Kahve eğitimi üniversiteye girdi

03/10/2016

ABD üniversitelerinde kahve eğitimi…

Kahve, bilim insanlarının üzerinde en çok araştırma yaptıkları bitkilerden biri. Aroması, kavrulma teknikleri, içinde barındırdığı binden fazla farklı molekülleriyle kahve sadece tiryakilerin değil bilim dünyasının da yıldızı.

Biz kahvede üçüncü dalgayı tartışırken ABD’de kahve konusunda araştırma yapmak üzere üniversiteler harekete geçti. İlk adım ABD’nin tanınmış üniversitelerinden University of California’dan geldi. University of California’nın Davis Kampüsü’nde kahve yapımı ile ilgili ders programına ilgi büyük. “Kahve Tasarımı” adıyla başlayan derslerde kahve konusunda herşey öğretiliyor.

Üniversitede kahve eğitimi

Kahve eğitimi üniversiteye girdi 4

İlk olarak 2012 yılında denenen kahve eğitimi o günlerde beklenen ilgiyi görmemişti. University of California mühendislik profesörlerinden William Ristenpart ve Tonya Kuhl derslerde öğrencilerin ilgisini çekebilmek ve kayıt sayısını arttırabilmek için programa kahve saati eklemişti.

Kahve eğitimi üniversiteye girdi 3

Kahveye ilgi arttı

Kahvenin kavrulma, demlenme ve sunuş aşamaları mühendislik bakış açısıyla inceleyen profesörler ilk iki yıl derslere katılımı tam olarak sağlayamadı. Ancak kahve eğitiminde ısrar eden iki profesör sonunda amacına ulaştı. 18 öğrenciyle başlayan kahve derslerine bugün ilgi büyük. Katılım sayısının 1500’ü aştığı belirtiliyor.

Kahve eğitimi üniversiteye girdi 2

Kahve dersini ilk planlayan William Ristenpart ve Tonya Kuhl bugün üniversitenin kahve araştırmaları merkezinde başkan olarak görev yapıyor. Bu amaçla kurulan yeni binalarında Peet’s Coffee işbirliğiyle eğitim çalışmalarını devam ettiriyorlar.

Önceki Yazı

Cinsel gücü artırıcı bitkisel kahve keşfedildi

Sonraki Yazı

İstanbul Kahve Festivali üçüncü yılını kutluyor!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?