İngiltere tek kullanımlık kahve bardağı sorununa el attı

06/01/2018

Tek kullanımlık kahve bardaklarının büyük bir atık sorunu yarattığının farkına varan İngiltere harekete geçti.

İngiltere’de her yıl 2.5 milyar adet kağıt ve plastik bardak çöpe gidiyor. Bunların sadece yüzde 0.25’den azı geri dönüştürülüyor.

Çevre kirliliği yaratan kağıt bardaklara çözüm arayan İngiliz milletvekilleri yeni bir yasa teklifi hazırladı. Buna göre çevreyi kirleten kahve bardakları için müşteriler 25 penny (yaklaşık 1.2 TL) daha fazla para ödeyecek. Toplanan fonla tüm kahve bardaklarının geri dönüşümleri için altyapı oluşturulacak. Bu altyapı sayesinde tek kullanımlık bardakların geri dönüşümü sağlanacak. Normal şartlarda bu bardakların geri dönüşümünde bazı zorluklar yaşanıyor. Kartonlara yapışan polietilen astar ve çıkarılması zor olan bazı malzemeler kağıt fabrikaları tarafından geri dönüştürülemiyor.

İngiliz çevre denetleme komitesinde milletvekillerinin bir başka hedefi de tek kullanımlık bardakların beş yıl içinde yasaklanması.

Kağıt kahve bardağı sorunu büyüyor

 tek kullanımlık kahve bardağı

Konuyla ilgili açıklama yapan komite başkanı milletvekili Mary Creagh kahve bardağı üreticilerinin çevre kirliliğini önleme konusunda harekete geçmediğini, hükümetin de bu konuya gereken önemi gösteremediğini söyledi.

İngiliz milletvekillerinin önerisine göre kahve bardaklarına 25 penny ek vergi uygulanacak. Oluşan fon sayesinde 2023 yılına kadar tüm atık kahve bardaklarının geri dönüşüm altyapısı tamamlanacak.

Bu konuda tüketicileri de bilinçlendirmeyi hedefleyen milletvekilleri kahve zincirlerini de sıkı bir denetime tabi tutacak.

 

 

Önceki Yazı

Starbucks bardakları ABD’de “Noel Savaşı” başlattı

Sonraki Yazı

İstanbul’un bilge adamı: Aydın Boysan

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?