İtalya turları denince ilk akla gelen İtalyan köyleri

15/12/2016

İtalya turları 2016 yılında da dünyada en çok insanın katıldığı yurtdışı turları arasında ilk sıradaki yerini korudu. İtalya gezisinin bu kadar popüler olmasının nedenleri arasında elbette ülkenin doğal güzellikleri, tarihi ve mimari özellikleri, hiç şüphesiz enfes lezzetteki yemekleri oldu. Peki İtalya turları ile gezen milyonlarca insanın bu bölgeyi sevmesinin tek nedeni bu saydıklarımız mı? Elbette hayır.

Yüzyıllık dokusunu bugüne kadar korumayı başarabilmiş, neredeyse her birinin ayrı ayrı marka olduğu İtalya köyleri de bu popülerliğin bir diğer nedeni aslında. Hepimizin bildiği Roma, Venedik, Floransa, Milano, Napoli gibi ünlü İtalya şehirleri dışında köyleri de İtalya’da gezilecek yerler arasında dünyaca ünlü tatil yerleri kapsamında gösteriliyor. Sizin için İtalya’nın en güzel köylerini bir araya getirdik.

İtalya’nın saklı kalan güzelliklerine hep birlikte göz atalım…

Riomaggiore

A photo posted by Floo33 (@flo3351) on

İtalya’nın deniz kıyısında kalan tatil yerleri arasında en güzellerinden biri olduğu şüphesiz. Maviliklerin kenarında minicik ve rengarenk evlerin dizildiği bu kasabada bir de aşk geçitleri bulunuyor ki, aşık çiftler buradan sevdikleriyle el el geçerek, aşklarını ölümsüzleştireceklerine inanıyorlar.

Vernazza

A photo posted by PAC GROUP (@pac_group) on

En meşhur ve güzel İtalyan dondurmasını yiyebileceğiniz yerlerden biri olan Vernazza köyü, Venedik’e benzerliğiyle aklınızda kalabilir. Milli park bölgesi içinde kalan bu köydeki insanların sıcakkanlılığı de sizi kendisine çekecektir.

Corniglia

A photo posted by M i R E i A (@mireia.matt) on

İtalya’nın Cinque Terre 5’lisini duymayan yoktur. Corniglia köyü de bu beşlinin içinde yer alıyor. İtalya hakkında bilgi alabileceğiniz köy insanları, ürkeceğiniz ama güzelliği karşısında etkileneceğiniz falezleri ve tabi ki eşsiz güzellikteki deniz manzarasıyla ünlüdür.

Monterosso

A photo posted by Jim Williams (@mawilj) on

En büyük İtalya köyleri arasında ilk sırada bulunan Monterosso köyü, limon, sabun ve kahve çeşitlerine doyacağınız bir tatil sunacak. İster kendinize ister sevdiklerinizle hediye olarak alabileceğiniz sabunlar ve espresso çeşitleri bu köyün en popüler hediyelikleri arasında.

Moena

Önemli İtalyan köyleri arasında gösterilen Moena köyünün bir Türk köyü olduğunu söyleyelim öncelikle. La Turchia olarak adlandırılan bu köyde bugün Türkçe bilen çok fazla kişi olmasa da, uzun yıllar önce bir Türk yeniçeri tarafından kurulduğu için bugün hala bu isimle de anılmaktadır.

Alberobello

A photo posted by Benoit Lefèvre (@vino2travel) on

İtalya’nın güneyindeki en sevimli köylerinden biri olan Alberobello köyü, taştan yapılan Trulli evleriyle çok ünlü olan bir yer. Mimari stiliyle akıllara kazınacak olan bu köyde mutlaka konaklamalı, Trulli evlerinin hikayesini oradaki yerel halktan dinlemelisiniz.

Nemi

A photo posted by ValentinaC (@_on_the_road_88) on

Dağ çileği ile ünlü olan Nemi köyü, minicik ve daracık sokakları, ünlü Medusa çeşmesinden gelen sodalı suyu, çilekli tartları ile harikulade bir İtalyan köyü. Ne söylersek söyleyelim Nemi’ye gitmeden bizi anlamanız mümkün değil. Üstelik bu köy, Papa’nın yazlık sarayı ile de karşılıklı tepelerde bulunuyor.

Sirmione

Taşlarla kaplı ve daracık yollardan geçerek ulaşabileceğiniz Sirmione köyü, Garda Gölü’nü gezenlerin uğradığı kasabalardan en güzeli diyebiliriz. Özellikle kıvrımlı sokakları ve eşsiz güzellikteki manzaralara ev sahipliği yapması da köyü hafızalara kazıtacak anılar biriktirmenizi sağlıyor.

Val d’Orcia

A photo posted by Giulia ? (@giuliapanichi) on


İtalya tatilinizi eşsiz kılmak istiyorsanız Val d’Orcia köyünü mutlaka gezmelisiniz. Uçsuz bucaksız yeşillikteki ovaları, taş evleri, dar ve uzun ince köy yolları, harika manzaraları ile bu ülkenin turizmde neden popüler olduğunu anlayacaksınız.

Alberobello,Val d’Orcia,Sirmione,Nemi,Alberobello,Trulli evleri,Nemi köyü,Medusa çeşmesi,Sirmione köyü, Garda Gölü,Moena,Monterosso,Corniglia,Corniglia köyü,Vernazza köyü, Venedik,Cinque Terre,Riomaggiore,İtalya’nın saklı güzellikleri,İtalya’nın en güzel köyleri,İtalya turları,İtalyan köyleri

Önceki Yazı

Dünyanın en güçlü dilleri listesinde Türkçe 18. sırada

Sonraki Yazı

“Şarapçı” olmadığımızın kanıtı!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?