İstanbul’da Machu Picchu esintisi! Peru kahvesi Haydarpaşa Garı’nda

İstanbul Coffee Festival kapsamında dünyanın farklı ülkelerinde yetişen kahveler Haydarpaşa’da test edildi. Bunlarda biri de Peru’dan ayağımıza gelen Cusco kahvesiydi…

Güney Amerika’nın And dağlarına henüz gidemediyseniz üzülmeyin. Machu Picchu İstanbul’a kahvesiyle misafir oldu.

Peru’nun Cusco bölgesinde yetiştirilen özel kahve çekirdeklerinden üretilen kahve İstanbul Coffee Festival‘de sergilendi. Kahveyi tadanların tamamından olumlu yorumlar aldık. Bu kadar beğenilen kahveyi deneyince standın sorumlusu Rosa Maria Valdivia ile uzun bir sohbete daldık.

 

Rosa Maria Valdivia üçüncü kuşak kahve üreticisi. Dedesinin kurduğu kahve işini artık o devralmış. Geleneksel kahve üretimine yenilikler getirerek kaliteli kahveye ulaşmayı ve kahve üreten çiftçileri özellikle kadın çiftçileri desteklemeyi hedefliyor. Bu amaçla kurulan PROCOYCE‘nin (Özel ve Organik Kahve Programı) Peru Başkanı.

İşte Peru’dan Haydarpaşa Garı’na ulaşan Cusco kahvesinin hikayesi…

Cusco’nu kahvesi Haydarpaşa Garında

 

İstanbul Coffee Festival’ine katılma nedenizi anlatır mısınız?

Festivale Peru’dan katılıyorum. Lima’da yaşıyorum. Ailem kahve ihracatıyla uğraşıyor. Şirketimizin üçüncü kuşak temsilcisiyim. Dedemin kurduğu kahve şirketinde, kahve ticaretine devam ediyorum. Aslen Cusco’luyuz. Belki bu bölgeyi duymuşsunuzdur. Dünyaca ünlü Machu Picchu antik kentinin de bulunduğu bölgede yetiştim. Dedem bu yörede kahve yetiştiriyordu. Küçük bir şirketi vardı. Kahve işini daha sonra babam devraldı. Yetiştirdiğimiz kahveyi 25 yıl kadar önce diğer ülkelere ihraç etmeye başladı. Ben de bu işe 10 yıl önce başladım. Şirketin verimini arttırması için programlar geliştiriyorum.

Bu programdan bahseder misiniz?

Üçüncü kuşağın temsilcisi olarak özel kahve çekirdeklerinin üretimine başladık. Önce bir kooperatif kurduk. Cuzco’da kahve işiyle uğraşan çiftçileri bir araya getirdik. Cusco’yu seçmemizin temel nedeni ailemizin köklerinin o bölgeye ait olması ve toprağın kahve yetiştirmeye elverişli olmasından kaynaklanıyor. İlk olarak 400 aileyi bir araya getirdik. Bu kooperatif aracılığıyla kahve üreticilerine özel kahve yetiştirme teknikleri konusunda bilgiler veriyoruz.

10 yıl önce başlattığımız bu projemizin adı PROCOYCE. Açılımı Özel ve Organik Kahve Programı. Bu program çerçevesinde kahve çiftçilerini eğitiyoruz. Program kısa zamanda ilgi gördü ve büyüdü. Şu anda Perudaki 24 kahve kooperatifiyle ortaklaşa bir çalışma içindeyiz. Ülkenin on farklı bölgesinde yaklaşık beş bin kahve üreticisiyle ortak bir çalışma yürütüyoruz. Amacımız daha iyi kahve çekirdeğini daha elverişli şartlarda yetiştirmek ve bu çekirdekleri ihraç etmek. Küçük kahve birliklerini bu programın çatısı altında topluyoruz.

Kahve üreticileri özellikle iklim değişikliğinden kaynaklanan bazı sıkıntılar yaşıyor. Peru’daki kahve üreticilerinin en önemli sorunları nelerdir?

 

Peru’daki kahve üreticilerinin en büyük sorunu dünyaya yeterince açılamamaları. Her şeyden önce kahve ticaretinde geçerli dil olan İngilizce’yi bilmiyorlar. Çok büyük bir alana yayılmışlar ve teknik altyapıları da yeterli değil. Ülkedeki internet bağlantısı zayıf. Biz bu aşamada devreye giriyoruz. Uluslararası kahve ticaretiyle uğraşan şirketlerin bu çiftçilerle bağlantısını kuruyoruz. Bu şirketlerin istediği kalitede kahveyi tam olarak istediği miktarda ve istedikleri zamanda temin etmek için çalışıyoruz. Kahvelerin aynı kalitede olmasına özen gösteriyoruz. Bu konuda üreticileri, onların bağlı bulunduğu dernek ve kuruluşları bilgilendiriyoruz. Geçmişte uluslararası şirketlerin Peru’dan ithal ettikleri kahvelerle ilgili bazı sorunlar yaşanıyordu biz bu sorunları giderdik.

Neydi bu sorunlar?

Örneğin ülkede bir ekonomik sıkıntı yaşanıyor ve kahve fiyatlarında düşme veya yükselmeler oluyor. Yabancı şirketler bu ekonomik dengesizlikle ilgilenmiyor. Onlar için önemli olan kahvenin daha önceden belirlenmiş sabit fiyatı ve kalitesi. Biz bu aşamada devreye giriyoruz ve onlara söz verdiğimiz fiyattan kahveyi temin ediyoruz. Örneğin bir kriz oluyor ama kooperatifimiz bu krizden önce anlaşmalarını yapmış ve yabancı şirketlere fiyat vermiş. Ama henüz elimize çiftçilerin topladığı kahve ulaşmamış. Çünkü çiftçiler henüz kahve toplama dönemine başlamamışlar. Kriz nedniyle çiftçiler fiyatların değişmesini istiyor. Ya fiyatı arttıracaklar ya da ürünlerini satamayacaklar. Kooperatifimiz de yabancı şirketlere verdiği fiyat sözüne sadık kalmak zorunda. Buna benzer sıkıntılarımız vardı ama yıllar içinde sistem rayına oturdu ve bu problemleri aştık. Artık kooperatifin belirlediği fiyatlar üzerinden kahve ticareti yapılıyor. Bundan kahve üreticileri de memnun, yabancı şirketler de. Bir güven platformu oluşturduk ve bunu devam ettirmek zorundayız.

Kahve üreticilerinden fincana geçen süreçte kaliteli kahveyi temin etme konusunda yabancı şirketlere bir teminat veriyorsunuz. Uluslararası ticarette çok önemli bir süreç…

Yabancı kahve şirketleri artık kahveyi doğrudan çiftçilerden alıp müşterilerine sunmak istiyorlar. Buna “Topraktan fincana” adı veriliyor. Bunu başka ülkelerde gerçekleştirmelerinde sorunlar olmasa da Peru’da bazı sorunlarla karşılaşıyorlar. Ülkenin yasaları ya da ticaretin kuralları her zaman buna izin vermeyebiliyor. Peru’da güvenilir bağlantılarınız yoksa bu işi başarmanız zor olabilir. Kooperatifimiz işte bu aşamada devreye giriyor ve gerekli bütün evrakların hazırlanmasında, hükümetin ilgili birimlerine bunların sunulmasında yabancı şirketlere yardımcı oluyor. İstedikleri miktardaki kahveyi depolarımızda konteynırlara yüklemeye hazır bir biçimde bekletebiliyoruz.

Çiftçilere sunduğunuz eğitim programından bahseder misiniz?

Kahve çiftçilerini kaliteli kahve üretmeleri konusunda eğitiyoruz. Kahve artık 30-40 yıl öncesi gibi üretilmiyor. Topraktan daha iyi verim almak ve organik kahve çekirdeklerinin kalitesini ve verimini yükseltmek için bazı tekniklerin bilinmesi gerekiyor. Biz bu konuda da devreye girip çiftçileri bilgilendiriyoruz. Teknik asistanlık ve sertifika programlarımızı onların bilgisine sunuyoruz.

Çifçilerin ekonomik durumlarına da katkıda bulunuyor onları kredi ve finans konularında bilgilendiriyoruz ve gerektiğinde de devreye girip madii katkıda bulunuyoruz.

Peru’da kahve ithalatı sırasında yaşadığınız en önemli sıkıntı nedir?

Peru’dan getirdiğimiz kahvelerimizin tadına baktınız. Mükemmel kalitede dünyada eşi benzeri olmayan bir kahve çeşididir. Ancak bu kahvenin toplanıp, ithal edilmesi kolay iş değildir. Karşılaştığımız en önemli problem küçük kahve üreticilerinin standart bir sisteme geçmekte zorlanmasıdır. Örneğin bir aile tarlasında kahve üretiyor. Bu kahveyi topladıktan sonra bunu kendi bildiği, yıllardır uyguladığı kurutma teknikleriyle kurutuyor. Oysa bunun bir standardı olması gerekiyor.

Örneğin bir konteynırda 275 çuval kahve ihraç ediliyor. Bu miktarda kahveyi elde etmek için bazen 50 çiftçinin topladığı kahveyi bir araya getiriyoruz. Bu kadar farklı sayıdaki çiftçilerin kurutma teknikleri farklı olursa bu durum kahvenin tadına da yansıyacak. Sonuçta konteynırdaki çuvallarda farklı tadlarda kahve bulunacak. Programımızın en önemli amacı da bu standardı Peru genelinde yaygınlaştırmak, çiftçileri eğitmek ve standart kalitede kahveyi elde etmek. Biz de diğer ülkelerdeki kahve üreticileriyle bağlantı halindeyiz. En uygun tekniğin kullanılması gerekiyor. Bunu yaparken de bölgenin iklim koşulları göz önüne alınmalı.

Türkiye’ye daha önce geldiniz mi? Buradaki kahve ticaretini kahveyi üreten bir kişi olarak nasıl görüyorsunuz?

Türkiye’ye daha önce altı kez geldim. Ülkenizi çok seviyorum ve bir Türkiye hayranıyım. Ancak Türkiye ile doğrudan kahve ticaretimiz yok denecek kadar az. Kahveyi dolaylı yoldan Türkiye’ye satıyoruz.

Nasıl oluyor bu?

Kahve satmamız için en az bir konteynırlık anlaşma yapmak gerekiyor. Bu miktardaki kahveyi henüz Türkiye’ye satmadık. Çünkü pazar henüz bu büyüklükte değil. Almanya’daki kahve ithalatçılarına satıyoruz. Örneğin InterAmerican Coffee Company. Onlar da küçük miktardaki kahveyi Türkiye’ye gönderiyor. Festivalde 2-3 çuval kahve satın almak isteyenlerle karşılaştım ama bu miktarda doğrudan satışımız olmuyor.

Festival konuklarına kahvenizi sunuyorsunuz, nasıl tepkiyle karşılaşıyorsunuz?

Türkiye’nin uzun yıllara dayanan bir kahve kültürü olduğunu biliyorum. Sizin damak tadınız genelde Türk kahvesine alışmış. Kahveyi espresso şeklinde sunduğumuzda bazı konuklar çok sert buluyor, ancak kahvenin gerçek tadının da farkına varıyor. Belki biraz şeker karıştırarak ya da sütle bu uyumu sağlamak mümkün. Fakat bazen sert kahveyi çok sevenlerle de karşılaşıyoruz. Ülkenizde kaliteli kahve kültürü henüz çok yeni. Zaman içinde bu lezzetin oturması beklenebilir. Gelişen bir market ve önümüzdeki 5 yıl içinde bu pazar bambaşka bir hal alabilir.

Kahvve.com adına Özel Röportaj
Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ (d. 1968, Beşiktaş, İstanbul) gazeteci, yazar ve dijital yayıncı. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının da yazarıdır. Dünya kentlerini keşfetmeye, hayvanlara ve kahveye olan tutkusuyla bilinir.

error: © 2021 Kahvve.com