Kahve çekirdeği fiyatlarındaki artış bu yıl devam edecek mi?

3 dakikalık okuma

Kahve ticaretiyle uğraşan, özellikle kahve çekirdeği satan şirketler için 2018 kazançlı bir yıl oldu. Kazanan taraf her zamanki gibi üreten değil aracılık yapan şirketlerdi. Kahveyi üretenler harcamalarını karşılarken çekirdeği uluslararası piyasalarda pazarlayanlar geçmiş yıllarda olduğu gibi 2018’de de ceplerini doldurdu. Ancak bu tablo böyle devam etmeyebilir. 2019’da kahve sektöründe sürpriz gelişmeler yaşanabilir. Her şey Brezilya’dan gelecek haberlere göre değişebilir.

2018’de kahve çekirdek fiyatlarının düşük olması büyük üreticilerin piyasaya fazla kahve sunmasından kaynaklanıyordu. Bu durum 2019’da değişebilir. Özellikle Güney Amerikalı üreticiler tıpkı petrolde olduğu gibi kahve üretimini azaltabilir. Bu da fiyatların beklenmedik bir şekilde artmasına yol açabilir. Piyasanın temelini oluşturan Güney Amerikalı büyük kahve yetiştiricilerinin, özellikle Brezilyalı üreticilerin alacağı kararlar bu nedenle çok önemli. Kahve piyasasında çalkantıların yaşanmasına neden olabilecek bu kararlar piyasada tüketilen kahvenin fiyatını doğrudan etkileyecek.

2019’da çiftliklerin dışında, kahve borsasında da hareketli bir yıl bekleniyor. Bloomberg tarafından ankete alınan sekiz analistin ortalama tahminine göre, kahve vadeli işlemlerinin 2019’da ortalama 1,24 dolar olacağı tahmin ediliyor. Aynı vadeli işlemlerin 2018’de ortalama 1,15 dolar olduğu dikkate alınırsa piyasayı hareketli günlerin beklediği daha net görülüyor.

Starbucks’un tercih ettiği arabica kahve çekirdeği fiyatları, 2018’de New York’ta yüzde 20 düşerek 2006’dan bu yana en düşük seviyeye ulaşmıştı. Aynı dönemde Brezilya’daki çiftçilere ödenen yıllık ortalama fiyat, yerel para cinsinden dört yılın en düşük rakamıydı. Bunun nedeni, gelişmiş yetiştirme tekniklerine yapılan yatırım dalgasının 2018’de artması, ağaçlara ve gübrelere ödenen paranın da aynı oranda yükselmesinden kaynaklanıyordu. Bu arada 2019’da küresel kahve üretiminin önceki yıla göre 15.6 milyon çuval artarak 174.5 milyon çuvala ulaşacağı tahmin ediliyor. Böyle bir dönemde Brezilya’nın üretimi azaltacağı yönündeki açıklamaları dünya kahve piyasasında tedirginlik yarattı. Önümüzdeki günler kahve sektöründe sürpriz gelişmeler yaşanabilir. Üretim azalırsa fiyatlar artacağından Brezilya’dan gelecek her haber sektör tarafından dikkatle izleniyor.

Remzi Gökdağ (d. 1968, Beşiktaş, İstanbul) gazeteci, yazar ve dijital yayıncı. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının da yazarıdır. Dünya kentlerini keşfetmeye, hayvanlara ve kahveye olan tutkusuyla bilinir.

Önceki Yazı

Dünya Barista Şampiyonu Michael Phillips'ten cappuccino tarifi

Sonraki Yazı

Dünyanın ortak lezzeti: Alman Çikolatası

error: © 2021 Kahvve.com