Bu belgesel kahveyle ilişkinizi değiştirebilir

“Reçetesiz satılan en değerli ilaç”

Kahve hazırlamak dünyanın en kolay işidir. Aynı zamanda da en zoru…

Türk kahvesi tiryakisiyseniz cezveye su ekleyip kahveyi de koyarsınız orta, sade, şekerli halde fincanınıza gelir. İtalyan usulü, Fransız stili de vardır ama kahveyi demlemek gerçekten kolaydır.

Tabi bir de madalyonun öbür yüzünü unutmamak lazım. Pahallı araçlar, espresso makinaları, farklı kahve çekirdekleri, yüzlerce farklı kavurma biçimiyle kahve hazırlamak aynı zamanda dünyanın en zor işi gibi de algılanabilir. Baristaların sanatsal teknikleri, farklı aromalardaki katkı maddelerinin kahveyle karışımı gibi etkenleri de düşünürsek işin içinden çıkamayız.

Sihirli içecek: Kahve!

Sebastiao Salgado imzasıyla "Bir Rüyanın Kokusu" 6

En basit tekniklerden en karmaşıklarına kadar kullanılan her yöntemde elde edilen kahve kimileri için vazgeçilmez bir içecektir. Enerji verir, dikkatimizi toplamamıza yardımcı olur, bizi rahatlatır… Beyin üzerindeki olumlu etkilerini, cilde faydalarını ya da böbreklerimiz için yararlarını tek tek anlatmayacağım.

Kahve sihirli bir içecektir. Belki de bu yüzden bazıları kahve için “Reçetesiz satılan en yaygın yasal içecek” der.

Kahve Belgeseli: Siyah Kahve

Sebastiao Salgado imzasıyla "Bir Rüyanın Kokusu" 4

Kahve hakkında bugüne kadar çok sayıda bilimsel çalışma yapıldı, yüzlerce kitap yazıldı sayısız habere konu oldu. Filmleri ve belgeselleri de unutmamak lazım. Belgesel demişken, kahvenin hikayesini her yönüyle anlatan belgesellerden biri de Kanada yapımı “Siyah Kahve” (The Black Coffee) adlı çalışma.

Amerikan yayın kuruluşu PBS tarafından yayınlanan belgeselde ele alınan bölge ağırlıklı olarak Güney ve Orta Amerika ile Brezilya.

Kahve ticaretinin başlamasıyla köleliğin ilk filizlerini vermesi aynı yıllara denk geliyor. Yerlilerin ve Afrika’dan getirilen kölelerin kahve tarlalarındaki hayatı, bu içeceğin yağmur ormanlarına etkisi, demokrasi ile diktatörlük arasındaki hassas denge ve kahve…

Başta birbiriyle ilişklisi fark edilmese de Güney ve Orta Amerika’da kahve insan yaşamını doğrudan etkileyen en önemli bitki. Siyasi hayata etkileri kadar şehir kültürünü ve sanatı da biçimlendiriyor.

Karşı Konulmaz Bitki

Sebastiao Salgado imzasıyla "Bir Rüyanın Kokusu" 1

Üç bölümden oluşan belgeselin ilk bölümü Karşı Konulmaz Bitki (The Irresistible Bean) adını taşıyor. Belgeselin açılışı kahve hakkında yapılan kısa konuşmalardan oluşuyor. Bu konuşmalar oldukça etkileyici:

“İnsanoğlu Mars’a yerleşirse satacağı ilk şey kahve olacak”

“Kahve ABD’de iki ya da üç dolara satılıyor ancak bu paranın sadece 1 centi kahve üreticilerine gidiyor”

“Basit bir içecek gibi görünse de insanoğlunun politik, sosyal ve ekonomik hayatına çok önemli etkileri olan bir bitki”

Belgeselin ikinci bölümünün adı Fincanınızdaki Altın (Gold in Your Cup). Bu bölümde 19. yüzyılın kahve baronları ve kahvenin mutfağa girişi anlatılıyor.

Son bölümün adı Mükemmel Kap/Fincan (The Perfect Cup). Bu bölümde kahvenin içinde bulunduğumuz romantik çağı mercek altına alınıyor. Starbucks’ın patronu Howard Schultz şirketinin hikayesini dile getiriyor.

57 dakikalık (İngilizce) bu belgeseli izleyenler kahvenin yolculuğu hakkında detaylı bilgilere sahip olabilir,, bilinmeyen detaylar bu çarpıcı belgeselle öğrenilebilir.

Sıradan bir kahve tiryakisi ya da bu işin ticaretiyle uğraşıyorsanız belgeseli izledikten sonra kahveye bakışınız değişecek.

Fotoğraflar: SEBASTİAO SALGADO

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Kafein bağımlısı mısınız?

Sonraki Yazı

Semai Kahveler

Kahverengi Yazılar son yazılar

Bir Kahve Bir Kitap

İstanbul'un kuytu bir köşesinde, sessiz bir kafenin keyif veren ortamında bir kitabın ilk sayfalarını çevirirken bunları…

error: © 2021 Kahvve.com