Bu haber kahve içme alışkanlığınızı kökten değiştirebilir

21/09/2020

Kahve içtiğinizde neler hissedersiniz? Kahvenin kokusu sizi nasıl etkiler? Kahveden sonra keyfiniz yerine gelip gevşer misiniz yoksa enerjinizin arttığını hissedip çalıştığınız konuya konsantre mi olursunuz?

Bu sorulara verilen cevapların kişiden kişiye değiştiğini biliyorduk ancak kahve türüne göre de değişebileceğini ilk kez duyduk…

Bazıları kahve içtikten sonra rahatladığını iddia eder, bazıları da enerji patlaması yaşadığını… Kimilerine göre kahve uyku düşmanıdır, kimi kahve içmeden yatağa giremez. Bugüne dek kahvenin insan vucuduna etkilerini inceleyen pek çok araştırma yapıldı. Kafeinin beyinle ilişkisini içeren çok sayıda bilimsel deneye imza atıldı. Ancak bu çalışmalardan hiçbiri Japon bilim insanlarının geçtiğimiz günlerdeki son açıklaması kadar etkili olmadı.

Kahve alışkanlıklarımızı değiştirecek araştırma

Japonlar geçenlerde kahvenin beyine etkilerini inceleyen bir dizi araştırma gerçekleştirdi. Japonya Kahve Kooperatifi‘nin sponsorluğunda yapılan araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı ve bunlar All Japan Coffee Association tarafından yayınlandı.

Bu haber kahve içme alışkanlığınızı kökten değiştirebilir 2

Taze kavrulmuş kahve çekirdeklerinden hazırlanan kahvenin yaydığı koku o ortamda bulunanların rahatlamasına neden oluyor ya da enerjilerini arttırıp konsantrasyonlarını yükseltiyor. Araştırmaya göre kahve türlerinin beyine etkileri de farklı oluyor. Değişik coğrafyalarda yetişen kahve çekirdekleri beyin dalgalarını farklı etkiliyor. Kimi bizi rahatlatıp gevşetiyor, kimi dikkatimizi toplayıp bir konuya odaklanmamıza neden oluyor.

Rahatlıyoruz ya da dikkatimiz artıyor

Japon bilim insanları çeşitli deneylerden sonra elde ettikleri verileri daha da detaylandırmak istedi ve bize rahatlık hissi veren kahve türlerini araştırmaya başladı. Araştırmanın sonunda iki tür kahve çekirdeğinin adı açıklandı. Bunlar Guatemala ve Jamaican Blue Mountain türü kahve çekirdekleriydi. Bu çekirdeklerin kavrulma şeklinin de rahatlık hissinde etkili olduğu açıklandı. Örneğin çok kavrulan koyu kahve çekirdekleri beyin dalgalarını açık kahve çekirdeklerine oranla daha fazla etkiliyor.

Bu haber kahve içme alışkanlığınızı kökten değiştirebilir 1

Kahvenin beyine etkileri sadece rahatlık duygusuyla sınırlı değil. Kahve aynı zamanda insanın dikkatini de arttırıyor. Peki bir konuya kilitlenmemizi sağlayan bu kahve türleri hangileri?

Japon bilim insanları açıkladı!

Araştırmanın sonuçlarından bu türlerin isimlerini de öğreniyoruz. Dikkatimizi arttıran kahve çekirdekleri şöyle sıralanıyor: Brazilya Santos, Hawaii Kona ve Sumatra. Bu ktür kahve çekirdekleri beyindeki P300 dalgalarını harekete geçiriyor ve karar verme sürecimizi hızlandırıp, belirli bir konuya odaklanmamızı sağlıyor.

Bu haber kahve içme alışkanlığınızı kökten değiştirebilir 1

Sonuçlar oldukça ilginç. Kafeinin beyine etkilerini daha önce okuyup öğrenmiştik ancak hangi kahve türünün bize ne gibi etkisi olacağını ilk kez duyuyoruz. Bu araştırmanın Japonlar tarafından yapılmış olması da konuya olan inancımızı arttırıyor.

Bu araştırma kahve içme alışkanlıklarımızı da kökünden değiştirebilir. Artık rahatlamak istiyorsanız Guatemala ve Jamaika orjinli kahve çekirdeklerini tercih edin ve bu çekirdeklerin koyu kavrulmuş olduğundan emin olun. Gece geç saatlere kadar uyanık kalmak istirsanız ya da bir konuya kilitlenip karar verme sürecini hızlandırmaya niyetliyseniz size önerimiz Brazilya Santos, Hawaii Kona ve Sumatra çekirdeklerinden elde edilen kahveler olacak.

Biz bu araştırmandan sonra sözünü ettiğimiz çeşitleri inceleyip sonuçları sizlerle paylaşacağız. Siz de test edin ve sonuçlarını burada, kahvve.com okurlarıyla paylaşın! Keyifli kahveler…

Kahve içme

Brazilya Santos, Hawaii Kona, Sumatra,Guatemala, Jamaican Blue Mountain,Japonlar,Japon bilim insanları,kahve içme, kafein beyin, kahvenin beyine etkileri

Remzi Gökdağ

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve dijital yayıncıdır. Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı kitaplarının yazarıdır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?