Kafelerde yapmaktan kaçınacağınız hareketler

Kafe davranışları hakkında çok şey yazıldı ama tekrar hatırlatmakta fayda var. Kafelerin kar yapmak üzerine kurulu işletmeler olduğunu unutmayın. Oturduğunuz her saat başına en az bir alışveriş yapılmasını tavsiye edilir, bahşişi de unutmayın.
24/04/2024

Kafeler bizlerin olduğu gibi uzun zamandır televizyon dizilerinin de vazgeçilmez ortamı… Karakterler kafelerdeki davranışlarıyla bize evlerindeki rahat ortamın havasını yansıtırlar. Aynı şey gerçek hayattaki kurgusal olmayan insanlar için de geçerlidir. İnsanlar canlı, samimi bir kafenin enerjisinden hoşlanıyor ve iş yapmak, çalışmak ve sosyalleşmek için kafeleri tercih ediyor. Ancak, hayattaki diğer her şeyde olduğu gibi, bu deneyimin daha sorunsuz geçmesini sağlayan birkaç görgü kuralı vardır.

Halka açık bir ortamda olduğu gibi kafelerde de başkalarına karşı dikkatli olmaya çalışmalıyız. Kahve dükkanlarında yaygın kaba davranışları gözlemleyen uzmanların tavsiyelerini sizlerle paylaşacağız.

Herşeyden önce tezgâha gelmeden önce menüyü okuyun ve ne istediğinizi bilin. Hangi boy latte istediğinize karar verirken dakikalarca menüye bakmayın. Soru sormak iyidir ve cana yakın olmak bir artıdır, ancak daha uzun süre sohbet etmek arkanızdaki insanlar için sinir bozucu olabilir.

Sıranın önüne geldiğinizde sipariş vermeye hazır olmaya çalışın. Bunun başkalarına karşı düşünceli olmanın işareti olduğunu unutmayın.

Karar vermek için daha fazla zamana ihtiyacınız varsa, kenara çekilin ve arkanızdaki kişinin devam etmesine izin verin.

Oyalanmanın da bir zamanı var

Her şeyden önce, kafelerin kar yapmak üzerine kurulu işletmeler olduğunu unutmayın. Oturduğunuz her saat başına en az bir alışveriş yapılmasını tavsiye edilir, bahşişi de unutmayın.

Kafeler tenha olduğunda uzun süre kalabilirsiniz. Oturma yeri azaldıkça, içeceğinizi aktif olarak tükettiğiniz sürece kalabilirsiniz.

İlave içecek veya yiyecek sipariş etmenin yanı sıra, kalabalık durumunu incelemek ve yeni müşterilerin sabırla bir masa bekleyip beklemediğini görmek için periyodik olarak etrafa bakmakta fayda var.

Babanızın masası değil

Kapladığınız alanınıza dikkat edin. Dört kişilik bir masada oturuyorsanız ve bekleyen birkaç kişi varsa, diğerlerine yer açmak için tek bir sandalye veya bar taburesine geçebilirsiniz.

Elbette, başlangıçta bir grup arkadaşınız veya meslektaşınızla oturmuş ve daha büyük bir masaya ihtiyaç duymuş olabilirsiniz. Ancak onlar gittikten sonra küçülmeyi düşünün. Ve eğer başlangıçta sadece siz varsanız, en verimli yere oturmak için elinizden geleni yapın.

Oturmak için bekleyen gruplar varken ve sizin için daha küçük alanlar mevcutken büyük bir masa kaplamamaya dikkat edin.

Telefon görüşmelerinizi kimse dinlemek zorunda değil

Kafeler sizin ofisiniz değil. Sessizce kitap okumak veya yazı yazmak tamamen kabul edilebilir. E-postaları incelerken küfür etmek, hoparlörden sesli mesaj dinlemek veya uzun telefon görüşmeleri yapmak kabul edilemez.
Uzaktan çalışan biriyseniz, konuşmanızı gerektiren planlanmış Zoom toplantıları için evde olmayı planlayın. Sadece sanal bir toplantıya katılıyorsanız ancak katılmanız gerekmiyorsa, sesli dinlemeyin ya da kulaklık kullanın.

Prizler ortak kullanım alanıdır

Özellikle eski kafelerde priz sayısı az olabilir. Başkalarının da bunları kullanması gerekebileceğini unutmayın. Eğer yeterli priz yoksa dizüstü bilgisayarınızı prize takmamalı ve kaldığınız süre boyunca prizde takılı bırakmamalısınız.

Menüye saygı


Yemek saatlerinde bir kafede olmayı planlıyorsanız, yemeğinizi oradan satın almayı planlayın. Bazı işletmeler fazla yiyecek sunmaz, ancak özellikle aksini belirtmedikleri sürece, yine de oradayken yemek için kafenin menüsünü kullanın. Mekânın içindeyken yemek için dışarıdan yiyecek getiremezsiniz. Bu hem kafeye hakarettir hem de yediğiniz yemekle ilgili bir durumda onları potansiyel olarak sorumlu hale getirebilir.

Evinizde değilsiniz

Bir kahve dükkanı, kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz rahat ve samimi bir ortam olabilir. Ancak bu, ayaklarınızı uzatıp evinizdeymiş gibi uzanabileceğiniz anlamına gelmez. Çünkü burası sizin eviniz değildir. Ayakkabılarınız ayağınızda kalmalı ve ayaklarınız başkalarının oturabileceği veya yemek yiyebileceği yerlerde bulunmamalıdır.

Adını bile bilmediğiniz garip karışımlar

Her baristanın ‘buzlu snickerdoodle latte’ yapmayı bildiğini varsaymayın. Menü dışı sipariş veriyorsanız, içinde tam olarak ne olduğunu ve nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir.
Ayrıntılı bir kahve içeceği sipariş etmek son yıllarda daha yaygın hale geldi, ancak baristalar bu karmaşık karışımlarla ilgili hayal kırıklıklarını dile getirdiler. Menüde yer almayan bir şey talep ediyorsanız, isteklerinizde saygılı olmaya çalışın.

Dağıtmayın, dağılmayın

Ayrılırken, yerinize oturacak bir sonraki kişi için alanınızı temizlediğinizden emin olun. Kafede temizlikten sorumlu biri olabilir. Ancak büyük olasılıkla bir sonraki kişinin oturması için zaman az olabilir. Unutmayın alanınızı temiz bırakmak en basit nezaket kuralıdır. Çıkarken masanızı toplamanın yanı sıra, krema ve şeker istasyonunu da dağıtmamak için

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

Önceki Yazı

Kahve türleri azalıyor! Kahvenin soyu tehlikede…

Sonraki Yazı

Kahve Kokulu Aşk

error: © 2021 Kahvve.com