İstanbul Coffee Festival’de hazine buldum! Kahveler benden…

26/10/2015
Haydarpaşa Garı’ndan Amazon ormanlarına uzanan ilginç hikaye…

İstanbul Coffee Festival bu yıl dünyanın farklı ülkelerinden gelen konukları ağırladı. Ürettikleri ve dünya kahve piyasasına sattıkları farklı kahve çekirdeklerini tanıtma fırsatı buldular. Festival alanındaki lezzetli kahvelerin tadına bakarken bir yandan da yabancı kahve üreticilerinin misafiri olduk.

Seminerler, yarışmalar, baristalar bir yana festival alanında en çok bilgiyi yabancı kahve üreticilerinden topladık.Hikayelerini internetten okumak yerine kendilerinden dinledik. Kahve kültürümüzü tazeledik.

Bu konuklardan biri de Juan Carlos Tovar‘dı. Sempatik tavırlarıyla festivali gezenlerin de ilgi odağıydı.

İstanbul Coffee Festival'de hazine buldum! Kahveler benden... 5

Peru’da organik kahve üreten Sanawasi Coffee Şirketi’nin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Juan Carlos Tovar ihraç ettikleri kahve çekirdeklerini diğerlerinden ayıran özelliği anlattı.

Misha Coffee ya da dünyanın en pahallı kahvesi

Sanawasi Coffee dünyanın en pahallı kahve çekirdeklerinden olan Misha kahvesinin de üreticisi ve ihracatcısı. Bu kahve Endonezya’nın Sumatra adasında yaşayan luwakların yediği ve sonrasında dışkıladığı kahve çekirdeği Kopi Luwak benzeri bir evreden geçiyor.

İstanbul Coffee Festival'de hazine buldum! Kahveler benden... 4

Misha çekirdeklerini Kopi Luwak‘tan ayıran en önemli özellik Peru’nun Amazon ormanlarında yetişiyor olması. Misha kahve çekirdeklerinin yetiştiği bölgede Coati (Nasua nasua) adı verilen sincap-kedi-tilki arası bir hayvan türü de yaşıyor.

Coatiler kahve düşkünü. Çekirdeklere bayılıyorlar ve gördükleri her kahve çekirdeğini yemeden duramıyorlar. Bu hayvanlar sadece kahve çekirdeği yemiyor, diğer meyve türlerine de meraklılar. Midelerine indirdikleri kahveler Amazonların diğer egzotik meyveleriyle de karışıp ortaya farklı bir aroma çıkıyor.

Hayvanın midesinde biokimyasal fermantasyona uğrayan bu çekirdekler bir süre sonra coatilerin dışkısıyla doğaya bırakılıyor. İşte dünyanın en pahallı kahve çekirdeği böyle ortaya çıkıyor. 60 coatiden yılda yaklaşık 500 kilo özel katve çıkıyor.

Bölgede kahve tarımıyla uğraşan köylüler de bu çekirdekleri toplayıp yıkıyor ve kurutma evresinden geçiriyor. Yıkanıp kurutulan çekirdekler kavrulduktan sonra (ya da ham çekirdek olarak) dünyanın farklı ülkelerine satılıyor. Kilosu 1500 dolara yaklaşan fiyatlarla da alıcı buluyor.

Bu pahallı kahvenin bizde alıcısı çok olur!

İstanbul Coffee Festival'de hazine buldum! Kahveler benden... 3

İstanbul’a gelmekten ve Türkiye kahve piyasasıyla tanışmaktan memnun olduğunu söyleyen Juan Carlos Tovar dünyanın farklı ülkelerinde kullanılan bu pahallı kahveyi Türkiye’ye de satmayı düşünüyor.

Peru dünya kahve üreticileri listesinde her yıl ilk 10’a girmeyi başarıyor. Kahve, Peru’nun ihracatının yüzde 30’luk bölümünü oluşturuyor. Brezilya’ya göre daha az kahve ihraç etseler de Peru kahvesini diğer ülkelerden ayıran en önemli özelliği tamamen organik olması.

Misha kahvesinin kilosu 1400 doları geçiyor

İstanbul Coffee Festival'de hazine buldum! Kahveler benden... 7

Bu çekirdeklerin en çok ABD’ye ihraç ediliyor. Perululardan kilosunu 50-100 dolardan almayı başaran Amerikalı “girişimci kahveciler” bu kahveyi toptan kahve pazarında kilosu 300 dolara satıyor. Kahve sokaktaki kafeye ulaşana kadar fiyatı 1400 doları buluyor.

Eyy kahve lobisi

İstanbul Coffee Festival'de hazine buldum! Kahveler benden... 2

Gerek Misha gerekse Kopi Luwak kahve çekirdekleri yüzde yüz organik ürün. Lezzet açıcından diğer kahvelerden daha iyi olduğu söyleniyor. Fakat bugüne kadar dünya kahve piyasasında gereken ilgiyi görebilmiş değil.

Batılı kahve ithalatçıları bu pahallı kahveyi görmezden gelerek üreticilerden düşük miktarda alıp piyasaya astronomik rakamla sürmeye devam ediyor. Sudan sonra en fazla tüketilen içecek olan kahvenin ardında dönen dolaplar deyip geçelim…

Juan Carlos Tovar’ın hediyesi

İstanbul Coffee Festival'de hazine buldum! Kahveler benden... 8

Juan Carlos Tovar ile bu faydalı sohbetimiz benim açımdan festivalin en ilginç anlarından biriydi. Tekrar görüşmek dileğiyle vedalaşırken bana kahvelerini tanıtan bir broşür verdi, ardından da küçük bir çanta uzattı. Evet bildiniz!!! Çantanın içinde Peru’dan getirdiği yeşil kahve çeşitleri vardı.

Kendisine teşekkür edip uzaklaşırken meraktan çatlayacaktım. Acaba bir saat boyunca anlattığı o ünlü Misha kahvesi de var mıydı bu küçük paketlerin içinde.

Bir köşede durup çantadaki paketleri çıkarttım. Misha’nın henüz kavrulmamış doğal kahve çekirdekleri elimdeydi.

Bu hazineyi hala kavurmadım. Onun için çok özel bir günü beklemekteyim. İçtikten sonra izlenimlerimi burada paylaşacağım.

Önceki Yazı

Aslı Yaman’ın kahveleri festivale lezzet kattı

Sonraki Yazı

Avrupa Komisyonu’ndan Starbucks’a 30 milyon Euro ceza!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?