Kahve hakkında bilinenler, bilinmeyenler…

25/01/2024

Kahve hakkında yazılmış çok sayıda kitap var. Her gün bu konuda yeni belgeseller piyasaya çıkıyor. Kısaca zaman geçse, devir değişse de kahveye olan ilgi azalmıyor, aksine artarak devam ediyor.

Kahve konusunda kafa karıştıran pek çok bilgi var. Zamanı geldikçe bu sayfalar aracılığıyla sizleri kahve konusunda bilgilendirmeye, kulağınıza gelen asılsız söylentiler konusunda sizi uyarmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda da bu çalışmamızı sürdüreceğiz. Kahvenin hazırlanış yöntemlerinden içme türlerine, kahve çeşitlerinden tüketimine kadar bazı konularda kısa bilgiler vereceğiz. Umarım bu bilgiler işinize yarar…

Kahve hazırlanış yöntemleri

Süzülerek yapılanına ‘filtre kahve’ deniyor. İtalyanların basınç kullanarak kahveyi suyun içinden geçirip yaptıklarına ‘espresso kahve’ deniyor. İspanyol, Latin Amerikalılar tortusu kesinlikle kahveye karışmasın diye kahveyi bir bezin içine koyup bağlıyor, suyun içine atıp kaynatıyorlar.

Kahvenin türleri

Kahvenin tadı yetiştiği bölgenin yüksekliğine ve ağacın aldığı güneşe göre değişiyor. Ticareti yapılan iki ayrı kahve familyası var. Arabica ve Robusta. Yüksek seviyelerde yetişeni Arabica ve düşük seviyelerde yetişeni Robusta. Türk kahvesi Arabica kahvesinden yapılıyor.

Kahvenin Yemen ilişkisi

Etiyopya’da Khaladi adında bir çobanın keçileri ağacın üzerindeki çekirdeği yemiş ve içindeki kafeinden dolayı keçiler aktifleşmiş. Çoban da çekirdekleri alıp bir medreseye götürmüş. Burada çekirdek ezilip yağ ile beraber karıştırılıp ilaç haline getirilmiş. Öğrenciler uykular gelmemesi için bu hapı içerlermiş.
1400’lerde yangın çıkmış kahve ağaçları yanmış. Ortaya güzel bir koku çıkınca kahve kavrulup pişirilmeye başlanmış.
Bugün 78 değişik ülkede kahve yetişiyor.

Kahveyi kavurma

Kahveyi değirmende çektiğimizde değirmenin ısısı kahvenin içindeki tadı uçuruyor. Soğutulmuş çelik değirmen kullanıyoruz ki kahve öğütüldüğünde soğuk kalsın. Böylece içindeki aroması uçmuyor.

Kahveyi paketinden açar açmaz tüketmek mi lazım?

Kahve hava ile temas ettikten sonra yaşlanmaya başlar. Bu süreç ilk beş günde yavaştır sonra artar. Açtıktan beş gün içinde tüketmek gerek. Kimi kahveyi soğuk tutmak için dondurucuya atıyor, kimi de oksidasyonu önlemek için kahve kutusunun içine birkaç tane küp şeker atıyor. Kahve ne kadar hava ile az temas ederse o kadar taze kalır.

Ortadoğu nasıl pişiriyor?

Ortadoğu’nun bir kısmı kahveyi soğuk suyun içine karıştırıp kaynatıyor. Bir kısmı da önce suyu kaynatıyor sonra içine kahveyi koyuyor. Ortadoğu’nun bazı bölgelerinde kahve köpüklü olmaması lazım. Köpük olursa ayıptır. Bazılarında ise çok fazla köpük olması lazım. Bana göre kahve köpüklü olmalı, çünkü en iyi tad ve aroma kahvenin yüzeyindedir.

Kahve alçak mı yoksa yüksek ateşte mi pişirilir?

Kimi yüksek kimi alçak ateşte, kimi kumda kimi de közde pişirir. Kahvede bir ekol yok, güzel tarafı da o. Ama kahve pişirmenin bir seremoni olması lazım. Altı kişilik kahve elde etmek için çiftçiler bir sene uğraşıyor, kalkıp bunu iki dakikada yapıp içmek ayıp olur.

Kahveden sonra su

İyi bir kahvenin en büyük özelliği kahve içtikten sonra her yutkunduğunuzda bir kahve tadı gelmesi. Kahve tanelerinin biraz ağza gelmesi lazım ama dibine kadar içilmemeli. Kahvenin sonunda su içerler. Doğru ya da yanlış değil. Bazı insanlar kahveyi acı yani şekersiz sever. Sonra su içip kahvenin acılığını alırlar. Alışkanlık meselesi.

En çok kim içiyor?

Bugün petrolden sonra kahve dünyada ikinci büyük ticaret. Kahve kalitesine en düşkün olanlar İskandinav ülkeleri. Dünyada en çok kahve tüketen ülkeler İsveç ve Norveç.

Kahve falı

Kahveden iyi bir fal çıkması için cezveye yarım kaşık hediye vermek lazım. Kahve içildikten sonra fincanın üstüne tabak konup dışa doğru kapatılır. İçimizdeki duygular dışımıza çıksın diye. Sol kötü, sağ iyilik meleklerini simgelediği için fincan bir kez sola üç kez sağa çevirilir, ve fincanın soğuması beklenir. Fincanın dibi kalbi, etrafı özel hayatı simgeler. Tabağın ortası kişiyi, etrafı ise akraba ve yakın çevresini temsil eder. Fal kapatüınca bir dilek tutulur, tabak tutarsa o fal açılmaz. Fincanın kulpu fala bakmak için başlangıçtır. Saat yönünde fala bakılır. Fincanın kulpunun sol tarafı geçmiş, sağ tarafı geleceği simgeler.

Fala inanma ama bunları da bil

AT: Kısmet demek. Muradınız oluyor.
BAŞ: Erkek çocuğunuz olacak ya da büyük bir paraya kavuşacaksınız.
CENAZE: Üzülmeyin, yolculuğa çıkacaksınız.
ÇAN: Fincan ağzma yakınsa dilekleriniz gerçekleşecek.
DAĞ: Dilekleriniz yerine geliyor, sevinin.
EKMEK: Yakında fazla uğraşmadan elinize para geçecek.
FARE: Etrafmızdaki dalkavuklara dikkat.
GAGA: Lüzumsuz konuşmayın, sıkabilirsmiz.
İBRİK: Yakutlarınızdan hamile biri erkek doğuracak.
KABE: Sizi çekemeyenlerin kötülüklerinden kurtulacaksınız.
LALE: Şimdiye kadar arkadaş kabul ettiğiniz birine aşık olacaksınız.
MANTAR: İşinizde ve sosyal yaşamınızda başan sizi bekliyor.
OK: Birdenbire yeni bir aşka tutulacaksınız.
ÖRDEK: Sizi çok etkileyecek biriyle karşılacaksınız.
PAKET: Alacağınız bir haber canınızı sıkacak.
SAAT: Çevrenizdekilere karşı daha anlayışlı olmaya çalışın.
TABUT: Üzülmeyin arzuladığınız şey fazlasıyla gerçekleşecek.
UÇAK: Sorunlarınız çözülüyor ve bir yolculuk var.
ÜZÜM: Toplu olarak önemli bir mala sahip olacaksınız.
VÜCUT: Yaptığınız iyiliğin karşılığım göreceksiniz.
YARIMAY: Yapmayı düşündüğünüz işler için ortam çok uygun.
ZİL: Haber alacaksınız.

kahve hakkında, kahve hazırlanışı, kahve yöntemleri, filtre kahve, süzme kahve, kahve suyu, kahve falı, fal tabirleri, kahveye dair, kahve yemen

Önceki Yazı

Asya’daki kahve imparatorluğunu yıkan salgın Güney Amerika’da

Sonraki Yazı

Türkiye’de kahve yetişir mi?

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?