Kahveyi artık yiyeceğiz! Kafeinli un geliyor…

12/05/2017
Kahve yeme dönemi başlıyor

Doğal beslenme yöntemlerine ilgi arttıkça yeni arayışlara da kapı aralanıyor. Sağlıklı beslenme ürünlerine her geçen gün yenileri ekleniyor.

Sırada kahve tutkunlarını yakından ilgilendirecek bir buluş var. Bildiğimiz unun kafeinle birleşmesiyle oluşan kahve unu…

Kahve unu ABD’den gelecek!

Kahvve.com okurlarına kahve trendleri konusunda verdiğimiz ipuçlarına bugün de devam ediyoruz. Konumuz kafeinli un, yani kahve unu

Kahve unu şu anda dünya yiyecek piyasasının yakından takip ettiği bir konu. Henüz çok yeni olduğundan araştırmalar sürüyor. Unun patenti alınsa da bu özel unla hazırlanan yiyecekler henüz piyasaya çıkmadı.

Kahve unu ya da kafeinli un!

Geçtiğimiz günlerde Harvard’lı bilim insanlarının yaptığı bir araştırmayı kahvve.com okurlarına duyurmuştuk. (Araştırmanın orjinal metnini burada bulabilirsiniz.) Buna göre kahve içenler daha uzun yaşıyor, çünkü kafein insan sağlığına sayılamayacak kadar çok fayda sağlıyor. Kafein bu özelliğini taşıdığı antioksidant klorojenik asit (antioxidant chlorogenic acid – CGA) adlı maddeden alıyor.

Kahve unu da bu maddeyle elde edilen bir ürün. Yani buğday, mısır gibi ürünlerden elde edilen geleneksel una kahve çekirdeğinde bulunan antioksidant klorojenik asit (antioxidant chlorogenic acid – CGA) eklenerek elde ediliyor.

Kahveyi içtik biraz da yiyelim

Kahve ununun mucidi Boston’daki Brandeis University‘nin biofizik doktoru Daniel Perlman. Uzun bir süredir üstünde çalıştığı bu projeye göre kahvenin yeşil çekirdeğinde bulunan CGA maddesiyle hazırlanan un yüzde 2.5 oranında kafein içeriyor. CGA kafeinin ana maddelerinden biri.. Ancak yeşil kahve çekirdeklerinin yüksek ısıda kavrulması sonucu havaya karışıyor, yani yok oluyor ve kavrulmuş çekirdeklere çok az miktarda CGA karışıyor.

Daniel Perlman, bu kavurma işini düşük ısıda ve çok kısa bir sürede yapıp CGA’dan mümkün olduğu kadar yüksek verim elde etmeyi başarıyor.

Sonuçta kafeinli un ortaya çıkıyor. Bu unla hazırlanan kek ve kurabiyeler içtiğimiz kahveden 4 kat daha fazla CGA içeriyor. Kahveden aldığımız tada benzer bir lezzet sunan bu unla hazırlanan yiyeceklerden vucuda daha fazla CGA giriyor ve vucudun dış etkilere karşı savunma direnci artıyor.

Kahve tutkunlarının merakla beklediği un yakında piyasaya çıkacak.

Kahveyi artık sadece içmeyeceğiz, aynı zamanda yiyeceğiz.

 

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com