Kahve dükkanı açmak istiyorum, ne yapmalıyım?

11/06/2015

Bugünlerde “Ben de kahve dükkanını açmak istiyorum” diyenlerin sayısı bir hayli arttı. Ancak gerçek şudur ki kendi kahve dükkanınız açmanız başlangıçta epeyce pahalıya mal olacaktır. İş planınızı yazmaya başlamadan önce bir kahve dükkânı açmak için hangi ekipmanların gerekli olduğunu bilmelisiniz. Unutmayın; en mükemmel kahveler doğru ekipmanlar sayesinde yapılır.

Espresso ekipmanları

Kahve dükkanı açmak istiyorum, ne yapmalıyım? 1

Bugün espresso olmayan bir kahve dükkânı bulamazsınız. Müşterileriniz sizden sadece filtre kahveler istemeyecektir. Aynı zamanda Latteler, Espressolar, Americanolar ve Mochalar da isteyecekler. Bütün bunları müşterilerinize sunabilmek için espresso makinesine ihtiyacınız olacaktır. Espresso makineleri buhar ve buhar basıncını kullanarak suyu kahveden geçmeye zorlayan makinelerdir. Ayrıca espresso çekirdeklerini öğütmek için özel bir öğütme ekipmanına da ihtiyacınız olacaktır. Espresso çekirdeklerini öğütmek standart çekirdekleri öğütmeye nazaran daha hassas bir işlemdir. Espresso çekirdeklerini koymak için bir haznenin olması gerekir. Öğütme işlemi bittikten sonra espressoları dökmek için küçük kahve fincanlarına veya shot bardaklarını da ihtiyacınız olacaktır. Buhar işlemi öncesinde, esnasında ve sonrasında sütü muhafaza etmek için genellikle metal sürahiler kullanılır.

Kahve ekipmanları

Ticari kahve dükkânlarında kullanılan ekipmanlar evinizde kullandıklarınızdan farklıdır. Müşterilerinize satacağınız kahveleri hazırlamanıza yardımcı olacak olan kahve makinelerinin büyük miktarlarda kahve yapmaya ve saklamaya göre dizayn edilmiş olması gerekir. Kahvelerini dükkânınızda içmek isteyen müşterilerinize kahvelerini güzel kupalarda verin. Kahve çekirdeklerini hızlı bir şekilde öğütecek ve fazla miktardaki kahve çekirdeklerini aynı anda öğütebilecek makineler almalısınız. Ayrıca öğütülen bu kahve çekirdeklerini evlerinde öğütücü olmayan müşterilerinize de satabilirsiniz.

Kahve dükkanı açmak için mobilyalar

Bazı kahve dükkânlarında oturma yerleri yoktur ve müşteriler siparişlerini alıp giderler. Eğer bu tarz bir yer açacaksanız tezgâh alanı haricinde herhangi bir şeye ihtiyacınız olmayacaktır. Ancak eğer insanların kahve dükkânınızda oturmasını ve keyifli vakit geçirmesini istiyorsanız rahat koltuklara ve masalara ihtiyacınız olacak. Kahve dükkânlarında dışarıda oturmak oldukça popülerdir. Bu nedenle iç mekân mobilyaları kadar dış mekân mobilyaları da önemlidir.

Kahve dükkanı için elektrik ve tesisat ihtiyaçları

Doğrusu nasıl ekipmanlar olmadan bir kahve dükkânı açamazsanız gerekli olan elektrik ve tesisat ihtiyaçlarını karşılamadan da bir kahve dükkânı açamazsınız. Espresso makinelerinin evinizdeki kahve makinelere göre daha farklı elektrik sistemleri vardır. Espresso makinelerinin su ihtiyacını karşılaması için doğrudan su kaynağına bağlı olması gerekir. Ayrıca boşaltma sisteminin de olması gerekir. Espresso makinelerinde oluşan en önemli problemlerden biri su hattındaki su yumuşatıcılarının makinelerin içindeki minerallerin oluşmasını engellemesidir.

 

Kaynak: yeniisfikirleri.net

Kahve dükkanı açmak istiyorum

Kahve dükkanı açmak, kahve dükkanı açmak istiyorum, Kahve dükkanı, Espresso çekirdekleri, Kahve ekipmanları, Kahve dükkanı açmak istiyorum, kahve işi

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?