Kahve demleme sanatı ve uygun aletler

Dışardan aldığınız kahvenin kavrulma tarihini biliyor musunuz? Ne zaman çekildiğini sordunuz mu? Kahvenin kavrulma ve çekilme zamanı fincandaki kahveden alacağınız tad kadar önemlidir.

Kahveyi bilen ve kahveden anlayanlar kavrulmuş kahvelerin birkaç hafta içinde tüketilmediği taktirde tadındaki değişimin ve aromadaki kaybın farkına varırlar. Bu nedenle en iyi kahvenin evde içilen kahve olduğunu da bilirler.

Son zamanlarda açılan kaliteli kahve mağazaları her ne kadar bu işe özen ve önem gösterse de evde taze kavrulmuş ve çekilmiş kahvenin tadına hiçbir zaman yaklaşamazlar.

Kahve demleme sanatı

Bu yazımızda sizlere kaliteli ve taze kahve içmenin yollarından birini anlatacağız. Demleme kahveden bahsedeceğiz.

Uzakdoğu ülkelerinde son derece yaygın olarak kullanılan bu yöntemle kahvenizin tadını daha iyi anlayacak ve belki de bu yöntemin müptelası olacaksınız.

Özellikle Japonya ve Vietnam’da yaşayanların asla vazgeçmedikleri bu yöntemin ipuçlarını, yöntem ve araçlarını öğrenmeye hazır mısınız?

Dünya kahve piyasasında satılan pekçok kahve demleme aracı var. Bunların içinde dört tanesi pratikliği ve kolay kullanışı bakımından ön plana çıkıyor. Aşağıda bu dört markanın demleme usülleri hakkında detayları bulabilirsiniz.

Chemex

Chemex ile diğer demleme araçları arasındaki en önemli fark filtre. Chemex’in uzun ağzı kahvenin uzun sürede ve yavaş yavaş demlenmesini sağlar. Bazılarına göre demleme süresi ne kadar uzunsa kahvenin tadı da o kadar iyidir. Chemex, zamanı olan ve ağzının tadını bilen kahve severlere şiddetle önerilen bir demleme aracıdır.

Bee House

Seramik külah şeklindeki bu araç Japonların yaygın olarak kullandığı ve çok sevdiği geleneksel kahve demleme araçlarının yeni versiyonudur. Tasarımı ve kullanım kolaylığı kadar alınan sonuç da kalitelidir. Melitta filtreleri ile kullanımı önerilir.

Kalita Wave

Yine bir başka Japon ürünü. Tabanı düz olarak tasarlanan bu ürün kahve kupalarının üstünde kolayca oturmasına olanak tanır ve kahvenin demlenme süresini kısaltır.

Hario V60

Bu aleti kullanabilmeniz için özel Hario V60 filtresi de edinmeniz gerekecek. Önce demleme aracının içine koyduğunuz filtreyi sıcak suyla ıslatıyorsunuz. Çekilmiş kahveyi istediğiniz oranda içine boşalttıktan sonra üstüne sıcak su ilave ediyorsunuz. Kahvenin alttaki kabınıza süzülürken yaydığı koku tüm eve yayılabilir. Süzülme olayı biraz zaman alsa da beklemeye değer. İstenirse bir kaşıkla filtre içindeki kahveyi karıştırıp süzülme sürecini de hızlandırabilirsiniz.

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Estonya’nın tarihi kahve durağı: Maiasmokk Cafe

Sonraki Yazı

Giulia Bernardelli ile harikalar diyarına yolculuk

Haber son yazılar

Kenya Kahve Rehberi

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak…

Kahvehane ahalisinin derdi bitmez

Sait Faik Abasıyanık, 1948 tarihli Yedigün dergisinde İstanbul kahvehanelerinden şöyle bahseder: “…Soğuk, temiz, beyaz mermerli, ince…

Kahire’nin kahveleri

İngiliz gazeteci – foto muhabiri Stuart Freedman’ın Kahire’ye yaptığı yolculuktan geriye harike fotoğraflar kaldı. Kahvenin Mısır halkının…

Kahvenin göze faydaları

Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, düzenli olarak her gün bir fincan kahve içmenin göz sağlığını…

error: © 2021 Kahvve.com