TREND

Kahve çekirdeği ve portakal kabuğu atığından sabun üretildi

Atıklardan elde edilen sabun: SOOP

BAŞKA ŞEHİRLER - REMZİ GÖKDAĞ

Kahve çekirdeği ve portakal kabuğundan üretilen sabun Hollanda’da piyasaya çıktı. Geri dönüşüm projelerinin hızla yaygınlaştığı şu günlerde üretilen sabunun adı SOOP.

Doğayı kirletme konusunda çok başarılıyız. Her yıl doğaya bıraktığımız atıkların uzun vadede önemli çevre sorunları olarak geri döneceğini biliyoruz ama yine de ısrarlı bir şekilde doğayı kirletme konusunda birbirimizle yarışıyoruz. Günlük tüketimimizin kaçınılmaz bir parçası olarak kabul edilen organik atıklardan yararlanma konusunda son yıllarda önemli adımlar atılsa da hala sorunun genelini çözme konusunda yetersiz kalıyoruz. Sadece Hollanda’da her yıl 155 milyon kilo kahve atığı ve 250 milyon kilo portakal kabuğu çöpe gidiyor.

Kahve çekirdeği

Organik atıklar içinde kahve çekirdeği

Organik atıklar içinde kahve çekirdeği önemli bir yer kaplıyor. Her gün tonlarca kahve çekirdeği atığı doğaya bırakılıyor. Portakal suyu da yine en çok tüketilen içeceklerin başında geliyor ancak portakal atığının geri dönüşümü oldukça zayıf. Bu iki maddeyi ele alan Amsterdam merkezli BeeBlue adlı şirket tarafından geliştirilen SOOP bu konuda atılmış ilk adımlardan biri olarak kabul ediliyor.

İlgilinizi Çekebilir!  11 maddede kahve kılavuzu

Kahve çekirdeği güçlü antioksidan içeren bir bitki. Portakal kabuğu da doğal bir cilt güçlendirici ve koku olarak işlev görüyor.

SOOP’u diğer sabunlardan ayıran en önemli özelliği biyolojik olarak parçalanabilen ve mikro plastik içermeyen ürünlerden oluşması. Ürünün, atıklardan oluştu da düşünüldüğünde SOOP diğer markalardan ayrılıyor.

Ürün Hakkında
product image
Oy Oranı
1star1star1star1star1star
Ortalama Oy
5 based on 1 votes
Marka
Kahve çekirdeğinden sabun
Ürün Adı
SOOP
Konular

Kahvve.com

Kahve zevkini keşfedenlere, tadını bilenlere dünyadan ve Türkiye'den kahve manzaraları...

Benzer Yazılar

error: © 2019 Kahvve.com