Japonya hakkında az bilinen 16 gerçek

7 dakikalık okuma

Japonya hakkında ilginç hikayeleri hepiniz duymuşsunuzdur. Ancak duymadıklarınız da var.

İşte Japonya hakkında 16 tuhaf şey…

Japonya hakkında az bilinen 16 gerçek 2

1. Kancho

Parmaklarını silahmış gibi yapıp masum kurbanınıa doğru yavaşça yaklaşman ve “Kancho” diye bağıran birini görürseniz o kişinin Japon olduğundan şüpheniz olmasın. Bu bir nevi Japon geleneği ve Japonya hakkında bilmeniz gereken önemli bir ipucu.

2. Inemuri

Ofiste uyursanız muhtemelen kovulursunuz. Ancak söz konusu olan ofis Japonya’daysa iş değişiyor. Japon iş kültüründe “inemuri” yani kısa bir kestirme yapmak zorunlu. Uyumayıp da uyuyormuş gibi yaparsanız bu size ekstra çalışma saati olarak dönebilir.

3. Dünyanın en kısa yürüyen merdiveni

Kawasaki’deki bir alışveriş merkezinin bodrum katına ulaşmak isteyen müşterilerin 5 adımlık yürüyen merdiveni kullanmaktan başka çareleri yok.

4. Ağız şapırdatarak noodle yemek

Japonya hakkında bir başka tuhaf gerçek Japonların yemek alışkanlıklarıyla ilgili. Japon şefler noodle yerken ağız şapırdatmanın ya da höpürdetmenin yemeğin tadını çıkarmanın bir yolu olduğunu düşünüyor.

5. Gaz maskeli ada

Japonya’daki Izu adasına gidenler aktif volkan nedeniyle gaz zehirlenmesi riskiyle karşı karşıya. Bu nedenle Izu adası sakinleri ve ziyaretçileri gaz maskesiyle dolaşıyor. Volkandan yayılan gazdaki sülfür seviyesi arttığında adada sirenler çalıyor.

6. Satış otomatı

Japonya’daki satış otomatlarının diğer ülkelerindenkinden en büyük farkı hemen hemen her yerde bulunabilir olması. Antik bir tapınağın ardında, hatta Fuji dağında bir otomat bulursanız şaşırmayın. Daha da ilginci otomatların içinde iç çamaşırından ıstakoza kadar çok sayıda seçenek bulunması.

7. Gereğinden fazla dişe sahip olmak

Hiperdontia denilen fazla dişe sahip olma genelde bir sorun olarak kabul edilir. Ancak Japon gençleri arasında çifte dişe sahip olmak bir moda. Buna “yaeba” diyorlar.

8. Tavşan “kafe”si

Tokyo’daki Senso-ji tapınağında yer alan bir kafenin önünde oluşan kuyruklar sizi şaşırtmasın. Bunun nedeni kafenin müşterilerinin içerideki farklı türdeki tavşanları besleyebilmesi, onlara sarılabilmesi. Her koltuğun yanında bir sepet içinde tavşan bulmak mümkün. Dizinize bir battaniye serip tavşanları sevebiliyorsunuz. Bunun için ödemeniz gereken bedel 15 sterlin.

9. Aşk otelleri

Japonya’da son dönemde çiftler için yapılmış saatlik oda kiralayan otellerin sayısında artış görülüyor. Verilere göre Japon nüfusunun yüzde 2’si günde en az 1 kere bu otelleri ziyaret ediyor. İsim bildirme zorunluluğu olmayan bu otellerde “kısa süreli dinlenme”, “gecelik” gibi farklı oda seçenekleri yer alıyor. Bu otellerin logolarında kalp sembolü yer alıyor. Böylece diğer otellerden kolaylıkla ayırt edilebiliyor. Genellikle tren ve metro istasyonlarının yakınlarında, otoyol üzerinde ve endüstriyel bölgelerde açılan bu oteller ucuz fiyatlarıyla da dikkat çekiyor.

10. Dokunmak yasak

Beraber uyuma dükkanları olarak da adlandırılan bu kafer türünün ilki 3 yıl önce açıldı. Sadece erkek müşterilere hizmet veren bu kafelerde “seks yapmamak kaydıyla” müşterilerin yanlarında bir kadınla uyumalarına izin veriliyor. Bu hizmetin dakikası 1000 yen.

11. Çıplak festivaller

Dünyanın en garip festivallerinden biri Hadaka Matsuri. Binlerce erkek Japon elbiselerini çıkarıp sokak ortasında şeytani ruhları kovabilmek için çırılçıplak dönüp duruyor. Çırılçıplak derken iç çamaşırı yerine fundoshi kullanıldığını da belirtelim.

12. Ganguro

Kara yüz olarak Türkçe’ye çevrilen Ganguro Japon kızları arasında yükselen bir moda. Genç kızlar her hafta yüzlerini olabildiğince koyu renklere boyuyorlar. Bu modayı ağartılmış saçlar ve siyah göz rimeli tamamlıyor.

13. Mr. Kanso

Japonya’da oldukça popüler olan Mr. Kanso, sadece konservelenmiş yiyecek servis eden bir restoran. Yemeğinizi raflardan seçip, plastik çatal ve bıçakla afiyetle yiyebilirsiniz.

14. Kapsül otel

Japonya’nın Osaka kentinde hizmet veren kapsül otelinde dileyenler oldukça küçük kapsül otellerde geceleyebiliyor.

15. Hayalet ada

Nagazaki’den 15 kilometre uzaktaki Hashima adası 1887 ile 1974 yılları arasında kömür madenleri nedeniyle kullanılıyordu. 1959 yılında adada 5 bin 259 kişi yaşıyordu. Ancak petrolün hakimiyetiyle birlikte Japonlar burada kömür çıkarmaktan vazgeçti ve adayı terketti. Bundan sonra ada hayalet adaya dönüştü. Japonya 2009’da bu adayı turizme açtı. Hatta Skyfall’un bir bölümü burada çekildi.

16. Davet edilene kadar hediye açmama

Japonya’da hediyeyi veren kişi, açmasını isteyene kadar hediyeyi alan kişi hediyeyi açmaz. Ayrıca hediye paketi kesinlikle yırtılarak açılmaz. Özenli bir bir biçimde ambalaja zarar vermeden hediye açılır.

 

Japonya hakkında, Japonya, Tokyo,Kapsül otel,Hayalet ada,hediye açmama,Mr Kanso,Ganguro,Çıplak festivaller,Dokunmak yasak,Aşk otelleri,yaeba,Fuji dağı,noodle yerken,Inemuri,Kancho

Önceki Yazı

Yeryüzü Güncesi: Fotoğraf, yaşamın kalıcı tanığıdır

Sonraki Yazı

Keşfedilmeyi bekleyen birbirinden güzel mekanlar

error: © 2021 Kahvve.com