Kahve beyni nasıl etkiler?

10/06/2024

Tam olarak kahve beyni nasıl etkiler? Bu sorunun yanıtını arayan bilim insanları birbiri ardına deneyler yapıyor. Yapılan araştırmalara göre kahve adenozin denilen bir kimyasal beyinde birikiyor.

Uyarıcı etkisi nedeniyle kahve dünya üzerinde petrolden sonra en çok alınıp satılan ürünler listesinde ikinci sırada yer alıyor. Kahve, kısa süreli uyanıklık ve enerji sağlıyor.

Kahve, yoğun tempoda çalışan insanların vazgeçilmesi haline geldi. Yoğun günlerde uyanık ve hareketli olmanızı sağlıyor.

Cevap aranan soru: Kahve beyni nasıl etkiler?

Kahve beyni nasıl etkiler

Kahvede bulunan uyarıcı etkiler daha dinç ve enerjik olmayı sağlıyor. En çok merak edilen konu ise kahve bunu nasıl sağlıyor? Beyinde nasıl bir etki yapıyor?

Bu konuda araştırma yapan bilim adamlarının açıklamalarına göre; Uyanık olduğunuz zamanlarda adenozin denilen bir kimyasal beyinde birikiyor. Ve bu adenozin beynin aktivitesini yavaşlatan nörökimyasal reseptörlere bağlanıyor.

Nörökimyasal reseptörlerde ne kadar çok adenozin birikirse beyin o kadar yorgun hissediyor. Çünkü ne kadar uzun sure uyanık kalırsanız o kadar yorgun oluyorsunuz.

Siz uyurken adenozin yoğunluğu azalıyor. Buda uyanıklığı arttırıyor. Aslında içtiğiniz kahvedeki kafein yapısal olarak adenozine çok benziyor.

Kafein dolaşım sisteminizden geçerek beyne gider. Böylece adenozin etkisini gösteremediği için uykulu hissetmezsiniz. Adenozin artık reseptörlere bağlanamaz. Böylece adenozinin etkisi azalır. Sonuç olarak daha uyanık ve enerjik hissedersiniz.

Kahve beyni nasıl etkiler, kahvenin etkileri, kahve beyin

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?