Kahve fiyatları düşebilir ama Türkiye’de değil!

22/05/2016
“2016 dünya kahve piyasası için başarılı bir yıl olacak!” Bunu dünya kahve raporları söylüyor.

Dünyanın en büyük kahve üreticisi Brezilya’da geçtiğimiz yıl oldukça iyi bir kahve mevsimi yaşandı. Yağışlar bekendiği gibiydi, toprağın kalitesini etkiletyecek doğal bir felaket yaşanmadı, petrol fiyatları düşmeye devam etti… Yani kahvenin üretilip satılabilmesi için herşey olması gerektiğinden daha iyiydi.

2014’te yaşanan kuraklık da geçtiğimiz yıl Brezilya’yadaki kahve tarlalarını doğrudan etkilemedi. Sonuçta Brezilyalı kahve üreticilerinin ve dünya kahve tüketicilerinin yüzü güldü. Talebin üstünde bir üretim gerçekleştirildi. Sadece Brezilya’nın 2015’te ürettiği kahve çekirdeği 58 milyon çuvala ulaştı.

Peki bu durum içtiğimiz kahveyi nasıl etkileyecek? Sorunun cevabı basit. Ekonominin en basit kuralı devreye girecek. Yani artan üretim kahve fiyatını düşürecek.

Dünya kahve piyasası uzmanları 2016’da kahve fiyatlarının düşeceği yönünde açıklamalarda bulunuyor. Fiyatların düşmesi kahve tüketiminin fazla olduğu ABD ve Kuzey Avrupa ülkeleinde kahve severlerin yüzünü güldürebilir. Ancak Türkiye’de bu beklentiye girmek sadece hayal kırıklığı yaratabilir. Dünyada petrol fiyatları aylardır düşerken benzine zam yapılan bir ülkede yaşıyoruz. Kahvede de aynı kuralın uygulanması şaşırtıcı olmaz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?