Kahve beyni nasıl etkiler?

Tam olarak kahve beyni nasıl etkiler? Bu sorunun yanıtını arayan bilim insanları birbiri ardına deneyler yapıyor. Yapılan araştırmalara göre kahve adenozin denilen bir kimyasal beyinde birikiyor.

Uyarıcı etkisi nedeniyle kahve dünya üzerinde petrolden sonra en çok alınıp satılan ürünler listesinde ikinci sırada yer alıyor. Kahve, kısa süreli uyanıklık ve enerji sağlıyor.

Kahve, yoğun tempoda çalışan insanların vazgeçilmesi haline geldi. Yoğun günlerde uyanık ve hareketli olmanızı sağlıyor.

Cevap aranan soru: Kahve beyni nasıl etkiler?

Kahve beyni nasıl etkiler

Kahvede bulunan uyarıcı etkiler daha dinç ve enerjik olmayı sağlıyor. En çok merak edilen konu ise kahve bunu nasıl sağlıyor? Beyinde nasıl bir etki yapıyor?

Bu konuda araştırma yapan bilim adamlarının açıklamalarına göre; Uyanık olduğunuz zamanlarda adenozin denilen bir kimyasal beyinde birikiyor. Ve bu adenozin beynin aktivitesini yavaşlatan nörökimyasal reseptörlere bağlanıyor.

Nörökimyasal reseptörlerde ne kadar çok adenozin birikirse beyin o kadar yorgun hissediyor. Çünkü ne kadar uzun sure uyanık kalırsanız o kadar yorgun oluyorsunuz.

Siz uyurken adenozin yoğunluğu azalıyor. Buda uyanıklığı arttırıyor. Aslında içtiğiniz kahvedeki kafein yapısal olarak adenozine çok benziyor.

Kafein dolaşım sisteminizden geçerek beyne gider. Böylece adenozin etkisini gösteremediği için uykulu hissetmezsiniz. Adenozin artık reseptörlere bağlanamaz. Böylece adenozinin etkisi azalır. Sonuç olarak daha uyanık ve enerjik hissedersiniz.

Kahve beyni nasıl etkiler, kahvenin etkileri, kahve beyin

Önceki Yazı

Kahvenin tarihi resimlerin detayında gizli

Sonraki Yazı

Tarihin ünlü kahve tiryakileri

Haber son yazılar

Kenya Kahve Rehberi

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak…

Kahvehane ahalisinin derdi bitmez

Sait Faik Abasıyanık, 1948 tarihli Yedigün dergisinde İstanbul kahvehanelerinden şöyle bahseder: “…Soğuk, temiz, beyaz mermerli, ince…

Kahire’nin kahveleri

İngiliz gazeteci – foto muhabiri Stuart Freedman’ın Kahire’ye yaptığı yolculuktan geriye harike fotoğraflar kaldı. Kahvenin Mısır halkının…

Kahvenin göze faydaları

Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, düzenli olarak her gün bir fincan kahve içmenin göz sağlığını…

error: © 2021 Kahvve.com