Kahve borsasında virüs paniği

1 dk

Dünya kahve piyasasında virüs paniği kahve hisselerinde düşüşe neden oldu

Koronavirüs salgınının ekonomik büyüme ve talebe yönelik etkisine ilişkin endişelerle emtia piyasasında kahve, geçen ay yüzde 20.9 ile yatırımcısına en fazla kaybettiren ürün oldu. Kahveyi, yüzde 15.9 ile doğalgaz, yüzde 15 ile Brent petrol, yüzde 9.8 ile nikel ve yüzde 8.7 ile soya fasulyesi takip etti.

Koronavirüs salgınının ekonomik büyüme ve talebe yönelik etkisine ilişkin endişelerle emtia piyasasında kahve, geçen ay yatırımcısına en fazla kaybettiren oldu.

Dünya kahve piyasası

Brezilya, Vietnam ve Kolombiya dünyanın en büyük kahve üreticileri… Kahve fiyatı, uluslararası piyasada dolar bazında belirleniyor. Bu nedenle döviz oranlarındaki değişim, kahve fiyatı üzerinde de etkili oluyor. Doların bu ülke para birimlerine karşı değer kazanması, dolar bazında kahve fiyatlarının azalmasına yol açıyor. Hava koşulları da kahve fiyatlarına direkt etki ediyor. Brezilya’da etkili olan yağışlar sayesinde kahve ağaçlarının çiçeklenmesi artıyor. Üretimdeki artış beklentisi ise fiyatlar üzerindeki satış baskısını artırıyor. Üretim tahminleri henüz önceki yıla göre artışa işaret etmiyor.

Önceki Yazı

Bize her gün Sevgililer Günü...

Sonraki Yazı

İspanyollar bu karara üzülecek

error: © 2021 Kahvve.com