Kahve ile karıştırmamanız gereken beş ilaç

Kahvenin sağlığımıza yararları hakkında yazıp çiziyoruz ancak kafeinin yaygın ilaçların emilimini etilediği de bir gerçek. Eğer düzenli ilaç kullanıyorsanız ve kahve tiryakisiyseniz bu yazıyı mutlaka okuyun.

Kahvenin ardından tuvalete gitmek birçoğumuz için ortak bir alışkanlık. Kahvenin sadece sabah uyanıklığını artırmakla kalmayıp aynı zamanda sindirim sisteminizi de uyarır. Sindirim hızını ve gıdalardan çeşitli maddelerin emilimini etkiler. Ancak kafeinin bu uyarıcı etkisi, demir gibi bazı besinlerin emilimini bozabilir. Bu nedenle, doyurucu bir et yemeğinden sonra kahve veya siyah çaydan kaçınmanız tavsiye edilir. Ayrıca, kafein çeşitli ilaçlarla etkileşime girerek emilimlerini ve etkinliklerini etkileyebilir. Tanıdık tedavilerle bazı şaşırtıcı etkileşimleri inceleyelim:

Antidepresanlar

Antidepresan kullanımı son yıllarda artmış, 20’li ve 30’lu yaşlardaki insanlar için en yaygın ilaç haline gelmiştir. Bu temel ilaçları kullanıyorsanız, kahvenin emilimlerini ve etkinliklerini nasıl etkileyebileceğini anlamak çok önemlidir. Kafeinin fluvoksamin, amitriptilin, essitalopram ve imipramin gibi belirli antidepresanların emilimini etkilediği bilinmektedir. Bazı durumlarda, kafein bu ilaçlardaki aktif maddelerin emilimini azaltabilir. Buna karşılık, çalışmalar fluvoksaminin vücudun kafeine tepkisini iyileştirebileceğini, uykusuzluk ve kalp atış hızında artış gibi yan etkilerini hafifletebileceğini göstermektedir. Antidepresan kullanıyorsanız, kahvenizi yudumlamadan önce en az bir saat bekleyin veya doktorunuza danışın.

Kan Basıncı İlaçları

Kafeinin kalp atış hızını yükselttiği ve kan basıncını etkileyebileceği yaygın bir bilgidir. Bu nedenle, kafeini yüksek tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanmak sorun yaratabilir. Bu ilaçlar tipik olarak kalp atış hızını yavaşlatarak kalbin tüm vücut hücrelerine kan pompalama iş yükünü azaltır. Araştırmalar, amlodipin gibi bazı ilaçları alırken kahve içmenin ilaç emilimini engelleyebileceğini ve potansiyel olarak etkinliğini tehlikeye atabileceğini göstermektedir. Genellikle hayatı tehdit edici olmasa da, bu kombinasyondan kaçınılmalıdır. Şüphe duyduğunuzda, bu ve diğer potansiyel etkileşimler hakkında doktora danışın.

Astım İlaçları

Astım hastasıysanız ve aminofilin veya teofilin gibi bronkodilatörler kullanıyorsanız, bu ilaçların nasıl çalıştığını ve vücut üzerindeki etkilerini anlamak çok önemlidir. Steroid içeren bronkodilatörler hava yollarını rahatlatarak nefes almayı kolaylaştırır ancak baş ağrısı, huzursuzluk, mide ağrısı ve sinirlilik gibi yan etkilere yol açabilir. Araştırmalar, kahve ve diğer kafeinli içeceklerin tüketilmesinin bu yan etki riskini artırabileceğini ve bazı durumlarda ilaç emilimini azaltabileceğini göstermektedir.

Diyabet Tedavileri

Amerikan Diyabet Derneği tarafından yapılan bir araştırmaya göre, her türlü kafeinli içecek tüketimi insülin ve kan şekeri seviyelerini yükseltebilir. Bu çalışma, nispeten küçük olsa da, artan kafein tüketiminin kan şekerini düzenlemeyi zorlaştırabileceğini ve diyabetle ilgili komplikasyon riskini artırabileceğini göstermektedir. Çoğu insanın yaptığı gibi, kahvenize süt ve şeker eklemenin kan şekeri seviyelerini daha da yükseltebileceğini ve potansiyel olarak diyabet ilaçlarının etkinliğini engelleyebileceğini unutmamak önemlidir.

Soğuk Algınlığı ve Alerji İlaçları

Diğer ilaçların aksine, düzenli olarak başka ilaçlar kullanmasak bile çoğumuz bir noktada soğuk algınlığı ve alerji tedavilerine başvururuz. Bu ilaçlar steroidler veya merkezi sinir sistemi aktivitesini artıran psödoefedrin hidroklorür gibi bileşenler içerebilir. Kahve alımına yakın tüketildiğinde, bu ilaçlar merkezi sinir sistemi üzerindeki etkilerini artırarak huzursuzluk, sinirlilik ve uyku bozuklukları gibi yaygın yan etki riskini artırabilir. Bu ilaçları kullanıyorsanız, nasıl güvenli bir şekilde kullanacağınızı anlamak için bir sağlık uzmanına danışın.

Remzi Gökdağ gazeteci, yazar ve yayıncıdır. 1989 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nde muhabir olarak çalışmaya başlayan Remzi Gökdağ, İstanbul konulu haberleriyle çeşitli gazetecilik ödüllerine sahiptir. Remzi Gökdağ'ın Başka Şehirler, Sevgili İstanbul, Amerikan Medyası’nda 11 Eylül ve Park Otel Olayı adında dört kitabı vardır. Remzi Gökdağ hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Kahveyi tanıma rehberi

Sonraki Yazı

Kahveyi üretenlerin kitabı: Coffeeography

Haber son yazılar

Kenya Kahve Rehberi

Kenya kahve rehberi ile Kenya Kahvesi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz. Kahvve.com okurları için özel olarak…

Kahvehane ahalisinin derdi bitmez

Sait Faik Abasıyanık, 1948 tarihli Yedigün dergisinde İstanbul kahvehanelerinden şöyle bahseder: “…Soğuk, temiz, beyaz mermerli, ince…

Kahire’nin kahveleri

İngiliz gazeteci – foto muhabiri Stuart Freedman’ın Kahire’ye yaptığı yolculuktan geriye harike fotoğraflar kaldı. Kahvenin Mısır halkının…

Kahvenin göze faydaları

Portekiz’deki Coimbra Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği bir araştırma, düzenli olarak her gün bir fincan kahve içmenin göz sağlığını…

error: © 2021 Kahvve.com