak istedik.

Görev değişiminin ilk etkileri perşembe günü Wall Street’te yaşandı. Şirket hisselerinde normalin dışında bir dalgalanma oldu. Bu etkiyi azaltabilmek amacıyla Howard Schultz hemen bir açıklama yapma gereği hissetti ve şirketin emin ellerde olduğunun altını çizdi.

“Teknolojik Starbucks”a hazır olun!

Kahve kültürüne yön veren Starbucks’ta böylesine bir değişim ister istemez şirketi ve ürünlerini etkileyecek. Yeni patronun şirket içinden seçilmesi Starbucks’ın borsadaki hisselerinde yaşanabilecek olası dalgalanmaları engellemek amacıyla yapıldı.

16 yılı Microsoft’ta olmak üzere 30 yıllık teknoloji sektörü deneyimi olan Kevin Johnson, şirketin mobil ödeme uygulamasının mimarlarından. Apple ve Google’dan bile hızlı yol kat eden Starbucks, Mart 2016 itibariyle ABD’de tüm ödeme işlemlerinin yüzde 21’ini mobil uygulama üzerinden aldı.

Yeni patronun hedefi?

Howard Schultz'un ayrılışı Starbucks'ı nasıl etkileyecek? 1

Geçen yıl 8.5 milyon dolarlık prim alan Johnson, bir tüketici markası kurma konusunda çok az tecrübeye sahip ancak bunun yerine teknolojide çok önemli bir kariyere sahip.

İnovasyon kültürünün içinden gelen yeni patron Johnson, teknolojik yeniliklerin habercisi.

Johnson öncelikle uzun süredir düşündüğü bazı projeleri zaman kaybetmeden hayata geçirmek isteyecek.

Kahvelerin müşteri profillerine göre otomatik olarak demlenmesini sağlayacak servisleri önümüzdeki günlerde karşımızda bulabiliriz.

Daha önce Juniper Networks CEO’su olarak çalışan ve onda Microsoft’ta bir uzman olarak teknoloji alanında edindiği tecrübeyi Starbucks gibi restoran zincirleri için uygulaması düşünülen yeni patron Kevin Johnson’ın gözü tüketicilerin mobil cihazlarında. Markalarla etkileşimde önemli rol oynayan mobil cihazlar Starbucks’ın geleceğini şekillendirecek. Sipariş, ödeme, teslimat ve promosyonlarla ilgili önemli yeniliklere hazır olalım.

Schultz ne yapacak?

Kahve imparatoru Howard Schultz görevi bırakıyor 2

Bu arada Schultz, yönetim kurulu başkanlığı görevini sürdürecek. Schultz New York ve Tokyo gibi önemli şehirlerdeki bu büyük perakende bölgelerine odaklanacak.

Önceki gün yaptığı açıklamada “Şirketten ayrılmıyorum” diyen Schultz aslında Wall Street’e güven vermek istedi. Starbucks’ta yeni bir franchise kurmakla meşgul olacağını söyleyen Schultz “Gerektiğinde Kevin’e ve ekibine yardım edeceğim ama yeni patron Kevin olacak” dedi.

Starbucks’ta yaşanan bu değişimin ilk belirtilerini yukarda özetlemeye çalıştık. İçtiğimiz kahvenin tadının aynı kalacağını tahmin ediyorum ancak şirketin zirvelerinde yaşanan bu dalgalanma Starbucks’ın geleceğini şekillendirecek.

Zor günlerde şirketi iyi yöneten efsanevi patron Howard Schultz artık dümende değil. Dünyada önemli ekonomik çalkantıları yaşamaya hazırlandığımız şu günlerde şirket yeni bir patrona teslim edildi. Bunun sonuçlarını kısa vadede olmasa da birkaç yıl içinde açık seçik göreceğiz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?