Kahve işine nasıl girilir? Riskleri nelerdir?

11/09/2015

İş kurmak istiyorum ne tür bir iş kurabilirim diyenlerdenseniz kahve işini kesinlikle incelemenizi öneririz.

Sabahları uyanmak kadar zor bir şey yoktur ancak kavrulmuş kahve çekirdeklerinin taze aromasını hissettiğimiz an kahve içmek için hemen yataktan fırlarız. Kişiliğinize ve becerilerinize uygun bir kahve işine başlamanız hem kişisel hem de finansal anlamda tatmin edici olacaktır. İşletmenizi açmadan önce kahve sektörü istatistikleri ve trendleriyle ilgili araştırma yapın.

Kahve sektörü karlı mıdır?

 • Kahve dünyadaki en popüler üç içecekten ( su ve çayla birlikte ) biridir. Türkiyelilerin %83’ü geçmiş yıllarda kahve içtiğini söylemiştir ve %43’ü her gün kahve içtiğini söylemiştir.
 • Türkiye’de her gün milyonlarca insanın kahve içtiği tahmin ediliyor. Bu insanların %30’u Türk kahvesi içerken kalanı ise espresso, latte, buzlu kahve ve cappuccino gibi özel kahveler içiyor.
 • Kahve evlerinin birçoğu sadece kahve satmaz. Çay, smoothies, şişe içecekler ve alkolsüz içecekler de dahil bir sürü ürün satarlar. Ayrıca sandviçler, unlu mamuller ve pastalarda satarlar.
 • Bir kahve fincanının ağırlığı ortalama 270 gramdır ve kahve tutkunları günde ortalama 3 fincan kahve içiyor.
 • Dünya kahve üretiminde başı çeken ülke Brezilya’yken Güney Amerika ülkeleri de üretimin %30’unu karşılar. Kişi başına tüketimin en fazla yapıldığı yer İskandinav ülkeleridir. Finlandiya, Norveç ve İzlanda’da kişi başına tüketilen kahve miktarının yıllık dokuz kilogram olduğu tahmin ediliyor.

[sociallocker]

Kahve işine nasıl girilir?

 • Detaylı bir iş planı hazırlamak için zaman harcayın. İş planınızda hedefleriniz, pazarlama fikirleriniz ve finansal ihtiyaçlarınızla alakalı bilgiler yer almalıdır. İster gurme kahve dükkanı açın ister kahve toptancısı açın iş planınızda ne tür bir kahve işine başlayacağınızla ilgili detaylar vermeniz gerekir. Şirket adına karar verin ve işletme yapınızı belirleyin. Genel ortaklık veya limitet şirket gibi seçenekler arasından bir tercih yapın.
 • Bağlı bulunduğunuz belediyenin internet sayfasına girerek başvuru formlarına ulaşın. Gerekli belgeleri ilgili kurumlardan aldıktan sonra belediyeye başvuru formunuzla müracaat edin. İşletmenizi başarılı bir şekilde yönetmek istiyorsanız gerekli olan ruhsat ve izinleri almanız gerekir. Ayrıca vergi dairesine başvurarak vergi işlemlerinizi halledin.
 • Finansman bulun. İşe koyulmak için arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım alın. Kredi almak için bankaya başvurabilirsiniz. Kahve sektörüyle ilgili bilgi birikiminizi gösterin ve kendinizi rakiplerinizden farklılaştırmak için neler yapacağınızı açıklayın. Ne tür niş pazarlara girmek isteğinizle ilgili detaylar verin.
 • Mekan bulun. Satış yeri veya depo alanı bakarken şimdiki ve gelecekteki planlarınıza göre hareket edin. Toptan kahve ve kahve ekipmanı satmayı planlıyorsanız daha büyük depo alanlarına bakmanız gerekir. Tam hizmet veren bir kahve dükkanı açmayı planlıyorsanız uygun oturma, hazırlık ve depo alanı olan bir yer bulmalısınız. Kahve satışını sokaklarda yapacaksanız mobil bir stant satın alın. Aracın çekilmesi veya depo alanıyla ilgili sıkıntılar yaşamamak için olası bütün kısıtlamaları veya engelleri dikkate alın.
 • Kahve dükkanınız veya mobil gurme kahve işiniz için Sağlık Bakanlığından gerekli sağlık ve hijyen izinlerini alın.
 • Toptancıları ve ekipman satan firmaları araştırın. Kahve çekirdekleri, espresso ve kahve çeşnileri satan tedarikçilerin yerini tespit edin. Toptan alımlarda indirim yapan ve zamanında teslimat yapabilecek toptancıları veya tedarikçileri seçin. Kahve dükkanlarına ve restoranlara kahve kavurma tahtası, kahve makinesi ve espresso makineleri gibi ekipmanları toptan fiyata satan ekipman firmalarını bulun.
 • Müşteri çekin. El ilanları, broşürler ve kuponlar dağıtın. Üniversite öğrencileri, genç profesyoneller ve emekli erişkinleri hedefleyin. Haberlerin yayılması için yerel işletmelerle temas kurun.

İhtiyacınız olanlar

 • Sağlık izni
 • Satış izni

Kaynak: yeniisfikirleri.net[/sociallocker]

Avatar photo

Kahvve.com farkıyla Türkiye ve dünyadan kahve konusunda özel haberler ve incelemeler... Kahve hakkında aradığınız her şey kahvve.com'da. Tek gündemimiz var: Kahve!

error: © 2021 Kahvve.com

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?