Kahve borsası meraklılarına kahve endeksi

Havaların etkisi ve üretimdeki azalışla yukarı yönlü destek bulan kahve haftaya alıcılı başlangıç yaptı. Uluslararası Kahve Kurum Ağustos datalarına göre, kahve üreten ülkelerde ihraç azalması görüldü.

Yılın başından beri sürekli hahsettiğimiz üretimin fazlalığının talebi karşılamadığı söylemlerinin, yılın sonunda ve 2016 yılında tersine dönme ihtimali bulunmaktadır. Üretim yapan ülkelerin çoğu kuru havadan etkilenmiş durumdalar.

Brezilya, Güney Amerika ve Orta Amerika’da havanın kuru ve sıcak olmaya devam etmesi kahve üretiminin düşmesindeki en büyük etkenlerin başında gelmektedir. Bu durumdan Asya Bölgesindeki üreticilerde etkilenmiş olduğunu görüyoruz.

Yaşananların etkisi ile Londra vadeliler günü satıcılı kapadı. Sertifikalı Kahve stokları hafif yükseliş yaşayarak 1.986 çuval sayısına yükseldi. En büyük kahve ürecisi Brezilya’da sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde seyir yaşanması beklenirken Kolombiya’da ise havanın yağışlı olucağı açıklandı.

Uluslararası Kahve Kurumu Ağustos ayında 9.1 milyon çuval ihracat yapıldığını açıklarken geçtiğimiz yılda bu seviye 9.35 milyon idi.

Dünya kahve borsası

Fiyat seviyelerine baktığımız zaman New York’ta haftaya alıcılı başlangıç yapan kahve vadeli kontratları 129.00 seviyelerine kadar yükseliş yaşadı. Hafif geri çekilse bile baskılanma etkili olmadı ve günü 127.00 çevresinde kapadı.

Ancak kahve fiyatlarına baktığımız zaman boğa görünümlü olduğunu görebiliyoruz. Yukarı yönlü potansiyel devam etmesi halinde 131.00 seviyesi zorlanıcaktır.

Bu seviyenin kırlması halinde boğa görünüm etkisini arttırması beklenilmesiyle birlikte 132.00 ve 135.00 dirençleri kademeli olarak takip edilmelidir. Baskılanma yaşanması için ilk olarak 126.80 desteğinin altında kalması lazımdır.

Bu seviyenin altına sarkarsa 21 saatlik haraketli ortalamanın kalmış olur. Bu durumda 123.00 desteğine kadar baskılanma olasılığı doğacaktır. Bu seviye kırılsa 121.00 desteği takip edilmelidir.

Kaynak: Berkay Ören

Önceki Yazı

Bu kahvenin adı Necmettin Kahvesi

Sonraki Yazı

Haydarpaşa Garı’nda kahve heyecanı!

Haber son yazılar

Önce kahve sonra spor

Önce kahve sonra spor. İngiliz bilim insanları, bir bardak kahvenin performansı artırdığını ortaya koydu.…

Kahve Ömrü Uzatıyor mu?

Uzmanlar bu soruya yanıt arıyor: Kahve ömrü uzatır mı? Çok yaşamak için ne yapmalıyım diyenlere bilimsel…

Kahve sen çok yaşa !

Kahve araştırmalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de yapılan bir araştırmada, kahvenin kalp damar hastalıkları, tip 2…

error: © 2021 Kahvve.com